Планинските спасители: Не подценявайте опасността от лавини

Автор: Plovdiv Now 5814
Планинските спасители: Не подценявайте опасността от лавини

По нашите планини остава сериозна опасността от лавини. Причината за това са променящите се ежедневно синоптични условия.

Въпреки предупрежденията на планинските спасители да не се кара извън пистите, много от търсачите на силни усещания поемат риска да карат извън тях.

Само няколко седмици след обилните снеговалежи в района на Банско, снегът по пистите и извън тях, вече е добре отъпкан. Според специалистите обаче, остава сериозна опасността от лавини.

"Опасността към момента започна леко да спада, но това не означава, че хората не трябва да са нащрек. По 5-степенната европейска скала, която ние следим ежедневно, тя е 2 от 5. Това е само за района на тази част от Пирин, която е над Банско", заяви пред БНТ Анди Балевски, лавинен експерт.

Резките промени на температурите в планината променят и условията за образуване на лавини. Затова експертите съветват още да следим с какъв цвят от Планинската спасителна служба са обозначили района, в който се намираме. Ако той е червен, рискове не трябва да бъдат предприемани.

Какво казват специалистите?

Без значение дали имаш дългогодишен опит или тепърва навлизаш в зимната планина, познанията за лавините и за това как да ги избягваш, са критични за безопасното придвижване в планините както пеша по пътеките, така и на ски, сноуборд, снегоходки или моторна шейна.

На тази страница ще намериш най-обща информация за това, какво е важно да знаеш когато навлизаш в зимната планина. Ако искаш на научиш повече, виж другите секции на страницата ни и най-вече посети курс по лавинна безопасност.

Какво е лавиноопасен терен?

Когато говорим за лавиноопасен терен, съществуват две принципни правила:

  1. Лавини падат навсякъде, където наклонът е достатъчно голям и
  2. На всеки терен с размери от минимум 10м х 10м (приблизително с големината на тенис корт) при наличието на достатъчно сняг, може да бъде предизвикана лавина, която да нарани човек.

Като обединим двете принципни правила получаваме просто уравнение: сняг + наклон = лавини

 

стръмни склонове

Наклонът на един склон е основен фактор за това дали може да се отцепи. Повечето лавини се случват на склонове с наклон между 30° and 45° - приблизително колкото стръмни са червените и черните писти в курортите. Лавини могат да се отцепят и на склонове с наклон от 25°, но под това, наклонът не е достатъчен за стартиране на лавини. Следните насоки могат да послужат за по-добра представа за това, какви лавини могат да се очакват на различни склонове:

позитивни форми на релефа

Позитивните форми или също често наричани “заоблени” и “изпъкнали” форми на релефа са места, където се отцепват най-често лавини. Човек също може да е в опасност непосредствено под заоблени форми поради надвисналата над тях опасност от отцепване.

 

Козирки

Козирките се образуват най-често по билата в планините в следствие на навяване на сняг от наветрен склон към подветрен. Освен, че козирките издават преобладаващата посоката на вятъра в даден район, те са нестабилни и трябва да бъдат избягвани, без значение дали се намирате под тях или над тях.

 
Лавинни пътища

Лавинен път е място, където може да се наблюдава лавина. Във вертикална проекция, лавинните пътища са разделени на три зони:

  1. 1. Стартова зона: зоната, където лавините се отцепват. Основни характеристики на стартовите зони са наклон, изложение спрямо вятъра, изложение спрямо слънцето, релеф на земната повърхност, растителност и надморска височина.
  2. 2. Зона на ускоряване: това е зоната, в която лавината набира скорост.
  3. 3. Зона на спиране: зоната, в която теренът започва да се изравнява и лавината забавя скоростта си и спира.
 

В гориста местност, лавинните пътища са лесно разпознаваеми като ясно различими отворени просеки между дърветата. Дори, когато човек се намира в терен с нисък наклон или дори на равно, е много важно да бъде нащрек за лавини идващи от просеки над него.

Разпознаването на лавинни пътища е от критично значение за управлението на терена, в който се придвижваме.

 

Теренни капани

Теренен капан е всяка особеност на терена в планината, която увеличава негативните последствия от попадане в лавина.

  1. Стръмни и тесни улеи и корита на реки, например, канализират снега от лавини и позволяват много по-съществени акумулации в дълбочина на сравнително малки площи.
  2. Пресечен терен, с дървета и клек от своя страна, пък, може да доведе до по-сериозни наранявания, ако човек попадне в лавина.
  3. Същото важи и за скали и скални прагове.
  4. Равни участъци, непосредствено под стръмни склонове като езера, дупки и др. действат като ръчна спирачка на лавините и съответно акумулацията на снега от лавини се случва на едно място с голяма дълбочина.

Без да подозира човек може да се окаже в лавиноопасен терен. Много от пътеките в планините (особено летните маршрути) пресичат множество пътища на лавини от различна големина. Познанията за лавини и условията в планините са изключително важни не само за практикуващи зимни спортове, но и за пешеходни туристи. Както се вижда в това видео от нашите приятели от Национален Парк Пирин, човек може без да осъзнава да се окаже на пътя на лавина, макар на равно и далеч от нейната стартова зона. Затова винаги е важно да сме нащрек какво има над нас и дали има надвиснала опасност.

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина