REFRESH (Relate, Experience, Find Research Everywhere and SHare) е 20-месечен проект, финансиран от Европейската комисия по дейностите Мария Склодовска-Кюри на програма „Хоризонт 2020“. REFRESH е иновативен проект за Европейска нощ на учените 2018-19 с ръководител Центъра за изследвания и анализи.
В проекта участват 21 основни и 27 асоциирани партньори от цялата страна, с мащабна програма в 14 селища. Програмата обхваща вълнуващи дейности в училища, конкурси, срещи с учени в изследователски институти и университети, на влак, в планината и на кораб, и събития на публични градски локации.
Към събитията в България се присъединяват и множество международни партньори, с които ще осъществяваме видео връзки и кампании за популяризиране на науката в социалните медии. Ще отбележим заедно Европейска нощ на учените на 27 септември 2019 г. През 2019г. участниците ще направят връзка с Европейска столица на културата и ще честват 100-годишнината от основаването на Международния астрономически съюз.
Ето кои са локациите, които можете да посетите в Европейската нощ на науката 2019 в Пловдив:
Локация: Площад „Стефан Стамболов“, срещу ул. „Патриарх Евтимий“ 3
18:00-22:00
Магия REFRESH:
Щандове с експерименти, демонстрации и опити
Дайте име на екзосвят!
По случай 100-годишния си юбилей, Международният астрономически съюз (МАС) организира глобалната кампания „Дайте име на екзосвят – МАС100“. За всяка държава е отделена една екзопланетна система – научете за „българската“ и участвайте с предложения за нейното име!;
Слънчевото затъмнение на 2019 г.
Последното пълно слънчево затъмнение се състоя на 2 юли 2019 г. Екип на Института по астрономия пътува до Чили, за да наблюдава слънчевата корона по време на тоталитета. Ще научите за тази вълнуваща експедиция, както и повече за слънчевите затъмнения по света;
Тайните на Земята
Демонстрационен щанд с минерали, скали, фосили, пъзели, модели на вулкани, земетресения, микроскоп, UV-лампа и други. Представят учени от Географ БГ и Геолого-географския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“;
Бойни роботи
Образователен център по програмиране Академия РОБОТИКА представя технологиите в света на децата. Малки и големи ще могат да програмират с пъзел блокчета, да управляват боен робот и да се забавляват с LEGO скорпион;
Забравящият мозък
Какво представлява деменцията и болестта на Алцхаймер? Какви са симптомите и какво се случва с човешкия мозък при тези състояния? Научете чрез VR видеа, изработване на неврон с подръчни материали, интерактивни занимания и други. С участието на д-р Костадин Чомпалов, МУ – Пловдив;
Забавна физика с клуб „Квант“
Учениците от Клуб на знаещите „Квант“, с ръководители Васил Базелков и д-р Стефан Николов, ще покажат опити по физика, с които ще ви убедят, че физиката, освен сложна, може да бъде и много забавна;
Детски Научен Клас – ДНК
Присъединете се към научното шоу на ДНК – Детски Научен Клас – ще вали дъжд от омагьосващи огнени демонстрации и ледени приключения със сух лед и течен азот. Ще се потопите в света на микроорганизмите и ще изследвате вируси, бактерии и дрожди. Ще научите как се получава киселото мляко, защо хлябът не е плосък, кой ни разболява, защо трябва да си мием ръцете добре и още много любопитни научни факти.
Европейски кът
В Европейския кът посетителите ще се запознаят с информация за проекти, финансирани от Европейската комисия, включително стипендиите „Мария Склодовска-Кюри“, и с EURAXESS – паневропейска мрежа, създадена от Европейската комисия за подкрепа на кариерното развитие и мобилността на учените и насърчаване на научното сътрудничество между Европа и света.
В партньорство с Фондация Пловдив 2019 и Община Пловдив.
19:00-21:00
Наука в града REFRESH:
Български архитектурен модернизъм в Пловдив
Фондация „Български архитектурен модернизъм“ организира разходка из центъра на Пловдив. Маршрутът на обиколката ще премине през емблематични примери за периода на българския архитектурен модернизъм. Начална точка на разходката: фонтаните пред Община Пловдив.
Локация: Регионален природонаучен музей – Пловдив
18:00-19:00
Наука в града REFRESH:
Зала Планетариум
Уикипедия в науката: дали, кога и как?
Среща разговор за ролята на Уикипедия в популяризирането на науката, културното наследство и познанието като цяло. Представя: доц. д-р Вася Атанасова от Институт по биофизика и биомедицинско инженерство, БАН и Уикипедия на български език.
18:00-22:00
Наука в града REFRESH:
Нощ на отворени врати
Наскоро реновираният Регионален природонаучен музей – Пловдив разполага с богата колекция от ценни видове препарирани животни, с най-добрия аквариум в страната – дом на над 200 вида сладководни, морски риби и безгръбначни, с атрактивен терариум, където живеят екзотични земноводни и влечуги от цял свят. Посетителите ще имат възможност да разгледат колекцията от минерали и фосили, представящи геологичната и биологична история на страната, ще видят още най-дългата препарирана змия в Европа, колекцията „Най-големите насекоми в света“, цялостно възстановен скелет на пещерна мечка и много други.
20:00-21:00
Магия REFRESH:
Зала Планетариум
Прожекция в работен вид на филма „Поглед от ръба“
„Поглед от ръба“ е късометражен филм за шестима души, които се озовават разпръснати из дванадесет места в България, докато се борят да открият своето място, принадлежност и общност. Чрез езика на съвременния танц, преплитащите им се съдби дават на зрителя един поглед от ръба на границите на човешките емоции и разум.
Ще имате възможност първи да се докоснете до филма преди неговата официална премиера и да дадете ценна обратна връзка на екипа преди финализирането му.
Филмът е колаборация между български и американски екип: режисьор-хореографите Коста Каракашян и Стефани Ханджийска и четиримата български танцьори (Васил Зелямов, Гергана Илиева, Цвета Дойчева, Петър Грудов) и двама американски артисти – операторът и монтажист Кевин Чиу и композиторът Джулиън Лайтнър.
Локациите за снимки включват Пловдив, Проходна пещера, крепост Овеч, Слънчев бряг, Музеят на религиите в Стара Загора, Мраморното езеро и други.
Проектът се реализира се с подкрепата на Национален фонд „Култура“, Дерида Денс Център и е част от програмата на „Пловдив 2019 – Европейска столица на културата“.
Локация: Медицински университет Пловдив
бул. „Васил Априлов“ 15А
Наука в града REFRESH:
08:00-18:00
Отворени врати на музейната експозиция „Медицината по тракийските земи“
Студентски информационен център – етаж 2
14:00-18:00
Изложба на картини от Пленера на МУ – Пловдив – „Лекари и художници – ЗАЕДНО“
Фоайе, етаж 2 на Аудиторния комплекс
14:00-18:00
Фотоизложба с уникални кадри от участието на 12-ти санитарен балкански полк в Първата световна война „Българските лекари на фронтовата линия в моменти на затишие“
Фоайе, етаж 1 на Аудиторния комплекс
16:00-18:00
Концерт на студенти, преподаватели и служители „Талантите на МУ–Пловдив“
IV аудитория на Аудиторния комплекс
18:00-20:00
Хепънинг с Кулинарен базар
Двор пред Аудиторния комплекс на МУ – Пловдив
Локация: ИЗК „Марица“
18:00-20:00
Наука в града REFRESH:
Централна сграда, фоайе 2-ри етаж, експериментално поле
Нощ на отворени врати: Съхраненото многообразие при доматите
Посещение на експериментално поле с колекция от разнообразни диви и културни видове домати. Изложба и дегустация на домати. Участващи учени: доц. д-р Станислава Грозева, доц. д-р Даниела Ганева и доц. д-р Иванка Тринговска.
18:00-20:00
Магия REFRESH:
Централна сграда, Лаборатория по Имунитет на вирусни болести, библиотека, фоайе 3-ти етаж
Биология за малки и по-големи бъдещи изследователи
Щандът ще предложи забавни биологични експерименти за малчуганите, наблюдения под микроскоп на микроорганизми и насекоми, разглеждане на колекции от насекоми и много математически игри и награди. Участващи учени: гл. ас. д-р Ганчо Пасев, ас. д-р Весела Радева, гл. ас. д-р Цветанка Динчева, доц. д-р Иванка Тринговска, доц. д-р Станислава Грозева, ИЗК „Марица“ и Цветомила Фотева – гост.
19:00-20:00
Наука в града REFRESH:
Централна сграда, конферентна зала, фоайе 1-ви етаж
Културното наследство в земеделието – научни постижения и изявени изследователи
Кратки презентации от учени и гост-лектори, беседи, експонати от Националния земеделски музей. Участващи учени: доц. д-р Славка Калъпчиева, доц. д-р Величка Тодорова, доц. д-р Даниела Ганева, доц. д-р Димитрина Костова, ИЗК „Марица“, гл. ас. Здравка Михайлова и Ваня Коцева, Национален земеделски музей.
Локация: Lucky Дом на киното
17:00-18:30
Наука в града REFRESH:
Прожекция на филма за известния физик и преподавател Теодосий Теодосиев „Формулата на Тео“
Какво е важно за доброто образование? Трябва ли един успешен физик да познава поезията на Хьолдерлин? Може ли да се преподава търсенето на нравствения абсолют? А да се подарява най-ценния и скъп продукт днес? Или това е само Формулата на Тео?
Вход свободен, като е необходимо да получите своя билет след 23 септември от билетната каса на Lucky Дом на киното. Всеки зрител може да получи максимум три билета. В партньорство със Screening Emotions.