Таксите на студентите платено обучение ще бъдат намалени с 40 на сто, както беше предложил Съветът на ректорите. Промяната на Закона за висшето образование се прие на второ четене от депутатите в пленарна зала със 169 гласа "за" и 14 въздържали се, против нямаше. Документът беше приет с приоритет от парламента, за да може да се реши проблемът с двойно завишените такси, които набъбнаха драстично заради формулата, по която се изчисляват - обвързана с издръжката на един студент държавна поръчка, която пък беше увеличена.
Прие се също, че таксите не трябва да бъдат увеличавани с повече от 20 на сто за година - нещо, което беше обсъдено по-рано и с Националното представителство на студентските съвети. Беше отхвърлено обаче предложението на акад. Николай Денков таксите да не се покачват за целия курс на обучението.
Министърът на образованието е науката благодари на депутатите за това, че приоритетно разгледаха законопроекта.
"Факт е, че ние решаваме непосредствен, относително спешен проблем с този законопроект, а не трайно дългосрочно да обмисляме решение по отношение на финансирането на висшето образование за плащането на такси. Още през пролетта имах разговор с ректорите на медицинските университети и те индикираха, че спазвайки Закона за висшето образование българското медицинско висше образование става ценово неконкурентоспособно спрямо страните около нас и от Централна Европа. Имахме разговори още преди въпросът да стане публичен и преди да има заявени протести от страна на студентите", обърна се към депутатите министър Красимир Вълчев. Той допълни, че трябва да има предвидимост за студентите. В проектозакона за изменение и допълнение на Закона за висшето образование, който в момента се подготвя, ще бъде един от въпросите, които ще се засегнат. "От една страна, трябва да осигурим справедливост. От друга страна, датчиците трябва да съответстват на ръста на разходите на висшите училища", каза още министърът. Той припомни, че поправката, която днес се гласува, засяга 5% от всички студенти в България - в платената форма на обучение.
"Предложението решава въпроса за тази година, нямаме претенции, че това решение урежда въпроса по принцип. Затова се работи сериозно за създаване на трайно решение", каза проф. Андрей Чорбанов, председател на парламентарната комисия по образование.
Генералният проблем е, че има много университети и малко студенти. С повишаването на таксите студентите ще станат още по-малко. В държавните университети не трябва да има платена форма, изказа позицията на МЕЧ Виолета Комитова.