Увеличава се броят на трудовите злополуки през 2024 г. в сравнение с 2023 г. – от 2709 на 2823 броя. Забелязва се намаляване на смъртните трудови злополуки от 87 за 2023 г. на 64 през миналата година. Това съобщи Конфедерацията на труда (КТ) „Подкрепа“, позовавайки се на данни на Националния осигурителен институт (НОИ). Информацията е във връзка със Световния ден за безопасност и здраве при работа, който се отбелязва на 28 април, понеделник.
КТ „Подкрепа“ посочва, че според статистиката всеки работен ден 11,24 души претърпяват злополука на работното място, а за 2023 г. - 10,92 души. На всеки четири работни дни един работник в България умира, а за 2023 г. е на всеки три работни дни. Данните за трудовите злополуки през миналата година показват още, че най-много са в София град – 1093, в Пловдив – 304, във Варна – 197, Бургас – 98.
По данни на Международната организация на труда (МОТ) всяка година 2,2 милиона работници по света умират поради трудови злополуки и професионални болести, казват също от КТ „Подкрепа“. Ежегодно 270 милиона работещи получават сериозни увреждания, а броят на случаите на професионални заболявания е около 160 милиона, допълват още от синдиката.
По изчисления на МОТ загубите от тези трудови злополуки и заболявания възлизат на 4% от брутния вътрешен продукт в световен мащаб, се казва в съобщението.
В Световния ден за безопасност и здраве при работа международното синдикално движение почита паметта на жертвите на трудови злополуки и професионални заболявания и напомня на световната общественост, че те могат да бъдат предотвратени, коментират от КТ Подкрепа. Мотото тази година е “Революционизиране на здравето и безопасността: ролята на Изкуствения интелект и дигитализацията на работното място“.
Изкуственият интелект и дигиталните инструменти променят начина, по който професионалните рискове се идентифицират, оценяват и управляват – от предсказуем анализ, предотвратяващ злополуки, до роботика, елиминираща излагането на човека на опасни задачи, се казва в позиция на КТ „Подкрепа“. Същевременно тези технологии пораждат критични опасения относно наблюдението на работниците, алгоритмичните пристрастия, изключването и размиването на границите между работа и личен живот, посочват също от синдиката.
Над три пъти повече обекти, работни места, машини и оборудване, които пряко са застрашавали живота и здравето на работещите, са спрени през първото тримесечие на 2025 г. от контролните органи на Инспекцията по труда, съобщиха от ведомството на 11 април т.г.