Преждевременен пубертет? Полезни съвети за родителите

Автор: Plovdiv Now 1064
Преждевременен пубертет? Полезни съвети за родителите

Пубертетът е важна фаза в растежа на всички деца, белязана от съзряването на половите характеристики. Това обаче е и много деликатен период на развитие. Важно е да се знае, че всяко дете е уникално и има вариации в начините на промяна и времето, когато започва, с малки разлики между момчетата и момичетата. 

Може да се случи някои деца да покажат първите признаци на пубертетно развитие по-рано или по-късно от обичайно наблюдаваните възрастови диапазони. Когато първите признаци на развитие се появят по-рано от средното за населението, това се нарича преждевременен пубертет.

Обикновено първият признак на преждевременен пубертет при момичетата е развитие на гърдите преди 8-годишна възраст. В този случай те набъбват под зърното с големината на фъстък. Преждевременният пубертет при момчетата обикновено е по-малко изявен, тъй като се проявява с увеличаване на обема на тестисите преди 9-годишна възраст. 

Трябва също така да се подчертае, че има различни състояния, които могат да симулират началото на пубертетното развитие, но които са склонни да регресират спонтанно. За много семейства ранният пубертет може да бъде източник на тревога и объркване. Затова нека се опитаме да обясним какви са признаците и времето на нормалното пубертетно развитие при момчетата и при момичетата, за да посрещне цялото семейство този период по-спокойно.

Кога можем да говорим за преждевременен пубертет?

Пубертетното развитие е естествена фаза от растежа на всяко дете, по пътя от детството към зрелостта. Самият пубертет е сложно явление, което започва от хормоналното производство, преминава през съзряването на половите жлези (яйчници за жените и тестиси за мъжете) и става очевидно с развитието на вторичните полови белези: развитие на гърдите, увеличаване на обема на тестисите, растеж на пениса, промяна в тембъра на гласа, разпределението и броя на космите, разпределението на телесните мазнини и развитието на мускулна маса.

Но има разлики от дете до дете. Някои родители могат да разпознаят ранните промени в настроението и/или характера на децата си, други забелязват увеличаването на височината, трети могат да идентифицират развитието на първите сексуални характеристики.
Началото на пубертета е силно повлияно от генетичното предразположение: ако първата менструация на майката е била много рано, много вероятно е същото да се случи и при нейната дъщеря. А ако развитието на един от родителите е настъпило по-късно, вероятно същото ще се случи и при техните деца.

Съществуват обаче и други фактори, които могат да повлияят на времето на развитие, като хранене, замърсяване и географски произход. В случай на наднормено тегло или затлъстяване, например, пубертетът може да започне преждевременно, защото мастната тъкан произвежда хормони, способни да стартират по-ранно развитие. Смята се също, че някои химически съединения, използвани в козметиката и пластмасовите контейнери (например феноли, фталати и фитоестрогени), могат да допринесат за това явление, както и естрогените, съдържащи се в обработеното месо. 

Но тогава на каква възраст пубертетът може да се счита като преждевременен? При момичетата той обикновено започва на възраст между 8 и 13 години и продължава приблизително 3 до 5 години. Първата менструация обикновено настъпва около 12-та година.
Когато първите признаци на пубертетно развитие се появят между 8 и 9-10 годишна възраст, говорим за ранен пубертет, състояние, считано за парафизиологично, но все още в нормални граници. Така че няма място за притеснение. За преждевременен пубертет можем да говорим, ако възрастта на момичето, което развива първите си полови белези, е под 8 години. 

При момчетата пубертетът обикновено започва на възраст между 9 и 14 години и продължава около 3-4 години. Следователно говорим за преждевременен пубертет, ако развитието започне на възраст под 9 години. Преждевременният пубертет е приблизително 10 пъти по-чест при момичетата, отколкото при момчетата. 

Кои са признаците за преждевременен пубертет

Пубертетът при момичетата се проявява с набъбването на млечната жлеза, но за истински пубертет може да се говори, само ако този първоначален признак е свързан и с други симптоми като:

- поява на вагинален секрет;

- повишена скорост на растеж;

- поява на пубисни и аксиларни косми.

Ако всички тези признаци се появят при момиче на възраст под 8 години, това се нарича преждевременен пубертет.
Появата на изолирана гръдна пъпка, която не се увеличава по размер с течение на времето и без други признаци на пубертетно развитие, може да се появи в различни етапи от живота, без това непременно да е признак на преждевременен пубертет. Това е много често състояние при новородени през първите седмици от живота (поради преминаването на майчините естрогени към плода по време на бременността), но също и при момичета преди 2-годишна възраст и след 5-годишна възраст. Наблюдаването на тенденцията във времето чрез оценката на педиатъра и дистанцирането от отключващите причини често води до пълна регресия на картината, без последствия за бъдещото развитие и растеж. 

При мъжете, по време на детството, тестисите са подобни на бадем по размер. Първият признак за настъпване на пубертета е увеличаването на обема им, като те достигат размера на голяма фурма. При дете под 9 години признаците за разпознаване на преждевременния пубертет, освен увеличаването на обема на тестисите, са:

- увеличаване на скоростта на растеж;

- нарастване на мускулната маса;

- промяна на тембъра на гласа;

- появата на окосмяване по тялото, пубиса и аксиларната област.

Но появата на изолирано пубисно или аксиларно окосмяване (без проява на други полови белези) само по себе си не е сред симптомите на преждевременния пубертет. Същото може да се каже и за тръпчивото изпотяване. Ако е изолирано или придружено от появата на пубисно окосмяване, то също не е тревожно. Последните явления са сред симптомите, дължащи се на активиране на хормонален път, различен от този в пубертета, състояние, което е добре да разгледа педиатъра, но като цяло е доброкачествено.

Как да реагираме в случай на преждевременен пубертет

Преждевременният пубертет става все по-често срещано състояние, с нарастваща тенденция през последните десетилетия. Откриването на ранни физически промени може да създаде голям хаос в семействата. Родителите се опасяват най-често, че твърде бързият растеж може да застраши психологическото благополучие на децата, които все още се считат за твърде малки, за да пораснат, а и се чувстват неудобно сред връстниците си. С две думи: все още да не са готови да приемат „новото тяло“. 
Твърде бързото развитие също така може да доведе до последствия върху окончателния ръст. Въпреки началната фаза на растеж, която е много по-бърза от на техните връстници, момче или момиче с преждевременен пубертет може да спре да расте по-рано, като по този начин остане по-ниско от очакваното. Сексуалните хормони са като светкавица за ръста: точно както карат детето да расте много бързо, те също много бързо спират растежа. 

Поради това при първите признаци и съмнения за пубертет е препоръчително да се събере цялата необходима информация, за да се разбере дали това е истински преждевременен пубертет или сме изправени пред едно от преходните състояния, които могат да симулират пубертета. Важните неща, които трябва да имате предвид, са: 

- възраст на майката, когато е влязла в пубертета;

- възраст на развитие на бащата;

- време на поява на първите признаци на пубертета;

- консумация на преработени меса или използване на козметика;

скорост на прогресиране (млечните жлези/тестисите продължават да растат и след няколко месеца);

- скорост на растеж (ръстът се променя много бързо и детето изпреварва всичките си съученици);

- наличие на други признаци на пубертет (акне, мазна кожа, остро изпотяване, пубисно и аксиларно окосмяване, ерекция при момчетата и вагинално течение при момичета).

Цялата тази информация, съчетана със задълбочен преглед от педиатъра, може да даде яснота дали наистина става дума за преждевременен пубертет и как най-правилно да се реагира.
Като се има предвид сложността на феномена, диагностицирането на това състояние не винаги е лесно, както не е лесно да се приемат неговите физически и психологически последствия. Следователно разчитането на педиатъра е от съществено значение. Специалистът трябва да прецени необходимостта от допълнителни изследвания, включително кръвна картина, рентгенови снимки на китката и ръката (за оценка на „костната възраст“), ултразвук на матка/яйчници или тестиси, педиатрична ендокринологична оценка. Ако картината на преждевременния пубертет се потвърди, все още е възможно пубертетът да се блокира фармакологично, без последици за нормалното бъдещо развитие, което може да се възобнови веднага щом възрастта на момчето или момичето стане по-подходяща. 
Ранният пубертет може да бъде трудно преживяване не само за детето, но и за семейството. В допълнение към физическите промени, децата могат да изпитат набор от сложни емоции, включително объркване, безпокойство и стрес. От съществено значение е родителите да са наясно с важността на емоционалната и психологическа подкрепа по време на този преходен период. Поддържането на открита комуникация, предоставянето на адекватна информация и емоционална подкрепа могат много да помогнат на детето. В по-деликатни случаи може да бъде полезна подкрепата на детски психолог . Родителите от своя страна се нуждаят от подкрепа и нужната информация от страна на педиатъра.

Деси Тодорова по материали от Uppa, източник: noviteroditeli.bg

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина