Нощните смени може да са значително по-опасни за здравето, отколкото сме си мислили – открита е връзка между работата през нощта и нарушения в мозъчното здраве. На средна и напреднала възраст нощните смени могат да доведат до загуби на паметта и когнитивен упадък.
Научното изследване, разглеждащо неблагоприятните ефекти от работата през нощта, е осъществено от Университета Йорк в Канада с главен автор д-р Дурдана Хан от катедрата по кинезиология и здравни науки. Научният труд е представен в сп. PLOS Medicine.
Проучването включва разглеждането на когнитивната функция при тези, които в дадения момент карат нощни смени на работното си място. Участващите доброволци са над 7000 на брой и се сочи, че нощната смяна има реален ефект върху ума им – от тези 7000 около 21% карат нощни смени на сегашната си работа или са карали работни смени често на предишно работно място. Сочи се, че точно при такива случаи отрицателният ефект върху когнитивните способности е значително по-силен в сравнение с тези, които не работят нощни смени. Според анализа нощните смени водят до близо 80% по-високи нива на когнитивни увреждания.
Защо се води до когнитивни нарушения при често каране на нощни смени – отговорът се крие в циркадния ритъм – естественият биологичен часовник на организма, който отговаря за цикличната му отмора или съня. Циркадният ритъм определя кога ни се доспива, и как мозъкът ни функционира през деня, както и по време на сън. Нарушение в циркадния ритъм може да доведе до умерени когнитивни нарушения, но учените спорят, че едно продължително нарушение на установения естествен циркаден ритъм може да доведе до невродегенерация - загуба на мозъчни клетки.
Нарушенията в циркадния ритъм се причиняват поради твърде много или твърде малко излагане на слънчева светлина, докато сме будни – по време на нощната смяна недостигът на слънчева светлина води до увреждане на функцията на организма. Фактът е, че неследването на биологичния часовник е опасно за организма и може да доведе до множество заболявания – главоболие, депресия, диабет, затлъстяване, както и проблеми със сърдечно-съдовата система. Нощната смяна е често свързвана и с безсънието.