Най-широко разпространеният въпрос за навлизащите в света на трениращите е “Какво да ям преди тренировка?” Въпреки че отговорът зависи от конкретната физическа активност и нейната натовареност, както и от целите на спортуващия, има някои утвърдени правила на хранене, които се прилагат преди тренировка.
Не е трудно да се заблудим.
На “здравословния бар” във всяка фитнес зала са наредени десетки различни малки и големи опаковки с десерти, барчета, крекери, снаксове, гранола и т.н. всичките с надпис “pre-workout” (предтренировъчни).
На пръв поглед те може и да изглеждат като не лоша идея за средство, което да ни възвърне изгубената енергия.
В момента, в който прочетем етикета обаче, разбираме колко висок е процентът на захар в съответното барче например.
Бързите въглехидрати, съдържащи се в тези снаксове, определено предоставят прилив на енергия, който обаче не би стигнал дори до края на тренировката.
Същото важи и за различните видове млека и йогурти, които са подсладени и имат сходен ефект върху организма. Особено рестриктирани следва да са хора с непоносимост към лактоза.
Основният проблем е, че всички продукти с добавена захар не се отразяват благоприятно на организма, тъй като карат нивата на кръвната захар да скачат и падат рязко за недълъг период от време.
Тялото се нуждае от фибри, но със сигурност не и преди тренировка. Доказано е, че за поддържане на оптимално тегло е добре хранителният режим да включва храни, богати на фибри. Те още се препоръчват като средство за предотвратяване на сърдечно-съдови заболявания и диабет. Затова може да бъдат включени в цялостния хранителен режим, но не е препоръчително да се консумират преди влизане в залата.
Зеленчуци като броколи, брюкселско зеле или карфиол, са по-трудни за преработване от човешкия организъм. Те могат да причинят подуване и дискомфорт по време на тренировката, особено при изпълнението на определени упражнения. Препоръчително е спортуващият да се придържа към зеленчуци, които са по-лесни за преработване, като сварени аспержи, моркови или картофи.
Лененото семе е изключително полезно за хора, които се опитват да се преборят с постоянната констипация или се опитват да намалят нивата на холестерола си. Поради високото си съдържание на фибри и мазнини едновременно, лененото семе не се препоръчва преди тренировка.
Едновременна хидратация и набавяне на необходимите нутриенти в едно смути - на теория звучи обещаващо, когато в действителност не е. Те отново съдържат високи нива на захар, дори да са домашно приготвени. Някои миксове от плодове и различни масла (фъстъчено, бадемово, кокосово и т.н.), сиропи, мед и захар, може да достигнат и до 800 калории.
Разбира се “бързите храни” (от англ. ез. “fast food”) също са крайно неподходящи преди тренировка. Преобразуването на мазнините в енергия е много по-дълъг процес от преобразуването на въглехидрати в енергия. След прием на храни, богати на мазнини, е много вероятно трениращият да се почувства изморен и муден, а тренировката да се усети дълга и изтощителна.
Енергийните напитки на думи съдържат всичко, което ни е необходимо - глътка енергия. Минусът е, че ускоряват сърдечния пулс и създават усещане за нервност.
Експертите препоръчват преди тренировка да се съчетават въглехидрати с протеини. Това могат да бъдат банан с лъжичка фъстъчено масло, оризови крекери, шепа ядки и стафиди, варени яйца, филия с извара и домат и др.
В идеалния случай трябва да се хапва около 1 до 4 часа преди тренировка. Разбира се, преработването на храната е индивидуално за всеки организъм. Затова се препоръчва да се екеприментира с естеството на храненето преди тренировка и с определянето на времевия диапазон от масата до залата.