На този ден: Руски военен предотвратява световна ядрена война

Автор: Plovdiv Now 2318
На този ден: Руски военен предотвратява световна ядрена война

Важни събития са станали на днешната дата 26 септември в историята.

На този ден през 1983 година, по време на Студената война, съветският военнослужещ Станислав Петров предотвратява потенциална световна ядрена война, след като правилно приема, че предупреждението за ракетно нападение от страна на САЩ е компютърна грешка и не изпълнява предписанията за ответна реакция.

Според няколко източници решението изиграва съществена роля в предотвратяването на внезапен ответен ядрен удар по САЩ. Проведените експертизи на спътниковата система за ранно предупреждение разкриват, че тя е била повредена.

Инцидентът довежда до едно от най-напрегнатите решения на световните ядрени сили от годините на Студената война, които се взимат в последната минута и от хора, които не принадлежат към висшия командния състав.

В нощта на 26 септември 1983 година подполковник Станислав Петров е оперативен дежурен в команден пункт Серпухов-15, намиращ се недалеч от Москва. В това време Студената война е в своя пик – три и половина седмици преди това е свален южнокорейски Боинг 747.

В командния пункт постъпва съобщение от приетата на въоръжение преди една година космическа система за ранно предупреждение. В случай на нападение незабавно трябвало да се уведоми ръководството на страната и да се вземе решение за ответен удар. Все пак анализирайки информацията – съобщението давало информация за няколко пуска на ракети от една точка, подполковник Петров взема решение, че това е лъжливо сработване на системата.

Последвалото разследване установило, че причината е задействане на датчиците от слънчева светлина, отразила се в облаците. По-късно в космическата система се правят промени, позволяващи да се изключи тази ситуация.

Заради военната тайна и политически съображения действията на подполковник Петров стават известни на широката общественост едва през 1998 година. На 19 януари 2006 г. в щаб-квартирата на ООН в Ню Йорк на Станислав Петров е връчена специална награда на международната обществена организация „Асоциация на гражданите на света“. Наградата представлява кристална статуетка „Ръка, държаща земното кълбо“ с надпис „На човека, който предотврати ядрената война“.

Ето какви други събития са станали на днешната дата 26 септември в миналото:

1371 г. – В Битката при Черномен армията на османския султан Мурад I разгромява обединените сили на сърби и българи.

1580 г. – Сър Франсис Дрейк и неговата експедиция акостират в Плимут след 33-месечно околосветско пътешествие. Те стават първите британци, обиколили Земята.

1687 г. – Партенонът в Атина е частично разрушен след експлозия причинена от бомбардировките на венецианските сили срещу Османската армия, разположена край Атина.

1907 г. – Английската колония Нова Зеландия става доминион – самоуправляваща се държава в състава на Британската империя, признаваща върховната власт на английския крал (кралица).

1918 г. – Започва последното голямо сражение през Първата световна война – битката за Аргон.

1934 г. – Пуска се на вода най-големият пътнически кораб на компания „Кунард лайн“ ­ „Куийн Мери“.

1950 г. – Войски на ООН завземат отново Сеул от севернокорейците.

1957 г. – Спектакълът Уестсайдска история на Ленард Бърнстейн започва да се играе на Бродуей.

1960 г. – В Чикаго е проведен първият телевизионен предизборен дебат между кандидатите за президенти Ричард Никсън и Джон Кенеди.

1960 г. – Фидел Кастро произнася най-дългата реч в историята на ООН ­- 4 часа и 29 минути, с която обявява подкрепата на Куба за СССР.

1961 г. – Боб Дилън прави дебюта си.

1962 г. – Обявено е създаването на Йеменска арабска република.

1969 г. – Издаден е предпоследния студиен албум на британската рок група Бийтълс – Abbey Road.

1984 г. – Китай и Англия постигат споразумение за преминаването на Хонконг под китайско управление от 1997 г.

1988 г. – Атлетът Бен Джонсън връща своя златен медал за бягане на 100 метра на XXIV летни олимпийски игри в Сеул заради положителни допинг проби.

1989 г. – Европейската общност приема план за подпомагане на Полша и Унгария – програма ФАР (PHARE).

1996 г. – Правителството на България подготвя протокол за присъединяването на страната към Световната търговска организация (СТО).

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина