Важни събития са станали на днешната дата 14 август в историята.
На този ден през 1994 година е заловен е терористът Илич Рамирес Санчес, известен като „Карлос Чакала“.
Карлос Чакала (с истинско име Илич Рамирес Санчес) е венецуелски престъпник и един от най-известните терористи на 1970-те и 1980-те години, излежаващ доживотна присъда във Франция за убийството на двама тайни агенти и ливански информатор. Дълги години той е един от най-издирваните международни престъпници.
Получава псевдонима Карлос, след като става член на лявата екстремистка организация Народен фронт за освобождение на Палестина, а прякора „Чакала“ получава от пресата (The Guardian), когато сред неговите вещи е открита книгата Денят на Чакала на Фредерик Форсайт. Въпреки че книгата не е негова, прякорът му остава.
Карлос е арестуван през август 1994 г. при операция на френските специални части в Судан, командвана от известния антитерористичен съдия Жан-Луи Брюгиер.
В продължение на повече от 20 години Карлос гради печалната си слава с убийства, бомби и изнудване и всеки път безпрепятствено успява да се измъкне както заради влиятелните си поддръжници, така и заради грубите грешки в тактиката на тайните служби.
Излежава доживотна присъда във френския затвор Clairvaux по обвинение в убийството на двамата френски агенти през 1975.
На 29 юни 2006 г. Карлос Чакала подава жалба в съда в Париж срещу мъжа, който го е арестувал. Жалбата е за отвличане и незаконно задържане. Адвокатът му смята, че има нови доказателства за това, че Чакала всъщност е отвлечен от френските власти на чужда територия. Жалбата на Чакала се основава на интервю, дадено от генерал Филип Рондо за френския вестник „Фигаро“. В него той говори за кариерата си, включително и за залавянето на Карлос Чакала. Рондо разказа, че се е обадил в кабинета на президента, а след това и на вътрешния министър Шарл Паскуа, за да им съобщи успеха си. Адвокатката на терориста Исабел Кутан-Пейр коментира, че това означава признание на Рондо, че е бил сред похитителите.
Ето какви други събития са станали на днешната дата 14 август в миналото:
1040 г. – Шотландският крал Дънкан I е убит в битка срещу неговия братовчед и наследник Макбет.
1880 г. – Приключва строителството на Кьолнската катедрала.
1885 г. – В Япония е регистриран първият патент – защитна боя.
1893 г. – Франция е първата страна в света, която въвежда регистрация на моторните превозни средства.
1935 г. – В Кентъки е извършена последната публична екзекуция в САЩ.
1941 г. – Втора световна война: Уинстън Чърчил и Франклин Рузвелт подписват Атлантическата харта за следвоенно устройство на света.
1943 г. – Втора световна война: От 14 до 15 август се състои посещение на цар Борис III в немската Главна квартира и са проведени разговори с Хитлер за изпращане на две български дивизии в Албания и Гърция на мястото на италианските.
1945 г. – Втората световна война: Япония приема условията на съюзниците за безусловна капитулация, което слага край на войната.
1947 г. – Великобритания обявява за новосформирана по религиозен принцип и независима държава Пакистан.
1969 г. – Британската армия навлиза в Северна Ирландия под претекст предотвратяване на стълкновенията между католици и протестанти.
1971 г. – Бахрейн обявява независимостта си от Великобритания.
1980 г. – Лех Валенса е обявен за лидер на стачкуващите в Гданск работници, което е и рожден ден на профсъюза Солидарност.
1992 г. – С навлизането на грузинската армия в Абхазия започва Грузинско-абхазката война.
1992 г. – С указ на президента Борис Елцин в Русия започва масова (чекова) приватизация.
2012 г. – Лейди Гага изнася първото си шоу пред българска публика в столичната Арена Армеец.