Професионален шофьор на ТИР: Обществото посочва виновника още в първите часове и това почти винаги е шофьорът

Автор: Plovdiv Now 2375
Професионален шофьор на ТИР: Обществото посочва виновника още в първите часове и това почти винаги е шофьорът

В отворено писмо професионалният шофьор Теодор Иванов разкритикува модела на мислене в обществото ни, че вината след пътнотранспортни произшествия, като това в сряда, при което загинаха две деца и мъж, а жена с опасност за живота, се слага единствено върху шофьора, а не в организаторите, които стоят зад всеки превоз.

Иванов признава, че в случая от сряда шофьорът на тежкотоварния автомобил, който се забива челно в насрещното на АМ "Тракия" може и да има вина, но отново се е случил "познатия сценарий – обществото посочва виновника още в първите часове и това почти винаги е шофьорът".

Иванов постави няколко въпроса:

Докога единствено шофьорът ще носи цялата отговорност?

Кой е разписал пътния лист и е разрешил този камион да излезе на път?

Кой е удостоверил, че превозното средство е технически изправно?

Извършват ли се реално задължителните технически проверки или в много фирми документите просто се подписват предварително?

Кога техническите ръководители, транспортните мениджъри и собствениците на транспортни фирми ще започнат да носят реална отговорност, когато допускат нарушения?

Защо контролът почти винаги е насочен към шофьора, а не към цялата организация, която стои зад него?

И разказа за "натиска" върху професионалните шофьори на тежкотоварни автомобили. Натиск, който уж е забранен от Европейското законодателство.

"Като професионален шофьор мога да кажа, че огромната част от колегите ми искат само едно – да се приберат живи при семействата си. Никой не тръгва на работа с мисълта да причини трагедия. Но когато върху един човек се стоварват срокове, натиск от работодателя, неизправна техника, липса на контрол и страх да не загуби работата си, рискът за всички участници в движението се увеличава", пише Теодор Иванов в публикацията си в социалните мрежи.

"Европейското законодателство забранява системи на възнаграждение, които насърчават нарушаването на правилата за управление и почивка или застрашават безопасността на движението. Въпреки това много шофьори твърдят, че и днес има фирми, които плащат основно на километър. Това създава огромен натиск върху водачите да карат повече, да почиват по-малко и да поемат рискове, които могат да струват човешки живот", твърди той.

Отвореното му писмо е адресирано до премиера и министъра на транспорта с цел да се започне контрол не само върху шофьорите, но и цялата транспортна система - транспортните фирми, техническите ръководители, организацията на труда, техническото състояние на автомобилите и условията, при които работят професионалните водачи.

Той се обърна и към компетентни институции.

"Безопасността на пътя не започва от кабината на камиона. Тя започва в офиса на транспортната фирма, в сервиза, при техническия ръководител и при институциите, които трябва да упражняват контрол", казва той и направи едно предсказание - че докато цялата отговорност се прехвърля единствено върху шофьора, без да се търси такава по цялата верига, трагедиите няма да спрат.

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина