Пловдивчанката Вики Радева отново шампион на България по шахмат

Автор: Plovdiv Now 11457

Гросмайстор Виктория Радева от СКШ „Марица“ завоюва третата си републиканска титла за женипо класически шахмат  на държавното първенство, което се проведе  от 21 до 28 януари в София.

Пловдивчанката финишира с 6,5 т. / 9/, а втора със същия актив остана Белослава Кръстева, която загуби директния си двубой срещу Радева. Трета остана Надя Тончева с 6т./9/.

При мъжете за 7-и път шампионската титла завоюва рекордьора вписан в Книгата на Гинес - Гросмайстор Кирил Георгиев със 6,5 т./9/. Другата представителка на пловдивски клуб - Цвета Василева от ШК Локомотив завърши на 14-о място с 2 точки.

Първенствата при мъжете и жените бяха подновени след принудителна двегодишна пауза заради ковид пандемията. В надпреварата участие взеха общо 44 шахматисти - 28 при мъжете и 16 при жените.

Според доста шахматни специалисти първенството при дамите бе най-драматичният и наситен с изненади шампионат. Водачеството се сменяше след всеки кръг. Всяка от шахматистките губеше партията в кръга, преди който оглавяваше класирането.

Вики Радева започна доста нервно турнира и след 6-и кръг се намираше на незавидното 7-о място. Лидерката във временното класиране до 6-и кръг Ива Виденова-Куляшевич изненадващо загуби 3 партии поред. В 7-и кръг водачеството пое Белослава Кръстева, която бе надиграна в директния си двубой от Радева в 8-ия кръг. Преди 9-и кръг изненадващо пък  начело застана Надя Тончева. Тя обаче загуби в последния кръг от Адриана Николова, а Радева спечели последните си три партии и зае 1-во място в крайното класиране с 5 победи,3 ремита и 1 загуба. От 4 до 6-то място се класираха съответно Елица Раева/ШК Пристис/, Ива Виденова-Куляшевич и Адриана Николова - и двете състезаващи се за ШК Шах 21.

Така Виктория Радева придоби правото да се състезава за България на предстоящото европейско първенство през месец март в Черна Гора.