След изразеното публично становище на собствениците на семейни аптеки относно кратките срокове за въвеждането на еврото и задължителното двойно етикетиране на цените, днес се проведе важна работна среща в Министерството на финансите. В нея участие взеха министърът на финансите Теменужка Петкова, министърът на здравеопазването д-р Силви Кирилов, представители на различни институции и страни по темата, както и представители на Инициативния комитет от магистър-фармацевти – собственици на над 700 семейни аптеки в страната.
От страна на Инициативния комитет присъстваха Аделина Любенова – председател на ИКМФ, и Пенка Минева – член на ИКМФ и магистър-фармацевт от Пазарджик.
„Благодарим на министъра на финансите г-жа Теменужка Петкова за екзактната организация на тази среща, както и за личното ѝ ангажиране с проблема. Срещнахме разбиране към нашите проблеми, свързани със зависимостта ни от различни страни по веригата на ценообразуване и най-вече, изяснихме, че експресната колаборацията между участниците е изключително важна за изпълнението на късите срокове. Освен това чухме мнението на контролните органи и техните препоръки. Надяваме се да получим скоро писмени потвърждения за взетите решения, защото в крайна сметка пациентите са тези, които ще очакват от нас коректни цени.“, заяви Аделина Любенова - председател на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България.
По време на срещата, представителите на Инициативния комитет изложиха конкретно предизвикателствата, пред които са изправени членовете им относно предстоящото въвеждане на еврото. Те подчертаха, че лекарствата са регулирана стока и цените им се определят централизирано от държавата, а не от самите фармацевти. Освен това номенклатурата в аптеките е голяма и дейността изисква значително техническо време. Ролята на собствениците на аптеки е свързана и с непрекъснат мониторинг, особено на цените на лекарствата, отпускани по НЗОК, а те се променят на 15 дни. С други думи дейността по поставянето на етикети е трудоемка и изисква висока експертност и натрупан професионален рефлекс.
По време на срещата стана ясно, че при конвертиране на цените в евро, стойностите трябва да бъдат закръглени така, че да не се надвишава пределната цена в лева, определена от Съвета по цени и реимбурсация. Напомнено беше, че в момента софтуерните фирми все още доизглаждат програмите и това също забавя процеса с двойно етикетиране, като създава реална заплаха за допускане на грешки. Изказана беше и тревогата, че след 1 януари 2026 г. аптеките ще бъдат принудени да връщат ресто в евро, което създава технически и логистични затруднения, особено в по-малки населени места без достъп до банки и пощи.
„Ще трябва да връщаме ресто в евро, при това без да ни се осигуряват разходи, наличности или логистика. При 100 лв. покупка на артикул за 30 стотинки – откъде да намерим монети в евро за ресто? Това е реален проблем.“, подчерта Пенка Минева, магистър-фармацевт от Пазарджик и член на ИКМФ.
Благодарности бяха изказани и към Националната агенция за приходите, които проявиха разбиране по време на срещата и изслушаха внимателно опасенията на семейните аптечен бизнес.
Инициативният комитет от магистър-фармацевти настоя да бъдат изготвени ясни, конкретни и навременни инструкции към аптеките; да бъде осигурена техническа подкрепа и софтуерна адаптация; да се проведе информационна кампания към фармацевтите и потребителите; да се въведе толерантен период без санкции, поне в първите месеци от прехода към еврото.
Очакват и ответна реакция от Съвета по цени и реимбурсация към Министерство на здравеопазването, с конкретни действия във връзка с конвертиране на пределните цени на лекарствата в евро.
„Очакваме предприемането на адекватни действия от компетентните институции, в интерес на всички участници в здравната система и най-вече – на пациентите.“, подчертаха още от Инициативния комитет от магистър-фармацевти.