И тази година мотото на кампанията е „Остани жив! Пази живота!“, а денят - 18 септември, е обявен за Ден без загинали на пътя. Отново целта е да се организират събития, с които да се популяризира основното послание за намаляване на жертвите при пътнотранспортни произшествия по пътищата в Европа и у нас. Запазвайки традицията от началото на кампанията през 2016 г., дните на безопасността на пътя за Република България – 2024 г. се провеждат под патронажа на министъра на вътрешните работи. Национален координатор на инициативата е Главна дирекция „Национална полиция“. Идеята е чрез всички средства за комуникация да популяризира сред максимален брой хора идеята за нула загинали при пътнотранспортни произшествия поне за един ден.
„Нека поне в един ден поведението ни като участници в движението да бъде такова, че да не допуснем риск за своя живот или за живота на хората около нас. Именно за това нашият апел към всички е – бъдете отговорни, шофирайте внимателно. Лесно е да се спаси човешки живот, само трябва да спазваме правилата на пътя“, подчерта комисар Мария Ботева от ГДНП.
Тази годината дните за безопасността на пътя отново са посветени на Европейската седмица на мобилността от 16 до 22 септември. На всички тези събития са насочени и дейностите на Пътна полиция, като сред тях е и седмицата за детска безопасност на пътя. Денят за превенция на детската пътна безопасност ще бъде отбелязан на 21 септември в Панагюрище, където ще се комбинира и с финалната част на традиционния национален конкурс „Пътен полицай на годината“, който отбелязва своята 30-годишнина.
В рамките на кампанията на територията на ОДМВР – Пловдив са предвидени засилени проверки на пътя, в които участват всички служители с правомощия за работа по Закона за движение по пътищата. Екипите ще бъдат ангажирани в подпомагане на трафика и регулиране при необходимост на най-натоварените пътни артерии и възлови кръстовища. Тяхната намеса ще бъде незабавна при забелязани нарушения на правилата и спрямо извършителите ще се прилагат съответните административни мерки.
По време на акцията в максимална степен ще се използват средствата за контрол на скоростните режими, а водачите ще бъдат проверявани за правоспособност, употреба на алкохол и забранени вещества. Стриктно ще се следи за използване на обезопасителни системи, колани и каски, както и за това дали се осигурява предимство на пешеходци. Същевременно и поведението на самите пешеходци ще бъде обект на засилени проверки, за да не се допускат нарушения и от тяхна страна, като внезапно навлизане на пътното платно, неправилно пресичане или преминаване на забраняващ сигнал на светофарната уредба.
По данни на сектор „Пътна полиция“ от началото на годината до 31 август на територията на Пловдивска област са регистрирани общо 1670 ПТП – с 13 по-малко в сравнение със същия период на 2023 г. В 1263 от катастрофите са причинени само материални щети /+106/. В останалите 407 /-119/ са загинали 38 участници в движението /+9/, а 504 са получили различни наранявания /-174/.
По отношение на пътните произшествия с участие на деца до 18-годишна възраст за периода 01.06. – 31.08.2024 г. са възникнали общо 17 ПТП с 22 ранени. Съпоставено със същия период на миналата година се отчита спад на катастрофите с 18, на загиналите с 1, а на пострадалите с 22.