По следите на древните и пъстри традиции на Пловдив - занаятът “плъстене“ СНИМКИ

Автор: Plovdiv Now 22770
По следите на древните и пъстри традиции на Пловдив - занаятът “плъстене“ СНИМКИ

Изработването на изделия от нетъкан текстил „плъсти“ е традиционен български занаят, чийто корени могат да бъдат открити в далечното минало. Най-ранното сведение за плъстени изделия в старобългарските писмени паметници се отнася към Х – ХІ в., а запазените образци са от XVІІ, XVІІІ, XІX и първата половина на XX в. Основната суровина е овчата вълна. Използва се свойството на вълната да се сплъстява чрез пране, без помощта на сложни устройства, машини и технологии.

Тъй като плъстите имат изключителни топлоизолационни и влагоустойчиви качества, още в далечни времена българите ги употребяват за постелки, за езда на коне без седло (известни като „тегалтия“, „телтия“, „стеле“), за строеж на палатки при поход. Вълната задържа въздух и водата се стича по повърхността, без да може да проникне в дълбочина. При потапяне във вода леката вълна плува, а вече намокрена, поради особената си структура, много бързо се отцежда.

Самото правене на плъстта се нарича „валяне“. За целта се сковава „одър“ от дъски, който се поставя върху четири забити кола или върху „шейна“. Това се прави на двора, най-често в края на лятото, когато е слънчево и горещо, за да може плъстта да изсъхне.

Първият етап на обработка на вълната е пране на „серават“ вълна – заливане на вълната с топла вода, за да се изчистят органичните мазнини по нея, т. нар. „сер“. Следва изсушаване и разделяне по предназначение на качества.

Вълната от руното се боядисва в растителни бои, багрилата на които се получават от различни растения, корени и др. Това става в големи глинени „кюпове“, в които вълната се слага, залива се с хладка вода и се поставят багрилните растения. Кюповете се заравят в непрегоряла тор и се оставят да престоят няколко дни при постоянна температура.

За да се приготвят „фитили“ с различна дебелина за „кроене“ и „шарене“ на плъстта, боядисаната вълна се разчепква и след това се развлачва или разбива със „лък“ от майстор „дръндар“. „Ярината“ и „дребта“ са използват за средния слой на плъстта, настилани равномерно или правени на „къдели“, които се нареждат на няколко слоя – веднъж по ширина, веднъж по дължина, според желаната дебелина.
 
С цветни парчета вълна може да се „рисува“, като дори може да се постигне преден и заден план на изображението, перспектива, светлосянка. Вълната заема и запазва обем. Чрез моделиране се правят фигурки на животни, аксесоари, изделия с вътрешна кухина, които, несъмнено, са част от съвременното приложно изкуство.
 

Как да се научите да плъстите?  Това предлага на хиляди посетители една малко пространство в Стария Пловдив. На улицата на занаятите туристи и гости могат да наблюдават на живо демонстрации в еснафски ателиета. Те са разположени в четири общински къщи, където майстори от Регионалната занаятчийска камара представят свои произведения.

На улица „Стръмна“ още по време на Възраждането е била местната чаршия и са се намирали дюкяните на майсторите. От 2016 г. архитектурният ансамбъл, представен от четири къщи – паметници на културата от местно значение, построени преди два века, приютява отново традиционни занаяти, а постоянно действащи работилници започват привличат пловдивчани и техните гости.

На ул. „Стръмна“ № 3 може да се опита топъл ръчно месен хляб с квас, поднесен от майстор-пекар. Също там се изработват плъстени кукли. В къщата се представя и грънчарския занаят, а на втория етаж има работилница на майстор за рисуване върху стъкло.

На ул. „Стръмна“ № 2, къщата е приютила работилнички по художествени тъкани гостите нагледно могат да се запознаят с процесът на тъкане с различните техники, с мокро плъстене на вълна и иглонабиване, Заедно с това могат да се докоснат и до процеса на рисуване върху керамика.

На ул. „Стръмна“ № 1, къщата е посветена и на текстила. Тук можете да усвоите старинни български тъкачни техники, можете да видите и да участвате в изработването на художествени произведения.

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина