Новите Медичи спечелиха първия рунд: Съдът разчисти пътя към строеж на нова кооперация на мястото на унищожена сграда

Автор: Plovdiv Now   741
Новите Медичи спечелиха първия рунд: Съдът разчисти пътя към строеж на нова кооперация на мястото на унищожена сграда

Казусът със съборената къща на ул. "Цар Асен" 2, разрушена от собственика - фирма "Медичи Пропърти Инвест" през януари 2024 година отново е на дневен ред. Административен съд – Пловдив е отменил отказът на главния архитект на район „Централен“  за одобряване на инвестиционен проект и издаване на разрешение за строеж на жилищна кооперация на мястото на бившия паметник на културата. Решението идва на фона на обществено недоволство от вандалското унищожаване на къщи- паметници на културата в Пловдив , както и на изключително бавната реакция то страна на Министерството на културата по темата. 

Делото е образувано по жалба на "Медичи Пропърти Инвест" със собственик Мирослав Стефанов, която оспорва отказа на главния архитект да одобри втория етап от проекта им – изграждане на четири надземни етажа. Отказът на административния орган е бил мотивиран  с наличието на висящо производство пред Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) за  предоставяне на статут на културна ценност на сградата.

От "Медичи Пропърти Инвест" са категорични, че териториалноустройствената защита на недвижимото културно наследство се определя едва след декларирането или предоставянето на статут, а не по време на проучвателни дейности. Инвеститорът изтъква, че предишният етап на проекта – подземен паркинг – е бил одобрен и е получил Разрешение за строеж през 2024 г., което е влязло в сила. Към този момент действително, година и половина след началото на процедурата, Министерството на културата не я е приключило. Тя дори не е разглеждана на Специализиран експертен съвет по опазване на недвижимите културни ценности /СЕСОНКЦ/. 

Съдът е установил, че към момента на постановяване на обжалвания отказ, сградата не е притежавала статут на недвижима културна ценност. Всъщност, с министерска заповед от 2012 г. по времето на министър Вежди Рашидов, временните режими за опазване на обекта са били прекратени. Мотивът е, че сградата е претърпяла преустройства и "обемно - пространствения й облик е променен".  В резултат на тези намеси сградата не притежава качества на архитектурно-строителна недвижима културна ценност, са заключили от НИНКН. Интересното в случая , е че въпросната процедура по сваляне на статута е отнела по-малко от година. За разлика от настоящата, която едва ли ще приключи в рамките на 2 години. 

Според съдебното решение, започналото производство по Закона за културното наследство (ЗКН)  не представлява законно основание за спиране на административното производство по издаване на строително разрешение или отказ за одобряване на инвестиционен проект. Съдът подчертава, че само ако сградата е имала статут на единична недвижима културна ценност, би могло да се спре производството.

В крайна сметка, Административен съд – Пловдив е отменил отказа на главния архитект на район „Централен“ и е върнал преписката за ново произнасяне, с указание да се спазват дадените от съда тълкувания и прилагане на закона.

За съжаление въпреки общественото недоволства , една от най- красивите стари пловдивски къщи бе съборена. "Българските Медичи" стана нарицателно име на пловдивските предприемачи, които унищожават културното наследство на града в името на бързата печалба. Вандалският акт , който за съжаление далеч не е изолиран, предизвика множество граждански сигнали и призиви за стартиране на нова процедура за предоставяне на статут на културна ценност на сградата. Те бяха изпратени до НИНКН, но както става ясно, бе особен резултат. 

Обществеността /за разлика от държавата и общината/ продължава да е загрижена за опазването на културното наследство на Пловдив и съдбата на старите къщи в града. Предизборните обещания на различните политически сили в тази насока , също остават само ПР.  В повечето случаи съдбата на поредната къща е оставена на чиновници, които трябва да вземат решение, избирайки между инвестиционните намерения и необходимостта от защита на историческата идентичност на града. И кой знае защо всеки път печелят инвеститорите. В този мандат няма отпуснати средства за опазване и възстановяване на рушащите се сгради. А трябва да напомним, че в голяма част от тях има различни проценти общинска собственост. Общината нито желае да се освободи от тази собственост, нито я поддържа. 

 

През януари 2024 година общинският съветник от "Браво Пловдив" Борислав Инчев внесе питане в Общинския съвет със следните въпроси :

1)Разполага ли община Пловдив с такъв списък и на всички къщи и сгради, които са нейна собственост или в които тя е в съсобственост, без значение от процента на идеалните части, които тя притежава?

2)Има ли извършени от страна на община Пловдив архитектурни заснемания на определени къщи или сгради, които са нейна собственост и ако има извършени такива заснемания моля да ми предоставите подробна информация за кои къщи става въпрос и на кои адреси се намират?

Решението на съда подлежи на обжалване.   Ако не бъде обжалвано или ако бъде потвърдено на втора инстанция, преписката се връща при главния архитект на район „Централен“, който трябва да се произнесе отново по заявлението за одобрение на инвестиционния проект и допълване на разрешението за строеж. Това решение може да има значителни последици не само за конкретния проект, но и за бъдещи строителни инициативи в райони с потенциално културно-историческо значение в Пловдив и в страната.

 

"Български Медичи" разрушава една от най-красивите пловдивски къщиПоредната смъртна присъда на паметник на културата е законна, ни успокояват управляващите

Пловдивските "Медичи" ще трябва да възстановят съборената къща на "Густав Вайганд"След заповедтта на министъра, тя "посмъртно" ще стане отново паметник на културата

 

Подобни новини

...

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина