Важни събития са станали на днешната дата 25 май в историята.
На този ден през 1978 година започва строежът на Народния дворец на културата в София. Направена е първата копка.
Строежът на НДК е част от инициативите през 1981 г. за отбелязване на 1300 години от създаването на Първата българска държава.
Архитектурният проект на основната сграда е дело на колектив с ръководител архитект Александър Баров, а оформлението на околното пространство е на колектив начело с арх. Атанас Агура. Главен проектант на парка към НДК е инж. Валентина Атанасова, паркоустроител.
Инициативата за създаване на голям културен център в София е на столичното ръководство на БКП и датира от средата на 70-те години на XX век. Първите стъпки, свързани с намерението, проучването и проектирането, са направени през 1975 г. Тогава в тази градска част са се помещавали стари казарми. Софийският градски комитет на БКП и Столичният народен съвет решават на това място да се оформи модерна градоустройствена среда, като част от главния градски център, ориентирана към Витоша.
Първоначално теренът е определен за оперен театър . Обявен е международен конкурс, в който участват архитекти от страната и чужбина. Журито се оглавява от тогавашния председател на Комитета за култура Павел Матев, но не излъчва победител и конкурсът пропада. След оживени дискусии се стига до единодушно мнение – мястото е най-удобно за бъдещ център с многофункционално културно предназначение. Такава функция дотогава изпълнявала спортната зала „Универсиада“.
Проектирането е поверено на арх. Александър Баров и колектив и конструктора инж. Богдан Атанасов и колектив. Те са подпомагани от главния архитект на София Владимир Роменски, арх. Стефан Стайнов – председател на Комитета по архитектура и благоустройството към Министерски съвет, проф. инж. Милчо Брайнов, основен консултант по конструкцията на сградата.
На арх. Атанас Агура и паркоустроителя инж. Валентина Атанасова е възложено да проектират изграждането на околното пространство и парка. Проектантският институт „Софпроект“ (директор – арх. Чедомил Павлов) прави подземните обекти и метролинията, комуникациите и бъдещия бул. „България“.
Ето какви други събития са станали на днешната дата 25 май в миналото:
1572 г. – Григорий XIII е избран за папа.
1659 г. – Ричард Кромуел се отказва от титлата си Лорд-протектор (държавен глава) на Англия, което е начало на едногодишен републикански период в държавното управление.
1787 г. – Във Филаделфия започва работа Конституционен конвент, който има за задача да изработи Конституцията на САЩ.
1807 г. – В Константинопол избухва бунт на ямаците.
1848 г. – В САЩ е открит първият в света универсален магазин.
1865 г. – При експлозия на склад за боеприпаси в Алабама (САЩ) загиват 300 души.
1869 г. – Тържествено е открита сградата на Виенската държавна опера с „Дон Жуан“ на Моцарт.
1872 г. – Иларион Макариополски е избран за търновски митрополит.
1876 г. – В Тетевенския Балкан при засада е убит Георги Бенковски, водач на Априлското въстание.
1895 г. – Писателят Оскар Уайлд е осъден от лондонския съд на две години каторжен труд за „крайно непристойно поведение с други лица от мъжки пол“.
1905 г. – Основан е италианския АС Лукезе-Либертас.
1907 г. – Във Финландия за първи път в света жени вземат участие в заседание на парламента.
1908 г. – В България се провеждат избори за XIV обикновено народно събрание, спечелени от Демократическата партия.
1915 г. – Първата световна война: Приключва втората битка за Ипр, в която загиват 105 хил. души.
1919 г. – По време на XXII си конгрес БРСДП (т.с.) се преименува на БКП (т.с.) и приема курс към болшевизация.
1926 г. – Ръководителят на украинското правителство в изгнание на Украинската народна република – Симон Петлюра е застрелян демонстративно на улица в Париж.
1933 г. – Осъществен е първият полет на чехословашки изтребител биплан Avia B-534.
1946 г. – Йордания официално провъзгласява независимостта си от Великобритания и за крал е провъзгласен Абдула I.
1953 г. – От университета в Хюстън започва излъчване на първия телевизионен канал в САЩ.
1953 г. – САЩ извършва първия си и единствен опит с артилерийски атомен снаряд.
1961 г. – Програма Аполо: Президентът на САЩ Джон Кенеди излага пред Конгреса идеята за космическата програма Аполо – Човек на Луната.
1961 г. – Кралят на Йордания Хюсеин се жени за втори път – с англичанката Антоанет Арвил Гардинър, която приема исляма и името Муна ал-Хюсеин (майка на сегашния крал Абдула II).
1963 г. – В Адис Абеба (Етиопия) е учредена Организацията за африканско единство.
1963 г. – Открит е язовир „Тополница“.
1972 г. – В Москва е подписан Съветско-американски договор за ограничаване на системите за противоракетна отбрана (ПРО).
1977 г. – Състои се премиерата на филма Междузвездни войни (преименуван на Междузвездни войни: Епизод IV – Нова надежда през 1981 г.).
1979 г. – Самолет McDonnell Douglas на американските авиолинии катастрофира по време на излитане от летището в Чикаго, загиват 271 пътници на борда и двама души на земята.
1985 г. – Бангладеш попада под ударите на тропически циклон, който отнема живота на около 10 хил. души.
1986 г. – Близо 7 милиона души участват в инициативата Ръце около Америка за набиране на средства за гладните и бездомни хора в САЩ, образувайки линия през страната.
1994 г. – В Русия след 18-годишно изгнание се завръща писателят Александър Солженицин.
1995 г. – В Босна и Херцеговина армията на автономната Република Сръбска обстрелва струпали се младежи – загиват 72 и са ранени 200 души.
1997 г. – В Сиера Леоне с военен преврат е отстранен президентът Ахмад Тежан Кабах и властта е взета от майор Джони Пол Коромах.
2001 г. – Американците Шерман Бул (64 г.) и Ерик Вайхенмайър (32 г.) стават най-възрастният човек и първият сляп човек, покорили връх Еверест.
2002 г. – Самолет Боинг 747-200 на Китайските авиолинии се разбива в Тайванския пролив, загиват 225 души.
2005 г. – Българска народна банка пуска разменна монета от 50 стотинки.
2008 г. – Космическият апарат на НАСА „Феникс“ каца успешно близо до северния полюс на Марс.
2009 г. – Северна Корея провежда втори ядрен опит, с което създава напрежение в международната общност.
2013 г. – Открит е паметник на Вълкана Стоянова в родното ѝ село Люлин (област Ямбол).
2014 г. – Провеждат се 8-ите подред Избори за Европейски парламент (в 21 страни членки, останалите страни членки вече са гласували в предходните дни между 22 и 24 май). На 25 май България също участва в изборите за 3-ти пореден път.
2018 г. – Влиза в сила Общият регламент относно защитата на данните.