Важни събития са станали на днешната дата 21 септември в историята.
На този ден през 1933 година в Германия започва съдебен процес във връзка с подпалването на Райхстага, един от обвиняемите е Георги Димитров.
Палежът е извършен на 27 февруари 1933 г. около 21:25 ч. Изиграва голяма роля за укрепването на властта на нацистите в Германия.
Въпреки усилията на пожарникарите сградата е обхваната от пламъци. Пожарът е потушен около 23:30 ч., но пленарната зала е напълно унищожена. Много бързо на мястото на пожара пристигат висши функционери на НСДАП – Херман Гьоринг, Йозеф Гьобелс и Адолф Хитлер.
В близост до Райхстага е заловен полугол 24-годишният нидерландски комунист Маринус Ван дер Любе. Той веднага признава, че е действал сам с намерението това да послужи за знак за всеобщо въстание. Според признанията му той счупва прозорец, влиза в сградата и, използвайки подпалки и ризата си, запалва огън.
По палежа на Райхстага през септември – декември същата година в Лайпциг е проведен съдебен процес, останал в историята като Лайпцигски процес.
Подпалвачът Маринус Ван дер Любе получава смъртна присъда от съда в Лайпциг и е екзекутиран.
По обвинения за съучастничество в подпалването на пожара са арестувани също германецът Ернст Торглер – лидер на парламентарната група на КПГ, и 3 българи, дейци на Коминтерна – Георги Димитров, Васил Танев и Благой Попов. С аргументираната си и пламенна защитна реч (36 пъти му е взимана думата, 5 пъти е изгонван от залата), произнесена на немски език, Г. Димитров обръща хода на процеса. Благодарение на организираната защита на международната антифашистка общественост, вкл. проведения в Лондон паралелен контрапроцес, 4-та комунисти са оправдани на Лайпцигския процес.
Торглер е изпратен в концлагер, но през 1934 г. дава обещание повече да не се занимава с политика и е освободен през 1935 г. Изключен е от КПГ. Българите получават политическо убежище в СССР и заминават за Москва.
1378 г. – Цар Иван Шишман издава Рилската грамота, с която на Рилския манастир се дават 20 села като феодални владения.
1551 г. – Основан е Кралският и папски университет на Мексико.
1719 г. – Състои се сватбата на пфалцграф Кристиан III фон Цвайбрюкен и Каролина фон Насау-Саарбрюкен.
1862 г. – Първата българска легия в Белград е разпусната по решение на военния министър на Сърбия.
1919 г. – Първи мач на ФК Янтра (Габрово) срещу тима на Горна Оряховица (1:0)
1937 г. – За първи път е публикувана книгата на Дж. Р. Р. Толкин „Хобитът“.
1938 г. – Ураган връхлита Ню Йорк, загиват около 600 души.
1940 г. – Празник на гр. Балчик. На тази дата градът е освободен от румънска окупация и е върнат в пределите на България.
1964 г. – Малта придобива независимост от Обединеното кралство.
1981 г. – Белиз придобива независимост от Обединеното кралство.
1991 г. – Армения получава независимост от Съветския съюз.
1993 г. – Президентът на Русия Борис Елцин прекратява дейността на парламента, в разрез с действащата по това време конституция, и така ускорява Руската конституционна криза от 1992 – 1993 г.
1999 г. – При земетресение в Централен Тайван загиват 2400 души.
2001 г. – XXXIX народно събрание приема декларация по повод терористичните актове в Ню Йорк и Вашингтон, с която обявява борбата с тероризма за дългосрочен приоритет.
2002 г. – Открит е в София универсалният парк София Ленд, който 4 години по-късно е закрит.
2003 г. – Програмата Галилео на НАСА приключва и космическият апарат е спуснат в атмосферата на Юпитер, където той се разпада при скорост от 50 km/s.