През 2024 година българските съдилища са приключили близо 29 000 наказателни дела, като тенденциите в страната се запазват сходни с тези от предишни години. Най-голям дял от престъпленията и осъдените лица отново са за общоопасни деяния – шофиране след употреба на алкохол или наркотици, управление без книжка и катастрофи с пострадали, както и за наркопрестъпления. Тази картина е особено видима в Пловдив и региона, където именно тези случаи преобладават в съдебните зали, показва справка в НСИ.
В Пловдивска област съдебните зали са сред най-натоварените в страната, като делата за престъпления по транспорта заемат челно място в местната статистика. Почти всеки ден пловдивските съдии се сблъскват със случаи на пияни или дрогирани шофьори, както и на водачи, които се качват зад волана без книжка. Подобни инциденти се превръщат в рутина за магистратите, а голяма част от тези дела приключват по съкратеното съдебно производство – обвиняемите признават вината си и това води до намаляване на присъдата с една трета.
Така наказанията често са условни, дори и при високи стойности на алкохол в кръвта или след употреба на наркотици. Наред с това продължават и делата за притежание и разпространение на наркотици – друга стабилна тенденция в пловдивската съдебна практика.
В страната през 2024 г. са регистрирани 7 699 наказани за престъпления по транспорта и 3 258 лица, осъдени за наркотици. Близо 70% от общоопасните престъпления са именно за такива деяния, като Пловдив се нарежда сред водещите области по този показател. Престъпленията против собствеността – най-често кражби – също заемат съществен дял в Пловдив, като кражбите представляват над 68% от всички дела от този тип в региона.
Общо в страната са осъдени 21 821 души, като над 91% са мъже. В Пловдив най-често осъжданите лица са мъже на възраст между 30 и 39 години – профил, който напълно се припокрива с националната картина. Коефициентът на криминална активност в страната е 389 на 100 000 души, но при мъжете е значително по-висок – 748 на 100 000. По данни на магистрати от Пловдив, това отразява реалността и на местно ниво.
Любопитен факт е, че за най-тежките престъпления, през 2024 г. в страната са осъдени 62 души за умишлено убийство, а делата за телесни повреди и случаи на домашно насилие остават сериозна част от работата на наказателните състави в града.
Относно наложените наказания, най-много са ефективните присъди лишаване от свобода, но Пловдив следва общата тенденция за широко използване на условни присъди и пробация, особено за пътнотранспортните и наркопрестъпления. За 2024 г. близо половината от наказаните в страната са с условна присъда, като същото се наблюдава и в пловдивските съдилища.
Картината е ясна, в Пловдив най-често на подсъдимата скамейка застават пияни и дрогирани шофьори, хора, хванати с наркотици, и крадци. Макар общият брой на осъдените да намалява леко спрямо предходната година, тежките дела и високата криминална активност в Пловдив продължават да държат натовареността на съдилищата висока.