Важни събития са станали през годините на днешната дата 25 май.
На този ден през 1978 година започва строежът на Народния дворец на културата в София.
Строежът на НДК е част от инициативите през 1981 г. за отбелязване на 1300 години от създаването на Първата българска държава.
Архитектурният проект на основната сграда е дело на колектив с ръководител архитект Александър Баров, а оформлението на околното пространство е на колектив начело с арх. Атанас Агура. Главен проектант на парка към НДК е инж. Валентина Атанасова, паркоустроител.
Инициативата за създаване на голям културен център в София е на столичното ръководство на БКП и датира от средата на 70-те години на XX век. Първите стъпки, свързани с намерението, проучването и проектирането, са направени през 1975 г. Тогава в тази градска част са се помещавали стари казарми. Софийският градски комитет на БКП и Столичният народен съвет решават на това място да се оформи модерна градоустройствена среда, като част от главния градски център, ориентирана към Витоша.
Първоначално теренът е определен за оперен театър. Обявен е международен конкурс, в който участват архитекти от страната и чужбина. Журито се оглавява от тогавашния председател на Комитета за култура Павел Матев, но не излъчва победител и конкурсът пропада. След оживени дискусии се стига до единодушно мнение – мястото е най-удобно за бъдещ център с многофункционално културно предназначение. Такава функция дотогава изпълнявала спортната зала „Универсиада“.
Проектирането е поверено на арх. Александър Баров и колектив и конструктора инж. Богдан Атанасов и колектив. Те са подпомагани от главния архитект на София Владимир Роменски, арх. Стефан Стайнов – председател на Комитета по архитектура и благоустройството към Министерски съвет, проф. инж. Милчо Брайнов, основен консултант по конструкцията на сградата.
На арх. Атанас Агура и паркоустроителя инж. Валентина Атанасова е възложено да проектират изграждането на околното пространство и парка. Проектантският институт „Софпроект“ (директор – арх. Чедомил Павлов) прави подземните обекти и метролинията, комуникациите и бъдещия бул. „България“.
„Още тогава имахме генерална схема за бъдещото метро, която включваше линии под това място. Ето защо единодушно решихме, въпреки съпротивата на влиятелни хора, да изградим цялото подземно пространство на голяма дълбочина и освен подземен булевард с трамвайна линия, гараж с повече от хиляда места, магазини и други площи, да се оформят в груб строеж две станции и трасе за бъдещото метро от бул. „Патриарх Евтимий“ до подножието на „Лозенец“.“ Това си спомня пред БТА Георги Йорданов, първият ръководител на щаба за координация на изпълнението на проектирането и строителството – от началото на 1978 г. до есента на 1979 г.
Основната група проектанти посещава и проучва опита на най-добрите конгресни центрове в Европа и Америка, вземат се съветите и помощта на видни български и чуждестранни специалисти.
Ето какви други събития са станали на днешната дата 25 май в миналото:
1572 г. – Григорий XIII е избран за папа.
1659 г. – Ричард Кромуел се отказва от титлата си Лорд-протектор (държавен глава) на Англия, което е начало на едногодишен републикански период в държавното управление.
1787 г. – Във Филаделфия започва работа Конституционен конвент, който има за задача да изработи Конституцията на САЩ.
1807 г. – В Константинопол избухва бунт на ямаците.
1848 г. – В САЩ е открит първият в света универсален магазин.
1865 г. – При експлозия на склад за боеприпаси в Алабама (САЩ) загиват 300 души.
1869 г. – Тържествено е открита сградата на Виенската държавна опера с „Дон Жуан“ на Моцарт.
1872 г. – Иларион Макариополски е избран за търновски митрополит.
1876 г. – В Тетевенския Балкан при засада е убит Георги Бенковски, водач на Априлското въстание.
1895 г. – Писателят Оскар Уайлд е осъден от лондонския съд на две години каторжен труд за „крайно непристойно поведение с други лица от мъжки пол“.
1905 г. – Основан е италианския АС Лукезе-Либертас.
1907 г. – Във Финландия за първи път в света жени вземат участие в заседание на парламента.
1908 г. – В България се провеждат избори за XIV Обикновено народно събрание, спечелени от Демократическата партия.
1915 г. – Първата световна война: Приключва втората битка за Ипр, в която загиват 105 хил. души.
1919 г. – По време на XXII си конгрес БРСДП (т.с.) се преименува на БКП (т.с.) и приема курс към болшевизация.
1926 г. – Ръководителят на украинското правителство в изгнание на Украинската народна република – Симон Петлюра е застрелян демонстративно на улица в Париж.
1933 г. – Осъществен е първият полет на чехословашки изтребител биплан Avia B-534.
1946 г. – Йордания официално провъзгласява независимостта си от Великобритания и за крал е провъзгласен Абдула I.
1953 г. – От университета в Хюстън започва излъчване на първия телевизионен канал в САЩ.
1953 г. – САЩ извършва първия си и единствен опит с артилерийски атомен снаряд.
1961 г. – Програма Аполо: Президентът на САЩ Джон Кенеди излага пред Конгреса идеята за космическата програма Аполо – Човек на Луната.
1961 г. – Кралят на Йордания Хюсеин се жени за втори път – с англичанката Антоанет Арвил Гардинър, която приема исляма и името Муна ал-Хюсеин (майка на сегашния крал Абдула II).
1963 г. – В Адис Абеба (Етиопия) е учредена Организацията за африканско единство.
1963 г. – Открит е язовир „Тополница“.
1972 г. – В Москва е подписан Съветско-американски договор за ограничаване на системите за противоракетна отбрана (ПРО).
1977 г. – Състои се премиерата на филма Междузвездни войни (преименуван на Междузвездни войни: Епизод IV – Нова надежда през 1981 г.).
1979 г. – Самолет McDonnell Douglas на американските авиолинии катастрофира по време на излитане от летището в Чикаго, загиват 271 пътници на борда и двама души на земята.
1985 г. – Бангладеш попада под ударите на тропически циклон, който отнема живота на около 10 хил. души.
1986 г. – Близо 7 милиона души участват в инициативата Ръце около Америка за набиране на средства за гладните и бездомни хора в САЩ, образувайки линия през страната.
1994 г. – В Русия след 18-годишно изгнание се завръща писателят Александър Солженицин.
1995 г. – В Босна и Херцеговина армията на автономната Република Сръбска обстрелва струпали се младежи – загиват 72 и са ранени 200 души.
1997 г. – В Сиера Леоне с военен преврат е отстранен президентът Ахмад Тежан Кабах и властта е взета от майор Джони Пол Коромах.
2001 г. – Американците Шерман Бул (64 г.) и Ерик Вайхенмайър (32 г.) стават най-възрастният човек и първият сляп човек, покорили връх Еверест.
2002 г. – Самолет Боинг 747-200 на Китайските авиолинии се разбива в Тайванския пролив, загиват 225 души.
2005 г. – Българска народна банка пуска разменна монета от 50 стотинки.
2008 г. – Космическият апарат на НАСА „Феникс“ каца успешно близо до северния полюс на Марс.
2009 г. – Северна Корея провежда втори ядрен опит, с което създава напрежение в международната общност.
2013 г. – Открит е паметник на Вълкана Стоянова в родното ѝ село Люлин (област Ямбол).
2014 г. – Провеждат се 8-ите подред Избори за Европейски парламент (в 21 страни членки, останалите страни членки вече са гласували в предходните дни между 22 и 24 май). На 25 май България също участва в изборите за 3-ти подред път.
2018 г. – Влиза в сила Общият регламент относно защитата на данните.