Енергията на слогана ЗАЕДНО отново събира ентусиасти, съмишленици и партньори в Пловдив, които с общи усилия и много вдъхновение организират едно знаменателно честване - 130 години от рождението на архитект Христо Пеев.
Общински институт „Старинен Пловдив“, Фондация „Български архитектурен модернизъм“, в партньорство с Държавен архив - Пловдив и Народна библиотека „Иван Вазов“ се обединяват, за да покажат на пловдивчани и гостите на града обзорната изложба „Христо Пеев: изследователят, архитектът, човекът“ - своеобразен поклон към паметта и делото на бележития пловдивски архитект. Целта е да се представи увлекателен, документален разказ за личността на арх.Пеев, чиято изследователска и творческа дейност е оставила трайни следи в облика на Пловдив и региона, както и в архитектурната памет на България.
Откриването е на 31 март (петък) от 18:00 ч. на площад „Римски стадион“.
Инициаторите на честването са подготвили освен тази изложба и още няколко събития, които ще се случат през април. Сред тях са архитектурни обиколки на сгради, проектирани от арх. Христо Пеев, беседа, посветена на живота и делото му и още една любопитна изложба с десетки архивни документи и снимки, авторски рисунки, проекти и много други автентични материали.
На 1 април 1969 година е създадено Управление „Старинен Пловдив“ (днес Общински институт), а на 18 април се чества Международният ден за опазване на паметниците на културата, затова инициаторите са избрали април като най-подходящ месец, в който обществеността да си спомни с благодарност за човека, на когото дължим опазването на възрожденските къщи в Пловдив.
През 1924 година арх. Христо Пеев се установява в подножието на Таксимтепе. Няколко години по-късно започва да проучва старите възрожденски къщи, прави архитектурни заснемания, събира сведения за обитателите на сградите. Плод на неговите дългогодишни изследвания е капиталният труд “Пловдивската къща през епохата на Възраждането”. Благодарение на събрания от архитект Христо Пеев материал, много забележителни сгради са възстановени в първоначалния си вид, „възкръсват” и къщи, разрушени преди години. Това е времето, в което много от старите къщи са в лошо състояние, разпадат се или умишлено се събарят за ново строителство. И до днес книгата му за възрожденските къщи е енциклопедия, ползвана от архитекти, реставратори и строители.
Вижте програма на събитията за честването на 130 години от рождението на арх. Христо Пеев:
31 март, 18:00 часа, на пл. „Римски стадион“ - откриване на обзорната изложба „Христо Пеев: изследователят, архитектът, човекът“;
7 април - Беседа, посветена на живота и архитектурното творчество на архитект Христо Пеев (очаквайте обявяването на място и начален час);
21 април, 18:00 часа – Архитектурна обиколка на сгради, проектирани от арх. Христо Пеев около Цар Симеоновата градина (пред НУМТИ „Добрин Петков”, ул. „Кръстю Пастухов” №8);
28 април, 18:00 часа, в Данчова къща на ул. „Арх. Христо Пеев“ №2А - откриване на изложба, посветена на живота на архитект Христо Пеев, включваща десетки архивни документи и снимки, авторски рисунки, проекти и много други автентични материали.