"Аз война не водя. Но ако трябва да водя ситуацията, в която сме, наистина ежедневието ни е извънредно положение. Всеки ден взимаме извънредни решения, налагаме извънредни мерки. По време на криза губят всички". Така отговори министърът на земеделието Десислава Танева на журналистически въпрос дали е приключила войната между министерството и големите вериги. Танева даде брифинг заедно със собствениците на няколко големи търговски вериги.
Припомняме, че по-рано днес бе проведена онлайн среща в разширен състав с участието на представители на браншови организации на български производители и на търговските вериги. Целта бе да се обсъди и намери общо и работещо решение, удовлетворяващо всички страни, което от една страна би осигурило допълнителна подкрепа за български производители, но от друга страна няма да доведе до рискове като застрашаване на веригата на доставки и здравето на потребителите, което е ключов приоритет за търговските вериги. Срещата бе организирана сред остри реплики между министерството и представителите на търговски обекти.
В крайна сметка, в обхвата на постановлението на Министерски съвет, което предстои да бъде обнародвано, ще попаднат веригите, които оперират над 10 търговски обекта на територията на страната. Обсъдени са редица краткосрочни и дългосрочни мерки за подпомагане на родните производители. Очаква се те да бъдат прилагани до края на тази календарна година.
Сред набелязаните мерки, освен изкупуването на български агнета, са регионалните канали за къси доставки, които вече бяха обсъдени, както и изкупуването от локалните маркети на оранжерийни домати, краставици и пипер. Предвижда се и държавна помощ в размер на 5 млн. лв. Част от субсидиите в сектор "Растениевъдство" ще бъдат изплатени авансово. Целта е да отговорят на изискванията на търговските оператори за излагане на продуктите, коментира министър Танева.
"Не всички са готови да изпълнят изискванията за съхранение на продукцията. Най-уязвими са най-финансово неустойчивите", изтъкна тя. Вчера 57 000 земеделци са получили помощ в общ размер 455 милиона лв. Предстои такава да бъде предоставена и на биопроизводителите. Предвижда се производителите на продове и зеленчуци да могат да изтеглят кредити с ниски лихви, за да продължат производството си.
До големите търговски вериги вече са разпратени регистри на родните производители, от които могат да се снабдят с българска продукция.
"Получихме списъци с фермери и кланици, с които вече сме осъществили контакт. Българско агнешко не е "зависнало" никъде", увери директорът на "Лидл България" Милена Драгийска. Фирмите са предложили конкретни мерки за скъсяване на пътя на продукцията от производителите до щандовете. Драгийска изтъкна, че е проведен конструктивен диалог по отношение на присъствие на млечни продукти по рафтовете на магазините:
"Българското сурово мляко трябва да бъде суровината, която да се вложи в млечните продукти, спор за това не може да има. Налагането обаче изцяло на ограничение на асортимент може да доведе до последствия по отношение на стоки, като моцарела, пармезан. Това ще повлияе и на износа в чужди държави и ще ограничи износа на българския потребител", каза тя.
Йордан Матеев от Сдружението за модерна търговия пък призова българските потребители да се насочат към родната продукция.
"Изборът е на българските потребители. Изберете родната продукция – това е примерът, който решава проблема в другите страни", апелира той.