Петима българи са приети в болница след ухапване от кърлеж за седмица

Автор: Plovdiv Now 21736
Петима българи са приети в болница след ухапване от кърлеж за седмица

Петима българи са приети в болница след ухапване от кърлеж през изминалата седмица. Единият от тях е бил с лаймска болест, а останалите четирима – с марсилска треска. Общо от началото на годината у нас са регистрирани 32 случая на лаймска болест и 6 на марсилска треска, показват данните на Националния център по заразни и паразитни болести.

Това е с около 40% по-малко спрямо миналата година. Лекарите обаче предупреждават, че все още има много кърлежи и трябва да бъдем внимателни, ако излизаме сред природата.

Съветът е при по-продължителен престой в тревни площи да се използват репеленти или да се носят дрехи с дълги ръкави и крачоли, защото така кърлежът не може да се впие в кожата. След престой навън пък е добре да се огледа тялото за кърлежи. 

При ухапване от кърлеж задължително да се търси лекарска помощ, особено когато става дума за деца или когато кърлежът е влязъл надълбоко в кожата на човека.

Важното е да се махне колкото е възможно по-бързо и да се отстрани цялото  му тяло, защото всяко нарушаване на целостта му крие рискове, казват специалистите.

Ухапването от кърлеж е безболезнено, затова остава незабелязано. Дължи се на това, че кърлежите отделят обезболяващи вещества при процеса на кръвосмучене. Увреждането, което може да предизвика един кърлеж, се дължи не толкова на самото ухапване, колкото на токсините и секретите, които той отделя, както и на микроорганизмите, които може да предаде при ухапване.

За разлика от другите насекоми кърлежите често остават прикрепени към кожата за дълго време. Те предпочитат топлите и влажни зони на тялото. Веднъж попаднали на кожата, най-често мигрират към подмишниците, слабините или косата. Когато достигне желаното място, кърлежът пробива кожата и започва да смуче кръв.

От изключителна важност е и правилното отстраняване на впития кърлеж – внимателно и чрез постепенно издърпване, за да не се допусне откъсване на главичката, което впоследствие може да доведе до усложнения и хирургична намеса. След отстраняването на кърлежа кожата се почиства и дезинфекцира с йод и задължително се поставя ваксина против тетанус.

Препоръчително е в продължение на няколко дни засегнатото място да се наблюдава за поява на локални петна, оток, болка, както и да се следи за увеличени лимфни възли, температура, главоболие, ставни и мускулни болки. При появата на някой от тези симптоми, задължително трябва да се проведе консултация с лекар.

След ухапване от кърлеж е необходимо възможно най-бързо да се потърси специализирана медицинска помощ, защото това намалява риска от предаване на заразата

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина