Важни събития са станали на днешната дата 12 септември в историята.
На този ден през 1924 година започва тържествения ритуал по освещаване на храм-паметникът „Св. Александър Невски“ в София, който продължава до 14 септември.
Решението за „изграждане на паметник за светлия подвиг на Освобождението, в който се сля кръвта на освободителите с кръвта на освободените“ е взето през 1879 г. по време на Учредителното събрание в Търново (предложението прави Петко Каравелов). Дадени са няколко предложения за място на паметника и първоначално е избрано Търново, но след като за столица е избран гр. София Първото обикновено народно събрание решава храмът да се построи в столицата. Княз Александър се обръща с възвание към българите и храмът е вдигнат с народни дарения. Събрани са доброволни вноски на обща сума 1 900 000 лв. Основният камък е положен с изключителна тържественост на 3 март (19 февруари стар стил) 1882 г., четвъртата годишнина от подписването на Санстефанския договор. В основите на храма е вградена метална кутия, в която са записани имената на членовете на правителството.
Църквата е изградена в периода 1882 – 1912 година и през 1955 година е обявена за паметник на културата с национално значение. Катедралата е разположена на площад със същото име.
В изграждането на храма са взели участие специалисти от шест различни националности: българи, руснаци, немци, австрийци, чехи и италианци – специалисти, архитекти, художници и каменоделци. След завършването на църквата през 1912 г. с украсата и изографисването на интериора на храма се заемат 32 руски, 16 български и 1 чешки художник.
Оформянето на храма започва с облицоването му с бял врачански камък, започнато от италиански каменоделци. След обявена стачка от страна на италианците, облицоването е продължено от български работници начело със скулптора Георги Киселинчев, а архитект Яковлев прави детайлите. Скулпторът Вилем Глос изработва гипсови модели на фасадите, корнизите, капителите и базите.
Стенописите са рисувани под ръководството на проф. А. Кисельов, който е определял също така приготвянето на темперните бои.
Имената на българските художници са: проф. Иван Мърквичка, проф. Антон Митов, Георги Желязков, проф. Стефан Иванов, Асен Белковски, Никола Маринов, Никола Петров, Христо Берберов, проф. Петко Тавлиев, Август Розентал, проф. Цено Тодоров, Васил Димов, арх. Петко Момчилов, Константин Щъркелов.
Ето какви други събития са станали на днешната дата 12 септември в миналото:
490 пр.н.е. – Гръко-персийски войни: В Битката при Маратон атинската войска и нейните съюзници от Платея спират първото нахлуване на персите в Гърция.
1609 г. – Английският мореплавател Хенри Хъдсън открива реката Хъдсън.
1683 г. – Голямата турска война: Под ръководството на Ян III Собиески полските въоръжени сили се обединяват с армията на Хабсбургите, за да победят Османската империя в Битката при Виена.
1923 г. – Властите извършват обиски в клубове на БКП, разпускат контролираните от нея общински съвети и арестуват около 2500 партийни функционери.
1924 г. – Хората на Ванче Михайлов провеждат терористични акции в района на Горна Джумая.
1925 г. – Цар Борис III връчва бойно знаме на Военното училище.
1928 г. – Съставено е четиридесет и четвъртото правителство на Царство България, начело с Андрей Ляпчев.
1940 г. – Четири момчета откриват рисунки на 17 000 години и предмети, направени от праисторически хора в пещерата Ласко, Франция.
1943 г. – Втора световна война: Проведена е Операция Дъб, в която намиращият се под стража италиански диктатор Бенито Мусолини е освободен от немски парашутисти-десантчици, командвани от Ото Скорцени.
1953 г. – Джон Кенеди и Жаклин Лий Бувие Кенеди сключват брак.
1953 г. – Никита Хрушчов е избран за първи секретар на ЦК на КПСС.
1958 г. – Американският инженер Джак Килби прави демонстрация на първата работеща интегрална схема.
1959 г. – СССР изстрелва втората си ракета към Луната – Луна 2.
1968 г. – Албания обявява, че напуска Варшавския договор.
1969 г. – Президентът на САЩ Ричард Никсън заповядва да бъдат прекратени бомбардировките над Северен Виетнам.
1970 г. – Палестински терористи взривяват три отвлечени самолети в Йордания, а заложниците преместват минути преди това на тайно място в Аман.
1979 г. – Индонезия е ударена от земетресение с магнитуд 8,1 по скалата на Рихтер.
1980 г. – В Турция генерал Кенан Еврен извършва военен преврат и става държавен глава.
1990 г. – В Москва е подписан Договор „Две плюс четири“ между двете германски държави и четирите велики сили, победителки във Втората световна война, с който се прокарва пътя към повторното Обединение на Германия.
2001 г. – САЩ обявяват Война срещу тероризма.
2001 г. – 39 Народно събрание на Република България приема декларация срещу тероризма.
2003 г. – Организацията на обединените нации вдига санкциите над Либия, след като страната се съгласява да поеме отговорността и да компенсира семействата на жертвите в Атентата над Локърби.
2005 г. – Израел завършва изтеглянето си на всички войски и заселници от Ивицата Газа.