“Аз се срамувам от това, което извърших , ще понеса своята отговорност, признал съм вината си , съдействал съм, дори искам всичко по-бързо да приключи, защото това влияе върху моето семейство. Не отричам , че съм виновен, само ми дайте възможност да се грижа за децата си, да продължа да работя , но не като полицай. Това, което се случи е едно наказание за мен, от бедно семейство съм , научен съм да се трудя, а разочаровах моя дядо. Искам мярка за неотклонение „подписка”. Това бяха думите на инспектора от ОД МВР- Пловдив Димитър Бразгов, който беше задържан по сигнал за искане на подкуп. Той уточни, че полицейската му значка е взета и няма повече да работи в системата на МВР, като се разкая за това, което е извършил, предаде trafficnews.bg.
Днес се проведе заседание, на което се гледаше мярката за неотклонение на задържания полицай от КАТ. Прокуратурата поиска постоянният му арест. Според прокурор Кънчева има опасност от извършване на друго престъпление, ако бъде пуснат от ареста, тъй като по разследването ще търсят граждани, които евентуално са се възползвали от услуги, предоставяни от инспектор Бразгов.
Въпреки думите на Димитър Бразгов, съдът го остави в ареста с постоянна мярка за неотклонение- „задържане под стража”, като се мотивира от това, че обвиняемият е полицейски служител, който сам си е позволил да поиска сума от гражданин. Според магистратите ако бъде пуснат той може да повлияе на разследването, тъй като се работи за установяването на други лица. Въпреки това, такава информация към този момент по досъдебното производство все още няма.
В съдебната зала стана ясно, че по делото има секретни материали. У обвиняемия са намерени банкнотите, дадени от свидетеля Шабан Шабан. Според прокуратурата служителят на реда се е възползвал от служебното си положение, за да си разпредели преписката и да се сдобие с информация- къде живее нарушителят и какъв е телефонният му номер. Държавното обвинение изтъкна, че Бразгов си е позволил да звънне на Шабан извън работно време. Срещата на двамата се е състояла през тъмната част на денонощието.
Припомняме, че случаят е от 15 юли. Сигналът е подаден от нарушител, който получил телефонно обаждане от непознат-обвиненият полицай. Той се представил за „служител на КАТ“ и поискал среща, уточнил че е „за негово добро“ и посочил мястото и час, където да се видят. На посочената локация цивилният му потвърдил, че е служител на КАТ – Пловдив и обяснил, че във връзка с извършено нарушение на ЗДвП, установено от служители на пловдивско районно, е заплашен с глоба от 500 лева и отнемане на книжката за срок от шест месеца. Допълнил, че може да „оправи нещата“ и ще му излезе по–евтино от услугите на адвокат.
Първоначално провинилият се шофьор се съгласил, но скоро размислил и преценил, че реално му бил поискан подкуп и това го мотивирало да подаде сигнала.
В дълга пледоария защитата на полицая - адвокат Кирил Николов уточни, че този случай вече е готов за решаване по същество. Юристът каза, че Бразгов е признал всичко и е съдействал на разследването.
„Почти 100% от казаното е в съгласие с доказателствата. Класическо самопризнание. Постъпката му е инцидент и няма следа по делото, тя да е предхождана от предходни такива или да има риск да бъде последвана от друга”, категоричен бе Николов.
Той уточни, че има детайл в казуса, в който прокуратурата е допуснала пропуск и не е споменала.
„След като е установено, че Шабан е управлявал МПС, на което е прекратена регистрацията и му е съставен АУАН, случаят е бил докладван на прокуратурата. Прокурорът е издал постановление с отказ да образува наказателно производство. Изпратено е копие за сведения , не за извършване на други действия , а за сведения. Това дава основание на Бразгов да въобрази, бидейки жертва на собствените си изкушения, където в клета майка България често се случва. Той е пробвал да осребри тази златна възможност, при която самият прокурор му я е осигурил”, категорично заяви адвокатът, който уточни, че Бразгов е решил да се възползва от възможността, която е създадена и да му съдейства, за да не бъде издадено наказателно постановление.
„По делото няма следа да са извършвани преди такива дейности от негова страна”, завърши Кирил Николов.
Въпреки това съдът реши да остави обвиняемият в ареста, като решението не е окончателно и може да бъде обжалвано пред Апелативен съд Пловдив.