Община Пловдив набира проекти по Компонент 3 “Гражданска активност“

Автор: Plovdiv Now   16419
Община Пловдив набира проекти по Компонент 3 “Гражданска активност“

Община Пловдив съобщава, че текущо набира проекти по Компонент 3 – „Гражданска активност“ от „Наредбата за реда и условията за финансиране на инициативи в сферата на културата и включването им в Календара на културните събития на Община Пловдив“ за 2018г.

 

Компонент 3 –  „Гражданска активност“ подкрепя целогодишно реализирането на различни дейности в сферата на културата: инициативи на творчески формации и артисти, включително любителски и непрофесионални в различните жанрове на изкуството, реализирането на културни инициативи в районите на града, събития, свързани с обучение на деца по изкуства, привличането на хора в неравностойно положение и малцинствени групи към културния живот на града,  поддържане на създадените традиции и народното творчество, както  и създаване на нови форми и жанрове за привличане на различни публики и др. еквивалентни прояви, които се реализират на територията на Община Пловдив с активното участие на местната общественост.

 

Кой може да кандидатства за финансиране:

  1. Юридически лица с нестопанска цел; търговци по Търговския закон; кооперации по Закона за кооперациите
  2. Юридически лица, създадени със закон или с акт на орган на изпълнителната или местната власт
  3. Самоосигуряващи се пълнолетни физически лица, упражняващи свободна професия, вписани в Регистър БУЛСТАТ

 

 

Условия и ред за кандидатстване и критерии за оценка по Компонент 3  „Гражданска активност“

 

  • По Компонент „Гражданска активност“ се финансират целогодишно проекти и инициативи, описани в чл.3, ал.1, т.3.3., които се реализират на територията на Община Пловдив по реда и условията на чл.24 до чл.29 от настоящата Наредба.
  • Максималният размер на финансиране на проект е до 4000лв.
  • Един кандидат може да получи финансиране в рамките на Компонент 3 за реализирането на един проект в рамките на една календарна година. Проектът следва да се реализира на територията на Община Пловдив. Неодобрени проекти не се разглеждат повторно от комисията в рамките на календарната година.

 

Документи за финансиране се приемат целогодишно  в деловодството на Община Пловдив с кореспондент „Дирекция „Култура и културно наследство“. Завеждат се в регистър и се разглеждат от комисията по Компонент 3, уредена в чл.6, ал.3, в срокове и по реда, регламентирани в Наредбата.

Документи могат да се подават в сроковете и по реда на ал.1 и по електронен път на адрес: [email protected] подписани с електронен подпис на кандидатстващото за финансиране юридическо или физическо лице.

 

Място и срок за подаване на документи

  1. Документи се подават в деловодството на Община Пловдив, пл. „Ст. Стамболов“ № 1, ет.1, целогодишно
  2. Документи се подават в запечатан плик с надпис „За участие в конкурс по Компонент 3 от „Наредба за финансиране на инициативи в сферата на културата“ .
  3. Върху плика трябва да бъде изписан кореспондент „Дирекция „Култура и културно наследство“ и точното наименование на кандидата.
  4. Документи могат да се подават и по електронен път на адрес: [email protected], подписани с електронен подпис.

 

Предложенията следва да съдържат:

  1. Попълнена Апликационна форма и Бюджет в съответствие с Приложение № 3 – в един екземпляр на хартиен носител;
  2. Попълнени декларации по образец в съответствие с Приложение № 5 и Приложение № 6 – в един екземпляр на хартиен носител;
  3. Документ за собственост на обекта за провеждане на събитието или друг документ, доказващ съгласие на собственика за провеждане на събитието /ако е приложимо/ – в един екземпляр на хартиен носител.
  4. Нотариално заверено пълномощно – в случай, че предложението за участие не се подава от законен представител на кандидата.

 

Формуляри за кандидатстване могат да бъдат изтеглени от сайта на Община Пловдив – раздел „Култура“

http://www.plovdiv.bg/item/culture/

 

 

По преценка на кандидатстващите за финансиране могат да бъдат представени допълнителни материали за дейността на творческата формация или субект, отзиви в медиите, рекламни материали, подкрепителни писма и писма за партньорство и други данни, удостоверяващи обстоятелствата по предложението.

 

По преценка на комисията могат да бъдат изискани допълнителни сведения и доказателства, удостоверяващи попълнените в предложението и приложените документи данни.

Подадените документи не подлежат на връщане.

 

Общи условия за допустимост, на които трябва да отговарят кандидатите и проектите за финансиране по компонента:

  1. Да е подаден пълният набор коректно попълнени документи по чл.25;
  2. Проектът, за който се кандидатства, да е с начална дата на реализация не по-рано от два месеца след датата на подаване на документите;
  3. Да имат осигурени не по-малко от 10% собствено финансиране от общия бюджет на предложението.

 

Не могат да кандидатстват за финансиране лица, които:

  1. са обявени в несъстоятелност или са в производство по несъстоятелност;
  2. се намират в ликвидация;
  3. имат непогасени изискуеми публични задължения към държавата или към Община Пловдив;
  4. не са изпълнили коректно проект по предоставено от Община Пловдив финансиране по настоящата Наредба за предходните три години.
  5. са получили финансиране по Компонент 1 на наредбата и проектът е включен в Календара на културните събития на Община Пловдив за текущата календарна година.

 

Не се финансират:

  1. Предложения за проекти, за които кандидатите са получили финансиране с общински средства по друга линия или от общинска фондация „Пловдив 2019“.
  2. Придобиване на авторски произведения в областта на изобразителното изкуство, музиката и литературата;
  3. Честването на лични юбилеи, бенефиси и др. подобни;
  4. Предложения за финансиране организирането или участието в събития извън Община Пловдив.

 

Допустимост на разходите:

  1. Допустими са разходите по проектни дейности, които могат да бъдат:

1.1. Разходи за възнаграждения и разходи за осигурителни вноски, начислени за сметка на осигурителя – за физически лица, наети от Изпълнителя единствено за изпълнението на дейностите по проекта;

1.2. Разходи за командировки– за физически лица, наети от Изпълнителя единствено за изпълнението на дейностите по проекта – пътни, дневни и  квартирни, съгласно Наредбата за командировки в страната;

1.3. Разходи за закупуването на материали за нуждите на проекта;

1.4. Разходи за външни услуги, който включват: разходи за наем, свързани с дейностите по проекта, аргументирани в апликационната форма, разходи за осигуряване на публичност, разходи за други външни услуги, свързани с дейностите по проекта.

  1. Залагането на прогнозните суми за изпълнението на проекта следва да бъде по дейности, като всяка дейност да бъде подробно описана и да предвижда всички съпътстващи разходи.
  2. Всички непредвидени разходи над одобрените по бюджета на конкретния проект се финансират със средства от собствено финансиране.

 

Не се подкрепят предложения с бюджет, включващ:

  1. Консумативни разходи – телефонни разходи, абонамент за интернет услуги или вестници и списания, канцеларски материали, представителни разходи, коктейли, банкови такси и пр.;
  2. Разходи за текуща дейност, поддръжка на сгради, покриване на режийни разноски, данъци, такси и др. еквивалентни;
  3. Разходи за възнаграждения на служители в общински и държавни институции;
  4. Разходи за закупуването на дълготрайни материални активи - техника, музикални инструменти и др., с изключение на сценични костюми и декор.

 

Не се разглеждат предложения с допуснати грешки в бюджета. В случаите, в които не са спазени изискванията на ал.1 до ал.7, кандидатите се отстраняват от по-нататъшно участие в конкурса.

 

Критерии за оценка на постъпили предложения:

  1. Активно ангажиране в културния живот на Пловдив на гражданите и общността, развитие на нови пространства за култура и децентрализация на културните процеси;
  2. Привлечени преки участници в реализацията на проекта - различни възрастови групи и групи хора в неравностойно положение; формиране на нови публики;
  3. Артистичен резултат и качество на художествения продукт;
  4. Нееднократност и устойчивост на събитието – поредица от дейности, в които активно участват гражданите на Пловдив;
  5. Стимулиране и развиване на таланта и творческия капацитет;
  6. Реалистичност на проекта – разчетени дейности, участници, изпълнители;
  7. Реалистичност на бюджета и разумно и ефикасно разходване на средствата;

 

Комисията по чл.6, ал.3 разглежда и оценява допуснатите предложения на базата на критерии, определени в Методика за оценяване – Приложение 9, като въз основа на оценката на кандидатите, Комисията взема решение за одобряване за финансиране  с мнозинството, определено в чл.7, ал.4 от  Наредбата.

  • При оценяване на проектните предложения Комисията има право да прави редукция на бюджета, като намалява сумите по дейности, за които счита, че са завишени или биха могли да се реализират с по-малко средства, с оглед разумното и ефективно разходване на публични средства.
  • В случаите, когато комисията одобри за финансиране проект, но направи редукция на определени разходи по бюджетни дейности, водеща до смяна на структурата на бюджета, кандидатът е длъжен в двуседмичен срок след публичното оповестяване на класирането на сайта на Община Пловдив, писмено да потвърди, че ще реализира проекта съобразно новите финансови условия и да заведе в деловодството на Община Пловдив с кореспондент „Дирекция „Култура и културно наследство“ актуализиран бюджет на разходите. При неспазване на този срок, проектът отпада от одобрените за финансиране по Компонента проекти.

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина