Важни събития са станали на днешната дата 10 юли в миналото.
На този ден през 1949 година след шест денонощия строеж е завършен Мавзолеят на Георги Димитров в София.
След смъртта на Георги Димитров настъпила на 2 юли 1949 в Москва, от Министерския съвет на НРБ е взето решение за балсамиране на тялото и построяване на мавзолей в който то да бъде изложено за вечни поклонения.
Има разминавания в сведенията за това как е протекло проектирането и строителството. Общото е, че сградата е почти изцяло готова до 10 юли, когато тялото на Георги Димитров е положено официално в нея, и че тя е дело на архитект Георги Овчаров с участието и на Рачо Рибаров и Иван Данчов.
Според една от историите дават 3 дни на арх. Г. Овчаров, за да направи проект. Той успява в срок и го изготвя в свой стил – с дорийски колони. Проектът обаче не е одобрен от Политбюро на ЦК на БКП и принуждават Овчаров да го опрости дотолкова, че формата на построената сграда е коренно различна от първоначално проектираната. Опростяването се следи от арх. Р. Рибаров и е прието след одобрение от ръководителя на тогавашните Строителни войски ген. Иван Винаров.
Строителството се ръководи от Георги Натов. За официалната церемония по поставяне тялото на Георги Димитров в мавзолея недовършените колони и цялата горна част на сградата са опаковани с червен плат.
На 17 юли 1990 г. правителството на Андрей Луканов взема решение за изваждане на тленните останки от мавзолея и тяхното погребване. Решението е изпълнено още същата нощ и тялото на Георги Димитров е погребано в Централните софийски гробища. След изваждането на тленните останки от мавзолея в продължение на девет години се водят дебати за съдбата на сградата. Правителството на Иван Костов решава да разруши мавзолея през 1999 г.
Разрушаването на мавзолея започва на 21 август 1999 г., командвано лично от Евгений Бакърджиев – вицепремиер и министър на регионалното развитие и благоустройство в правителството на ОДС. Първият взрив е извършен в 14:37 часа. По-късно са извършени още три големи взрива, след което разрушаването продължава с машини. Последните отломки са извозени в късния следобед на 27 август 1999 г.
Ето какви други събития са станали на днешната дата 10 юли в миналото:
48 пр.н.е. – В Битката при Дирахиум Юлий Цезар едва избягва катастрофално поражение от Помпей Велики.
1212 г. – Голяма част от Лондон е изпепелена от пожар.
1547 г. – Във Франция се осъществява последният легален дуел, след което дуелите са забранени от краля, поради честите смъртни случаи, а през 1566 г. влиза в сила наказание със смърт при участие в дуел.
1584 г. – Вилхелм Орански е убит в дома си в Делфт, Холандия от Балтазар Жерар.
1778 г. – Американската революция: Кралят на Франция Луи XVI обявява война на Кралство Великобритания.
1847 г. – В САЩ пристига първата група от 47 китайски имигранти.
1878 г. – В Англия е използвана за първи път свирка от съдия по време на футболен мач.
1887 г. – Съставено е четиринадесетото правителство на България, начело с Константин Стоилов.
1913 г. – В Долината на смъртта, Калифорния, е отбелязана температурата 134 градуса по Фаренхайт, или приблизително 56,7 градуса по Целзий – най-високата температура на въздуха измерена в САЩ.
1938 г. – Хауърд Хюз поставя нов рекорд, като завършва околосветски полет със самолет за 91 часа.
1940 г. – Втората световна война: Германското Луфтвафе напада по въздуха британските конвои над протока Ла Манш, с което започва Битката за Британия (датата е спорна).
1940 г. – Втора световна война: Установен е Режим Виши във Франция.
1943 г. – Втора световна война: Започва Съюзническо настъпление в Сицилия.
1962 г. – От Кейп Канаверал, Флорида, е изстрелян първият комуникационен сателит „Телстар“.
1966 г. – На връх Ботев е открита телевизионна и УКВ станция.
1969 г. – Народна република България ратифицира Договора за неразпространение на ядреното оръжие, подписан на 1 юли 1968 г.
1973 г. – Бахамите придобиват пълна независимост чрез Общността на нациите.
1985 г. – Френските специални служби потопяват кораба „Рейнбоу Уориър“, собственост на екологичната организация Грийнпийс, докато е в пристанището на Окланд (Нова Зеландия), за да осигурят провеждането на ядрен опит на атола Муруроа.
1990 г. – Тържествено е открито VII велико народно събрание във Велико Търново.
1991 г. – Борис Елцин полага клетва, като демократично избран първи президент на Русия.
1992 г. – Бившия панамски диктатор Мануел Нориега е осъден на 40 години затвор в САЩ заради разрешение страната му да бъде използвана за контрабанда на наркотици.
1994 г. – На Световното първенство по футбол в САЩ Националният отбор по футбол на България побеждава Националния отбор по футбол на Германия и се класира за полуфиналите.
2006 г. – Президентът на Полша Лех Качински назначава своя брат-близнак Ярослав Качински за премиер на страната, което е прецедент в световната политическа история.
2006 г. – При експлозия в Ингушетия е убит чеченския сепаратист Шамил Басаев.