Омбудсманът на Пловдив: „Безплатният“ телефон излиза скъп

Автор: TrafficNews 760
Омбудсманът на Пловдив: „Безплатният“ телефон излиза скъп

129 сигнала са постъпили през първото полугодие на 2025 г. в приемната на Обществения посредник на Община Пловдив. Това показва анализът на институцията. Рязък скок бележи категорията „Мобилни оператори и телекомуникации“, където оплакванията са двойно повече спрямо същия период на миналата година.

Основният проблем? Подвеждащи оферти, при които „безплатни“ телефони вървят с неясни договори и скъпи месечни такси, а най-често потърпевши са възрастни хора. Много от тях се подлъгват по обещанията за подобрена услуга на същата или по-ниска цена, но в действителност новите договори са на значително по-високи тарифи, често придружени от ненужни екстри и допълнителни услуги.

Особено фрапиращи са случаите с „безплатни“ устройства, които всъщност са обвързани с нови договори на стойност в пъти по-висока от предходната. Често липсва яснота дали старият договор е прекратен, което води до ситуации, в които абонатите плащат едновременно по две такси, за един телефон. В един от случаите възрастна жена се е оказала с два активни договора и месечна сметка, тройно по-голяма от обичайната, след като е получила телефон, рекламиран като безплатен.

Когато потърсят помощ, много от гражданите вече са подписали договора, без да са разбрали пълните условия. Общественият посредник често влиза в контакт с мобилните оператори, за да обясни социалното положение на абонатите, и в част от случаите договорите се прекратяват без неустойка. Но не и без да се върне стойността на „безплатния“ телефон – обикновено между 500 и 600 лв.

Има и сигнали за т.нар. „задължения в сянка“ – абонати, които са прекратили договор или са сменили оператора, след месеци разбират, че дължат сума към предишната компания. Тези задължения често се продават на колекторски фирми, които действат без много обяснения, а сумата понякога нараства до три пъти след включване на съдебен изпълнител. Гражданите са поставени в абсурдна ситуация: операторът вече не носи отговорност, защото е „продал задължението“, а новият кредитор не е длъжен да обясни защо и за какво се дължи сумата.

Немалка част от проблемите са свързани и с допълнителни платени услуги, включвани автоматично към новите договори. Те могат да бъдат премахнати през мобилното приложение на оператора – но това е невъзможно за голяма част от по-възрастните хора, които нямат умения да боравят с технологии. В тези случаи служителите на Обществения посредник оказват съдействие на място – премахват ненужни опции, създават профили и разясняват условията на абонаментите.

Съветът към гражданите е ясен: винаги да подписват нови договори само след внимателен прочит на всички клаузи, а при възможност – да бъдат придружени от по-млад или по-опитен човек, особено при преподписване в офисите на мобилните оператори.

Постъпили са и множество сигнали за незаконно строителство, лоша градска инфраструктура, проблеми с градския транспорт и шум от заведения. Преобладават оплакванията от бавни действия на администрацията, пропаднали тротоари, проблеми с уличното осветление и липсата на достъп до дворове на училищата.

Категорията „Транспорт и безопасност“ също събира значителен дял от сигналите – 22 броя. Граждани се жалват от неработещи паркомати, поставени скоби, както и от липсата на климатик в автобусите през горещите месеци. Сигнал е подаден и за ограничен достъп до УМБАЛ „Св. Георги“, където болницата, като търговско дружество, отказва безплатно паркиране.

Други наболели теми включват незаконно изхвърлени отпадъци, сухи дървета, изоставени автомобили, шум от мотори и автомобили, агресивни домашни любимци без повод и нарастващ брой случаи на подвеждане с бързи кредити.

Институцията продължава да изпълнява ролята си на връзка между пловдивчани и местната власт, като анализът ясно подчертава нуждата от по-отговорно и прозрачно управление.

Подобни новини

...

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина