Голяма изложба на един от най-значимите български живописци - Калина Тасева, ще види пловдивската публика в зала "2019" от 8 до 27 ноември. Това се случва благодарение на неин ревностен колекционер, който от 20 години събира кавалетни творби от именитата авторка. Васил Илиев от Варна притежава най-голямата сбирка с пастели и маслена живопис от Калина Тасева и ще покаже близо 130 произведения. На откриването ще говори дъщеря ѝ - известната българска художничка проф. Десислава Минчева.
„Майка ми беше драматичен и безкомпромисен човек. Затова и картините ѝ са такива, каквито са. Те задават ясни критерии, те са резки, мощни, витални, дълбоко красиви и честни. Тя наистина рисуваше така, както и живя - принципно, самовзискателно, до последния си дъх, напълно извън правилата на промененото време! Твърда жена, без излишна сантименталност, голяма във всяко отношение! Човек и художник, каквито вече не мисля, че има, казва Десислава Минчева.
Калина Тасева е родена на 5 юни 1927 г. в София. През 1946 г. е приета в Художествената академия в ателието на проф. Дечко Узунов. Завършва Академията през 1952 г. и от 1953 г. е член на СБХ. Работи в областта на фигуралната композиция, портрета, пейзажа. Участва във всички Общи художествени изложби, организирани от СБХ. До 80-те години на миналия век важно място в творчеството ѝ заемат многофигурните драматични композиции на въстаници и комити от национално-освободителните ни борби. "Разпознаваеми за стила ѝ са пейзажите, наситени с експресия и въздействащ колорит.
„Понятия като "съвременно" и "модерно" звучат смехотворно, съотнесени към картините ѝ. Такива картини са в зоната на безвремието“, обобщава проф. Минчева.
Произведения на Калина Тасева са включени в международни изложби на българската живопис в Лондон, Виена, Москва, Париж, Варшава, Токио, Брюксел, Мексико сити, Берлин, Букурещ, Рим, Кьолн, Аахен, Анкара, Ханджоу. Носител е на наградите „Владимир Димитров – Майстора“ за живопис (1974); „Захарий Зограф“ за живопис (1975); Лауреат на второто триенале на реалистичната живопис, София (1976); „Никола Петров“ за живопис (пейзаж)`1999.
Удостоявана е многократно с ордени, между които „Народна Република България“ – първа степен, „Кирил и Методий“ – първа степен. Нейни творби са притежание на Националната галерия, Софийска градска художествена галения, повечето художествени галерии в България и частни колекции у нас и в чужбина, между които колекциите на професор, доктор Петър Лудвиг (Германия), на г-н Юго Вутен (Белгия), на академик Светлин Русев (София и Плевен) и др.