Децата могат да бъдат засегнати от същите психични разстройства, от които страдат и възрастните. Въпреки това при подрастващите симптоматиката може да се различава.
Разстройствата на психичното здраве при децата обикновено се обуславят от забавяне или прекъсване на развитието, отговарящо за съответната възраст. Могат да бъдат засегнати социалните им умения, мисловната дейност, регулацията на емоциите и поведението. Тези проблеми предизвикват тревожност сред децата и могат да нарушат способността им да функционират добре у дома, в училище или в други социални ситуации.
Най-често срещаните психични разстройства сред деца са тревожните разстройства, разстройствата с дефицит на вниманието/хиперактивност, разстройства от аутистичния спектър, хранителни разстройства, депресия или други състояния засягащи настроенията, посттравматично стресово разстройство и шизофрения.
Тревожните разстройства при децата се характеризират с постоянни страхове, тревоги или безпокойство, които нарушават възможността им да се включват в различни игри, дейности в училище или различни социални ситуации, подходящи за възрастта. Те могат да бъдат различни, например социална тревожност, генерализирана тревожност и обсесивно-компулсивни разстройства.
При деца с разстройство с дефицит на вниманието се появяват симптоми като затруднено внимание, импулсивно поведение, хиперактивност или някаква комбинация от тези проблеми.
Разстройствата от аутистичния спектър, от друга страна, представляват неврологични състояния, които се проявяват в ранна детска възраст, обикновено преди навършване на 3 години. Тежестта на симптомите при тези деца може да бъде много различна.
Хранителните разстройства се характеризират със стремеж за идеален тип тяло, нарушени са възприятията за тегло. В много случаи се наблюдава значително понижаване на телесното тегло и застрашаващи здравето хранителни и диетични методи. Хранителните разстройства, като анорексия нервоза, булимия нервоза и разстройство на преяждане, могат да доведат до емоционална и социална дисфункция и животозастрашаващи физически усложнения.
Едно от най-често срещаните разстройства на настроението сред деца е депресията. Тя се характеризира с постоянно чувство на тъга и загуба на интерес, което нарушава способността на детето да функционира в училище и да взаимодейства с околните. Биполярното разстройство, от друга страна, води до екстремни промени в настроението, наричани епизоди - депресивни и манийни, които могат да бъдат непредпазливи, рискови и в много случаи опасни за пациентите или околните.
В резултат на травматично преживяване - насилие, малтретиране, нараняване или други травматични събития, при много деца може да се наблюдава посттравматично стресово разстройство. Характерно за него е продължителния емоционален стрес, тревожност, тревожни спомени, кошмари и прояви на разрушително поведение.
Шизофренията е друго сериозно състояние, което може да се срещне в детска възраст. При тази психоза се нарушават на възприятията и мислите, което кара човек да загуби връзка с реалността. Най-често се появява в края на тийнейджърските години до 20-те години. Състоянието може да доведе до халюцинации, заблуди, както и разстроено мислене и поведение.
Поставянето на ранна диагноза на психично нарушение сред децата е от изключителна важност. По този начин може да се предвиди рискът от поява на нежелани ситуации и епизоди, който да бъдат предотвратени чрез подходящата терапия.