„Първото впечатление е най-важно“ или доколко истина има в общоприетите схващания

Автор: Plovdiv Now 1121
„Първото впечатление е най-важно“ или доколко истина има в общоприетите схващания

Старите хора обичат да ръсят мъдрости. Психолозите съветват да не вярваме сляпо на всички, а да преценяваме в зависимост от ситуацията. Според тях е изненадващо, че в съвременното общество все още битуват надживели вековете „знания“, които от гледна точна на науката са чиста безсмислица, пише obekti.bg.

Психологията е особено силно засегната от това несъответствие между народни вярвания и научни доказателства. Във всеки случай учените признават, че в някои поговорки е възможно да се съдържа зрънце истина. По-долу ви представяме 5 от тях:

1. „Първото впечатление е най-важно

В миналото по време на лов дедите ни е трябвало бързо да преценяват дали от човек или животно произтича някаква опасност. Днес това се проявява в склонността ни да поставяме етикети на хора, които сме видели един-единствен път. Така нареченият „първичен ефект“ дори се грижи мозъкът ни да възприема и съхранява като вярна първата информация за дадено нещо. 

2. „Прословутата женска интуиция“

Тази популярна мъдрост е вярна само наполовина. Изследванията показват, че повечето жени притежават вродена емоционална интелигентност, което означава, че умеят да разчитат по-добре от мъжете невербалните сигнали. Но в крайна сметка всичко зависи от това как са били възпитани като деца. Така например има мъже с изключително развита интуиция, както и жени с по-слаба.   

3. „Смехът е най-доброто лекарство“

Разбира се, радостта и веселието не могат да се разглеждат като класически лекарства, подобно на сиропа за кашлица. Истина е обаче, че смехът и доброто настроение намаляват стреса и предпазват от психични заболявания. Който редовно се смее, заздравява имунната си система, защото при смях се отделят ендорфини. 

4. „Бий дупе, да не биеш дупище"

Тази народна мъдрост е достигнала до нас от времето, когато боят е бил обичаен възпитателен метод. Тя изтъква ползата от по-строгите наказания в детска възраст, за да не се стига до още по-строги, но вече слабо ефективни в тийнейджърска. Днес може да се тълкува в смисъл, че навиците на човека се формират още от детството и малчуганите по-лесно се поддават на обучение и възпитание. Колкото повече остаряваме, толкова по-трудно възприемаме, защото връзките в мозъка вече са укрепнали. Разбира се, не е невъзможно да усвояваме нови неща и на по-късна възраст. 

5. „Сходствата се привличат“

Това е обратното на не по-малко разпространената мъдрост „Противоположностите се привличат“. Докато втората е недоказуема от гледна точка на психологията, то в израза „Сходствата се привличат“ се съдържа частица истина. Психолозите наричат този феномен „ефект на простото излагане“, според който познатото буди по-голямо доверие от непознатото.

Разбира се, изброените 5 израза не бива да се смятат за общовалидни, но те показват, че популярната психология също може да съдържа зрънце истина. А при вас потвърдил ли се е някой от тях?

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина