Представител на СЗО в България: Чака ни нова вълна на заразата, ще е по-тежка

Автор: Plovdiv Now 4762
Представител на СЗО в България: Чака ни нова вълна на заразата, ще е по-тежка

„Имаме доказателства, че животински е източника на вируса. Как е попаднал сред хората не знаем. Ние нямаме имунитет и сме податливи. Няма ваксина и лек. Затова покосява толкова хора. Мисля, че в бъдеще трябва да се инвестира в здравето, за да сме готови за подобна ситуация”, това каза за Нова ТВ Скендер Сила, представител на СЗО в България.

Той коментира и бързината на разпространението на вируса в света и как реагираха държавите.

 „Някои страни не взеха подходящи мерки, други пък подходиха адекватно. През 2003 някои държави се изправиха пред САРС. Тези, които пък не са потърпевши, с лека ръка приеха нещата”, каза експертът. По думите му към момента всички сили на организацията са насочени към създаване на ваксина.

„Има тестване на ваксината, за съжаление ще отнеме много време. Трябва да се направят тестове над хора. До тогава трябва да подсилим имунитета си. Да спим добре, да се храним добре, да сме дистанцирани от хора и да запазим самообладание. Нека да не пият хората на своя глава лекарства. Няма лекарство срещу КОВИД – 19. Ние тестваме различни препарати”, каза Сила. По думите му всяко лекарство има странични ефекти. Така и хлорофина.

Той прогнозира, че ни чака нова вълна и то по-сериозна.

„Все още не знаем каква ще е следващата фаза. Най-вероятно ще има втора вълна, която ще е по-тежка. Хората трябва да свикват с наличието на вируса. Може да заключим, че не е мутирал толкова към момента”, каза експертът и коментира мерките у нас.

„Мерките в България са правилни. Тук още в началото се отнесохте сериозно с проблема. Маските не пазят от разпространение, освен ако не е масово носенето. От момента, в който я сложиш, не бива да пипаш. Трябва да си миеш ръцете при всяко докосване на маската и трябва да се внимава къде се изхвърлят”, допълва Скендер Сила.

„Още от началото работим в посока намирането на лекарства. Днес все още няма лек. Над 100 държави работим по този въпрос. За да се предпазим – дихателна хигиена, без сбирки, миене на ръце. От тук нататък трябва да се спрат прегръдките и ръкостисканията”, каза още експертът от СЗО.

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина