Народни методи за приспиване на бебе

Автор: Plovdiv Now 9576
Народни методи за приспиване на бебе

Съвременното общество живее в ера на високи технологии и рационално мислене. Въпреки това, всеки от нас в детството е избягвал да минава под улична лампа, за да не го изпитат в училище, или все още плюе три пъти през рамото си, за да не хване уроки.  Ехото на множество народни предания, които помагат в различни житейски ситуации, са оцелели и до днес

Нашите баби и дядовци са живели във времена на недостиг на информация. Техният основен източник на знания е бил народният опит, трупан през вековете и предаван от поколение на поколение. И до днес слушаме бабини съвети, изпитани от стотици години, но без научно обяснение.

Всяка наскоро сдобила се с внуче жена изведнъж се превръща в извор на препоръки и съвети как се отглежда бебе, припомняйки си как тя самата е гледала порасналата си вече дъщеря, която днес е вече в ролята на майка. И как нея са я учили по-възрастните жени да се гледа детето. Това е отгласът от миналото, който ни съпътства и днес в пълното с информация и технологии общество. 

Едно време  бабата е била основният наставник на младата невеста, която току що е станала майка. Нея са слушали и молели за помощ. Така до ден днешен се предават някои древни методи за отглеждането на новороденото дете. По въпросите за приспиване на бебе също има богат народен опит.

Разбира се, някои от съветите изглеждат нелепи от днешна гледна точка, като например:

  • Новороденото трябва веднага да се сложи за малко под креватчето му, за да спи спокойно през нощта.
  • Не бива да люшкате и подхвърляте детето след залез слънце, в противен случай то ще спи лошо и ще плаче през нощта.
  • По същата причина не бивало да се люлее бебешката люлка от двамата родители едновременно.
  • При първото къпане на бебето във водата  се пускала сребърна монета – за да бъде богато, когато порасне. А водата от коритото не се изливала до сутринта, за да спи то спокойно и дълбоко.

Всички тези препоръки са по-скоро суеверия, възникнали в резултат на недоразумение и съвпадение. Трудно е да се намери разумно обяснение  как слагането на новородено бебе под леглото допринася за качеството на съня му. По-скоро мъничето би се успокоило и би заспало лесно, ако се гушне в скута на майка си.

Самото подхвърляне и тръскане на бебето пък не се нуждае от коментар, независимо по кое време става. За съвсем малките бебета силното тръскане е опасно, защото крие риск от развитие на синдром на разтърсеното бебе, при който повишеното вътречерепно налягане притиска кръвоносните съдове, увреждайки крехкия мозък на бебето, в резултат на което може да настъпи дори смърт. А след залез слънце пък, когато вече е време за сън, активните игри с детето само ще го превъзбудят и то още по-трудно ще заспи.

Разбира се, от днешна гледна точка е  лесно да разсъждаваме, когато можем да намерим отговор на всеки въпрос в социалните мрежи. Но във  времето, когато не е имало интернет и хората са били слабо образовани, всяко неразбираемо явление се е обяснявало с въздействието на неземна сила върху тях. Хората са се опитвали да прогонят всички зли духове от себе си възможно най-скоро, без да мислят откъде идват, използвайки предавани от уста на уста методи.

Езически ритуали

Проблемите със съня на детето също се приписват на влиянието на неземни сили. Според езическите обичаи се е смятало, че сънят е специално мистериозно състояние, когато бебето е особено уязвимо. Поверието гласи, че по време на сън душата на детето се среща с бог. Ако мъничето не спи добре, често се събужда посред нощ и  плаче, се смятало, че богинята на сънищата не слиза при него и не му дава да спи.

Затова са се извършвали специални ритуали, за да може детето да спи по-добре. Някои от тях са оцелели и до днес.

Например, на прага на стаята, където спи детето, се постилала бяла салфетка, върху която слагали парче хляб и чаша мляко. Така се омилостивявал богът на сънищата. След това шепнешком се изричали специални слова за приспиване на детето. Този ритуал всъщност има много общо с тананикането на приспивна песничка и обичайното „нани-на“, което и до днес всяка майка  шепти на детето си, когато го приспива. 

Религиозни молитви

С появата на християнството заклинанията към езическите богове са заменени от молитви. Молитвата е обръщение към Всевишния и неговите посредници ангелите. 

Съвременните майки, които вярват в бог, също се обръщат към Всевишния за помощ, когато бебето им е болно или не спи добре. Има специални молитви за добър и спокоен сън на детето, но тя може да се каже и със собствени думи. Ако сте вярващи, прочетете молитвата на бебето с тих глас, постепенно преминаващ в шепот. Така тя ще му помогне в буквалния смисъл неусетно да заспи.

Не само християните се обръщат към Всевишния с молби за помощ. Вярващите от всяка религия молят техния бог да помогне на бебето им да спи по-добре. В ислям има специална дуа (молба) за спокоен сън на бебето, която се изрича, когато майката остава насаме с детето си, или по време на колективните ритуали и събирания на мюсюлманите. 

Молитвата има и психологически ефект. Тя успокоява бебето: тихият глас на майката, нашепваният призив към Висшите сили действа успокояващо на мъничкото човече, наравно с приспивната песен.

Молитвата дава увереност на вярващия: той е сигурен, че е под закрилата на Всемогъщия и го призовава да защити детето му. Бебето интуитивно усеща увереността и спокойствието на майка си и също се успокоява. Защото е установено, че често вълнението и неспокойствието на родителите се предава на детето и става причина за неспокойния му сън. 

Ароматерапия и билколечение

Ароматерапията и билколечението също принадлежат към народните средства, които помагат на детето да спи по-добре. Хората отдавна са се научили да разпознават успокояващите свойства на растенията. Днес, за да помогнете на детето да спи здраво, се използват следните техники:

Къпане в билки. В детската вана се добавя запарка от лайка. Билките действат добре на кожните обриви, предизвикани от пелените, както и за успокояване при колики.

Специални възглавници, пълни с различни билкови препарати, които помагат при безсъние.

Успокояващи чайове за перорално приложение. Най-популярен е чаят от копър, който успокоява бебешките колики.

Арома сесии с капки лавандулово масло. Лавандулата има седативен ефект.

Могат ли народните ритуали за сън да навредят на детето?

Това е само част от народните методи, предназначени да помогнат при всяка детска болест. Трудно е да се говори за ползите от тези методи, поради липсата на научни изследвания, но понякога те могат да навредят на детето.

  • Първо, билките и маслата са силно алергенни. Без да знаете алергичния статус на детето си, можете да му причините непоправима вреда, варираща от кожни обриви до подуване на дихателните пътища.
  • Второ, активните вещества в билките и маслата претоварват крехкия детски организъм, което води до забавени алергични реакции. По време на прилагането може да изглежда, че детето реагира спокойно на един или друг растителен компонент, но с времето могат да се появят алергични реакции, причините за които са трудни за обяснение.
  • Трето, трудно е да се провери качеството на суровините. Дори билки, закупени от аптеката, могат да бъдат събрани в екологично опасни райони.

Нашите предци са използвали различни народни средства в грижите си  за децата: някои от тях, могат да бъдат и много опасни, дори смъртоносни, докато други се използват успешно и до днес. Трябва да се има предвид, че условията на живот преди 50-60 години са били значително по-различни от сегашните. И ако нашите баби са имали само един доказан начин за отглеждане на дете - да използват народния опит, то сега има  възможност да се изучават и прилагат различни, научно доказани и безопасни методи.

Затова е добре младите майки да не експериментират със здравето на децата си. Ако бебето ви има проблеми със съня, потърсете помощ от вашия детски лекар. Много съвети за това как самостоятелно да решавате проблеми, които пречат на вашето бебе да спи, можете да намерите и в онлайн енциклопедията Мамапедиа.

Източник на изображения: Pixabay

 

 

 

 

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина