На този ден: Разстрелян е генерал Владимир Заимов

Автор: Plovdiv Now 5586
На този ден: Разстрелян е генерал Владимир Заимов

Важни събития са станали на днешната дата 1 юни в историята.

На този ден през 1942 година на гарнизонното стрелбище в София е разстрелян българския генерал Владимир Заимов.

Той е български офицер, генерал от артилерията, военен деец. Участник във войните за национално обединение (1912 – 1918). По време на Втората световна война е против участието на България в Тристранния пакт. Работи като съветски шпионин в България, за което е осъден и разстрелян.

рестуван по обвинение в шпионаж в полза на СССР на 22 март 1942 г. Обвинен, че в полза на съветското разузнаване създава разузнавателна група, която работи под прикритието на принадлежащата на Заимов картонена фабрика „Славянин“. Свързва с други групи във Варна, в Румъния и Чехословакия. Обвинителите му твърдят, че е в контакт със съветския военен аташе полковник T. Б. Сухоруков (1935). През октомври 1938 г. полковник Бенедиктов му предлага да сътрудничи на съветското разузнаване. През януари 1939 г. предложението му е прието и Заимов получава псевдоним „Азорский“. Три месеца е в ареста без определена от съда мярка за неотклонение. Присъдата се основава на самопризнания и показания, дадени главно от племенника му Евгени Чемширов. В настолната книга на Софийския военнополеви съд е записано, че липсват веществени доказателства.

Неговите адвокати: запасният полковник Владимир Тумпаров и Димитър Бочаров твърдят, че информацията, предавана на бележки при редки срещи на улицата със секретаря на съветското военно аташе, не представлява строго охранявана държавна тайна. Освен това от полицейските доклади, съхранявани в архива на МВР, е видно, че генерал-майор Заимов и други дейци на Военния съюз са подложени на строго ежедневно наблюдение от 1936 г. насетне. По време на следствието прави опит да се самоубие. В периода 1940 – 1941 г. съветското посолство изплаща на Заимов парични суми около 120 000 лева, които изразходва за наеми на квартири, абонаментни жп карти и за посещения на кафенета, сладкарници, ресторанти и пр.

Осъден на смърт чрез разстрел на 1 юни. Подава молба за помилване, която стига до цар Борис на 3 юни 1942. Върху тази молба цар Борис собственоръчно отбелязва „Присъдата вече е изпълнена“. Разстрелян е на стрелбището на ШЗО на 1 юни 1942 г. в деня на издаването на смъртната присъда.

Ето какви други събития са станали на 1 юни в миналото:

193 г. – Римският император Дидий Юлиан е убит на третия месец от своето управление.

1778 г. – Основан е град Мариупол в днешна Украйна.

1792 г. – Кентъки става 15-ият щат на САЩ.

1796 г. – Тенеси става 16-ият щат на САЩ.

1831 г. – Експедицията на британския морски офицер и изследовател Джеймс Кларк Рос открива Северния магнитен полюс.

1850 г. – Българските земи под османско владичество: Избухва масово въстание в Северозападна България.

1858 г. – Георги Раковски е назначен за надзирател в Херсонската духовна семинария в Одеса.

1867 г. – Торонто избран за столица на провинция Онтарио в Канада

1876 г. – В подножието на връх Вола във Врачанската планина, след сражение с части на османската армия е прострелян смъртоносно Христо Ботев, като почитта се отдава традиционно на 2 юни.

1879 г. – България е приета за член на Всемирния пощенски съюз.

1880 г. – Приет е първият държавен бюджет на Българското княжество за 1880/81, одобрен от 2. ОНС през декември същата година.

1913 г. – Непосредствено след края на Балканската война представители на Сърбия и Гърция подписват в Солун Гръцко-сръбски договор, с който си разпределят бившите османски територии в Македония.

1913 г. – Начело на коалиционното правителство на Народната и на Прогресивнолибералната партия застава Стоян Данев.

1913 г. – В 11 ч. и 35 мин. Северна България е разтърсена от земетресение, тежки са пораженията в Горна Оряховица, Велико Търново, Лясковец.

1922 г. – На първата конференция на комитета Народен сговор в София ръководството се поема от проф. Александър Цанков.

1935 г. – В Англия са въведени автомобилните номера и изпитите за получаване на свидетелство за правоуправление.

1944 г. – Приключва мандата на Добри Божилов като министър-председател на България, за нов премиер е избран Иван Багрянов.

1945 г. – Приета е наредба-закон за подпомагане на борците против фашизма и техните семейства.

1950 г. – За първа година в 51 страни на света се чества учредения от Съвета на Международната демократична федерация Международен ден за защита на децата.

1954 г. – Състои се премиерата на филма „Границата“.

1956 г. – Подписано е споразумение за установяване на дипломатически отношения между Народна република България и Република Судан.

1979 г. – На децата до 3 г. и бременните жени започват да са предоставят безплатни лекарства при домашно лечение.

1980 г. – CNN започва излъчване.

1981 г. – В София е открито двуседмично Световно биенале на архитектурата.

1996 г. – Опозицията в България провежда първите в Европа предварителни избори за определяне на общ кандидат за президент; действащият президент д-р Желю Желев, подкрепен от ДПС, БЗНС и ДП, е елиминиран от кандидата на СДС Петър Стоянов.

2000 г. – Българският телевизионен канал bTV започва да излъчва за пръв път.

2001 г. – Непалското кралско семейство е избито от престолонаследника принц Дипендра, който след това се самоубива.

2005 г. – На национален референдум Нидерландия отхвърля Европейската конституция.

2006 г. – Радио N-JOY започва да излъчва за пръв път.

2009 г. – Самолет Airbus A330 пътуващ по маршрута Рио де Жанейро – Париж на „Air France“ се разбива над Атлантическия океан вследствие удар от мълния. Загиват всички 216 пътници и 12 членен екипаж – 9 стюардеси и 3 пилоти.

Подобни новини

Najko

Да Генерал.Займов е бил Съветски шпионин получавал е средства от СССР и е шпионирал срещу народа ни.В момента 3политически партии и Държавен глава явно продължават да получават пари и служат на Путин.Е има демокрация .може да шпионирал срещу народа си но нищо.Долно е това.

14:16, 01.06.2023
Отговора 0
Отговор

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина