Извън анонсираните промени на ГЕРБ за поправки в Конституцията, главата уреждаща основния закон на практика премахва Великото народно събрание. Това става ясно от проекта, който е публикуван в сайта на ГЕРБ.
В момента в чл. 153 на Конституцията е записано:
„Народното събрание може да изменя и допълва всички разпоредби на Конституцията с изключение на тези, предоставени в правомощията на Великото народно събрание”.
В депозирания вариант от парламентарната група на ГЕРБ текстът е под чл.165 и е записано:
„Народното събрание може да изменя и допълва всички разпоредби на Конституцията”
Надолу членовете са еднакви и под двата, текста, които регламентират процедурата за промяна на Конституцията от обикновено Народно събрание.
В действащата Конституция под. чл.158 са описани пълномощията на Великото Народно събрание , а именно:
Чл. 158. Великото народно събрание:
1.приема нова Конституция;
2.решава въпроса за изменение територията на Република България и ратифицира международни договори, предвиждащи такива изменения;
3.решава въпросите за промени във формата на държавно устройство и на държавно управление;
4.решава въпросите за изменение на чл. 5, ал. 2 и 4 и на чл. 57, ал. 1 и 3 от Конституцията;
5.решава въпросите за изменение и допълнение на глава девета от Конституцията.
Текстовете на проекта за върховния закон е премахната думата „Велико”, а със същите правомощия е обикновеното Народно събрание. Това означава, че ако новата Конституция се приеме в този вид, то ¾ от народните представители във всяко едно Народно събрание може да приемат нова Конституция или да променят всичко по нея. В проекта е залегнало в Народното събрание да 120 депутата.