Пловдивските фармацевти също изказаха своята подкрепя към проф. Асена Стоименова. След като вчера в цялата страна се проведе акция в защита на председателя на Български фармацевтичен съюз, днес колегията в Пловдив изпрати писмо до медиите и твърдо заяви позицията, че свободата на словото трябва да бъде защитена.
Припомняме, че проф. Стоименова има повдигнато обвинение от прокуратурата за всяване на паника. "Във връзка със серия от изявления, будещи неоснователна тревога у гражданите, в условията на въведено извънредно положение - Асена Стоименова, председател на Българския фармацевтичен съюз, е привлечена към наказателна отговорност за престъпление по чл. 326 от НК", съобщиха от прокуратурата. С оглед на високата обществена опасност на деянието, изразяващо се в отправяне на неоснователни твърдения за очаквана липса на медикаменти, спрямо Стоименова е взета мярка за неотклонение „парична гаранция“ в размер на 20 000 лв. Разследването под надзора на Софийската районна прокуратура продължава.
„Вярваме, че законите няма да бъдат погазени и българският съд ще защити честта си, излизайки със справедливо решение в създалата се ситуация”, заявяват от Регионална фармацевтична колегия – Пловдив. и споделят декларацията, подписана от Управителния съвет на Българския фармацевтичен съюз.
Ето и декларацията, която публикуваме без редакторска намеса:
Декларация на Управителния съвет на Български фармацевтичен съюз във връзка с обвинението на прокуратурата към проф. Асена Стоименова
Българският фармацевтичен съюз (БФС) застава категорично в подкрепа на председателя на Управителния съвет на БФС проф. Асена Стоименова, която бе обвинена от Прокуратурата във връзка със “серия от изявления, будещи неоснователна тревога у гражданите, в условията на извънредно положение”. Прокуратурата визира две интервюта, които проф. Стоименова е дала на професионалния ни празник, 07.04.2020 пред журналисти от БНР и БНТ по повод на лекарствоснабдяването в условията на извънредно положение. В тези свои интервюта тя информира българското общество за същността на генеричната замяна, проверките на аптеките в условията на извънредно положение и евентуалната възможност за недостиг на лекарствени продукти. Тези проблеми са съобщени седмици преди визираните от Прокуратурата интервюта от Световната здравна организация, Европейската агенция по лекарствата, включително председателя на ЕК, много лекари от европейски болници и десетки експерти в областта. Ден след тези интервюта, Националната здравноосигурителна каса съобщи на интернет страницата си за очакван недостиг на определени лекарствени продукти. БФС получава постоянно обосновани сигнали от фармацевти от цялата страна за проблеми в лекарствоснабдяването поради извънредните обстоятелства в световен мащаб.
БФС винаги проактивно съобщава за очаквани проблеми в здравния сектор, предлага конкретни решения, поставяйки ги за дискутиране пред обществото. Гражданите на Р България имат право да знаят и да бъдат информирани за възможните решения, едно от които е генеричното предписване и генерична замяна на лекарствени продукти, извършена само със съгласието на пациента. Тези мерки в условията на извънредно положение бяха съобщени по време на медийните изяви не само на проф. Стоименова, но и на други наши колеги.
БФС защитава професионалната репутация и знанията на магистър – фармацевтите, като най – подготвени и информирани специалисти относно потенциални проблеми на лекарствоснабдяването в България. В тежката ситуация на борба с пандемия, УС на БФС заявява единство в подкрепа на съсловието, което е закрила на пациентите. БФС счита, че основните човешки права, прокламирани от Европейска конвенция за защита правата на човека и основните свободи и Хартата на основните права на ЕС, част от които е правото на критично представяне на възможни рискове пред здравната ни система на основата на обективни обстоятелства, не могат да бъдат ограничени, включително от органите на наказателното производство, тъй като България продължава да бъде демократична и правова държава.
Българските фармацевти ще продължават съвестно, отговорно и професионално да изпълняват своите задължения, както винаги са правили, като ще посочват недостатъците на здравната система и ще предлагат експертни решения.