Предложение 50 000 лв. да дари общината на певческото дружество “Ангел Букорещлиев“

Автор: Мария Луцова 2394
Предложение 50 000 лв. да дари общината на певческото дружество “Ангел Букорещлиев“

50 000 лв. ще дари общината на Пловдивското певческо дружество "Ангел Букорещлиев", ако предложението на кмета Костадин Димитров бъде гласувано на днешната сесия на Общинския съвет, предаде plovdivtime.bg.

Сумата е включена в капиталовата програма за 2024 г. и е предвидена за ремонта на близо 100-годишната сграда, която се намира на едноименната улица в центъра на Пловдив.

Тя е строена през 20-те години на 20 в. с лични средства и труд на хористите. Залата е в подножието на Сахат тепе и е в изключително лошо състояние. Тя е практически неизползваема през зимата поради липсата на отопление. Хористите я ползват репетиционна и като сцена за малки концерти.

За ремонта и реставрацията вече има геодезически и архитектурен проект, изработени безвъзмездно от членове на Камарата на архитектите.

ПЛОВДИВСКОТО ПЕВЧЕСКО ДРУЖЕСТВО "АНГЕЛ БУКОРЕЩЛИЕВ":

През далечната 1895 година в къщата на Никола Попов се събират 18 ентусиазирани почитатели на музиката, които решават да създадат хор. За диригент е поканен Ангел Букорещлиев- учител по пеене в Пловдивската мъжка гимназия. Няколко месеца по-късно на 4-ти март 1896г. се провежда учредително събраниe, на което любителския мъжки хор е преименуван на Пловдивско певческо дружество.

След края на Първата световна война Ангел Букорещлиев отново поема ръководството на дружеството. През 1921 г. тържествено е отбелязан 25 годишния юбилей, като в концерта са включени мъжки хор под диригенството на Ангел Букорещлиев, смесен хор с диригент Панайот Георгиев и оркестър под ръководството на Петър Караджиев. В следващите години с живота на Дружеството е свързана дейността на диригентите Антон Цариградски, Христо Манолов, Иван Кочетов, Коста Николов, Никола Кенов, Борис Кочев, Светослав Обретенов, Чудомир Делчев. През 1928г. Певческото дружество се сдобива със собствена сграда, в която осъществява своята дейност и до днес. Втората световна война принуждава пловдивските музиканти да ограничат своята дейност.

Дружеството възобновява дейността си през 1946г. Диригент е Асен Диамандиев. Следващите години са белязани с големи постижения и тежки загуби - умира основателя и дългогодишният диригент Ангел Букорещлиев, Дружеството е обявено запредставителен хор на града, а Съюзът на българските композитори става патрон на състав - основно ядро е на хора към новосъздадената през 1953г. опера, през 1956 - в навечерието на своята 60 годишнина е наградено с орден "Кирил и Методий" - І степен за дългогодишната си творческа дейност.

Следват години на възход с диригенти като Месру Мехмедов, Крикор Четинян, Никола Липов, лауреатски звания и златни медали от републиканските фестивали, първите награди и специалната награда "Уелски дракон" от най -престижния хоров конкурс в Ланголен, Англия, записи и концертни турнета, участия в реномирани музикални фестивали, изпълнения на кантатно-ораториални творби под палката на на световно известни български и чужди диригенти заедно с хоровете и оркестрите на Миланската скала, Нюйоркската, Виенската, и Израелската филхармонии, на Бостонския, Чикагския, Кливландския и Лондонски оркестри с участието на световно известни солисти.

Тежката икономическа ситуация след 1990 г. засяга всички културни институции в България. Въпреки трудностите останалите хористи-ентусиасти продължават да поддържат пламъка на любовта към песента с надежда за възкресение на тлеещите традиции, за нова ера на Пловдивското певческо дружество.

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина