На този ден: Завършва Дравската епопея на българската армия

Автор: Plovdiv Now 6422
На този ден: Завършва Дравската епопея на българската армия

Важни събития са станали в миналото на днешната дата 19 март.

На този ден през 1945 година, по време на участието на България във Втората световна война, завършва Дравската операция на Първа българска армия.

Дравската операция или Дравска епопея е отбранителна операция на българската армия по време на участието на България във Втората световна война срещу войски на Третия райх, настъпващи в района на Нагятад-Хересне в опит да създадат предмостие на северния бряг на река Драва. Тя е част от отбранителната Балатонска операция на Червената армия от периода 6 до 21 март 1945. На Първа българска армия с командващ ген.лейтенант Владимир Стойчев е поставена задача за упорита отбрана по северния бряг на р. Драва. В процеса на подготовката със заповед на командващия армията на 17 февруари 1945 г. са формирани два корпуса – 3-ти и 4-ти корпуси. За тяхното управление от България са изпратени два напълно окомплектовани с офицерски състав корпусни щаба. Трети корпус с командващ ген.-лейтенант Тодор Тошев заема позиции на западния участък, граничещ на север с разграничителната линия на Първа българска армия със съседната от север 57-а съветска армия от 3-ти украински фронт – Кадаркут-Надкорпад-Йотвьошкони; на юг-река Драва; на запад-каналът Риняпатак и на изток разграничителната линия с Четвърти корпус на Първа българска армия.

Четвърти корпус, командван от ген.-лейтенант Стоян Трендафилов заема позиции за отбрана на южния, т.нар. дравски участък с югоизточна разграничителна линия с 3-та югославска армия Мадярбой (днес Бой)-Беременд-Торянц, на юг и югозапад северния бряг на р. Драва, на северозапад разграничителната линия с Трети корпус Сигетвар-Даран-Барч.

От 12 до 19 март, след ожесточени боеве при селата Дравасоболч, Дравапалконя, Дравачехи, с помощта на 1-ва армейска моторизирана дружина и 16-а пехотна дивизия предмостието е ликвидирано, войските на Вермахта са отхвърлени на юг от Драва и отбраната на българите в участъка е стабилизирана. До 21 март, с помощта на български (части на моторизираната и бронираната дружини и 12-а и 16-а пехотни дивизии) и съветски части, 3-та югославска армия ликвидира предмостието при Валпово. Настъплението се подпомага от Втора италианска армия под командване на генерал Марио Роботи водеща боеве на територията на Хърватия и Далмация срещу германските и хърватско-усташките войски като италианските части на 1-ви моторизиран полк командван от ген. Джакомо Карбони съвместно с югославски партизани притискат от южната страна на фронта германските и хърватско-усташките сили, с което хитлеристите и усташите са обкръжени напълно.

Успешното провеждане на Дравската операция проваля настъпателните планове на Вермахта, спомага за създаване на условия за настъпателната Виенска операция на Червената армия и по този начин ускорява края на войната. Победата при Драва допринася и за бойния престиж на българската армия.

Загубите на българската армия наброяват 1614 убити, а ранените са около 2500.

Ето какви други събития са станали на днешната дата 19 март в миналото:

238 г. – Гордиан I e провъзгласен от сената за антиимператор на Максимин Трак. Неговият син Гордиан II e сърегент. Двамата управляват само до 9 април. 238 г. е годината на Шестте императори.

1227 г. – Избиране на папа Григорий IX.

1366 г. – Състои се сватбата на Ото V и Катарина Люксембургска.

1452 г. – Фридрих III e коронясан в Рим от папа Николай V за император на Свещената Римска империя. Това е последната коронация на император в Рим.

1474 г. – Във Венеция е приет закон за защита на изобретенията – първият в света закон за защита на авторското право.

1563 г. – „Едикт от Амбоаз“, край на първата Хугенотска война

1895 г. – В София започва конгрес на македонските емигрантски дружества и братства в Княжество България и извън него.

1911 г. – По инициативата на Клара Цеткин за пръв път се празнува Международен ден на жената в Германия, Дания, Австро-Унгария и Швейцария.

1915 г. – Направени са първите снимки на Плутон, който (правилно) не е определен като планета.

1920 г. – Сенатът на САЩ отхвърля Версайския договор за втори път (първият е на 19 ноември 1919).

1943 г. – Италианският диктатор Бенито Мусолини официално отказва да предаде на немците италианските евреи.

1953 г. – Церемонията по връчване на американските филмови награди „Оскар“ за първи път се излъчва по телевизията.

1958 г. – В Страсбург се открива първото заседание на Европейския парламент.

1962 г. – Приключва Алжирската война за независимост.

1978 г. – В отговор на израелската операция Литани в Ливан, Организацията на обединените нации призовава Израел да изтегли войските си от страната и създава Временни сили на ООН в Ливан.

1981 г. – Извършва се неуспешен изпитателен опит на американската космическа совалка Колумбия, вследствие на което загиват трима души и петима са ранени.

1982 г. – Фолклендска война: Аржентински войници слизат на остров Южна Джорджия, предизвиквайки войната.

1984 г. – Открит е големият електрифициран жп пръстен София – Горна Оряховица – Русе – Варна – Бургас – Пловдив – София.

1990 г. – В Отава, Канада, започва първият световен шампионат по хокей на лед за жени.

2003 г. – Война в Ирак (2003): Малко след 22:00 EST Джордж У. Буш се обръща към американската нация и обявява започването на въздушни удари срещу цели в Ирак.

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина