На този ден: Произведен е първият български пеницилин, осъждат Тодор Живков

Автор: Plovdiv Now 3173
На този ден: Произведен е първият български пеницилин, осъждат Тодор Живков

Важни събития са станали по света и у нас в миналото на днешната дата 4 септември. Някои от тях са част от родната ни история.

Едно от най-значимите, свързани с развитието на българската фармация, е на 4 септември 1954 година, когато е произведен е първият български пеницилин. Татяна Леонтиевна и инж. Петър Стоянов изваждат първите кристали български пеницилин, което е ознаменувано от вой на заводската сирена, която прави съпричастни към радостния миг всички жители на Разград. На 5 септември пък официално е открит заводът за антибиотици там.

В следващите десетилетия произвежданите в Разград лекарства надхвърлят 200 вида. България чрез завода на антибиотици е втората страна в света, която започва да произвежда и високоефективните антибиотици тубоцин и тилозин. Ако в началото пеницилинът задоволява изключително нуждите на българското здравеопазване от този антибиотик, то след това голяма част от продукцията отива за износ – в Русия и другите страни от бившия Съветски съюз, Западна Европа, Азия, Африка, Америка и даже в Австралия. Първият износ е осъществен през 1955 година – пеницилин за Китай.

Пеницилинът е първият в света антибиотик, открит от шотландския учен Александър Флеминг през 1928 година. Разработката на пеницилина за употреба като лекарство се приписва на лауреатите на Нобелова награда за медицина Хауърд Флори и Ърнст Чейн.

Друго събитие, случило се на този ден е от зората на демокрацията в България. На 4 септември 1992 година Тодор Живков е осъден от Върховния касационен съд на България на 7 г. затвор и парична глоба за злоупотреба с държавни средства, но след смъртта му всички обвинения срещу него отпадат.

Тодор Живков е виден политик от Българската комунистическа партия (БКП), който в Народна република България (НРБ) между 1954 и 1989 година заема най-високите ръководни постове – първи секретар (1954 – 1981) и генерален секретар (1981 – 1989) на ЦК на БКП, председател на Министерския съвет на НРБ (1962 – 1971) и председател на Държавния съвет на НРБ (1971 – 1989). Кмет на София (27 май – 1 ноември 1949).

Като участник в партизанското движение ползва псевдонима Янко. По време на управлението си и след това е известен с прозвищата Бай Тошо, Тато, Първия и Бившият Първи.

На 10 ноември 1989 г. му е изказана благодарност и са му запазени привилегиите, но на 13 декември 1989 г. е изключен от БКП. На 18 януари 1990 г. Тодор Живков е поставен под домашен арест, а през 1992 г. е съден за злоупотреба с власт и на 4 септември 1992 г. е осъден на 7 години затвор, който е заменен с домашен арест. Тази присъда е отменена от Върховния съд на 9 февруари 1996 г. Срещу него са водени дела и за насилствената смяна на имената на българските турци, за лагерите, за отпускате на несъбираеми кредити и помощи на развиващи се държави и комунистически партии и за подпомагане на международното комунистическо движение. През последните години от живота си успява да се възползва от трудностите на прехода и да се превърне от силно мразен политик в края на 1989 г. в олицетворение на сигурния живот при държавния социализъм.

Ето какви други събития са станали на днешния 4 септември:

476 г. – Одоакър детронира последния римски император Ромул Августул.

1207 г. – Българи убиват солунския крал Бонифаций Монфератски от засада и изпращат главата му на цар Калоян.

1260 г. – В битката при Монтаперто (Италия) войските на Свещената Римска империя разгромяват армията на римския папа.

1781 г. – Основан е Лос Анджелис, Калифорния, от 44 испански заселници.

1852 г. – Състои се премиерата на операта Ако бях цар на Адолф Адам.

1867 г. – Основан е ФК Шефилд Уензди.

1870 г. – Френският император Наполеон III е свален и е обявена Трета френска република.

1886 г. – Вождът на апачите Джеронимо се предава на армията на САЩ.

1888 г. – Джордж Ийстман регистрира търговската марка Кодак и получава патент за своя фотоапарат, който използва фотофилм.

1907 г. – Франция, Русия, Германия и Великобритания подписват в Осло съглашение, с което признават границите на Норвегия след излизането ѝ от федерацията с Швеция.

1911 г. – Провеждат се избори за 15 Обикновено народно събрание, спечелени от управляващите народняци и прогресивнолиберали.

1916 г. – Първата световна война: Тутраканска битка: Трета българска армия, командвана от генерал Пантелей Киселов започва атака за овладяване на крепостта край град Тутракан.

1916 г. – Първата световна война: Войскови части, командвани от генерал Тодор Катранджиев, освобождават Добрич.

1947 г. – В Авиньон (Франция) е открит първият театрален фестивал, организиран от Жан Вилар.

1958 г. – Във Франция е приета нова конституция на страната, която поставя началото на Петата република.

1969 г. – Открит е ТЕЦ Марица Изток 2.

1972 г. – Марк Шпиц става първият състезател, който спечелва седем медала в едни олимпийски игри.

1973 г. – Салвадор Алиенде е избран за президент на Чили.

1974 г. – Пуснат е в действие първият реактор на АЕЦ Козлодуй.

1976 г. – Обявена е независимостта на Азорските острови.

1992 г. – Тодор Живков е осъден от Върховния касационен съд на България на 7 г. затвор и парична глоба за злоупотреба с държавни средства, но след смъртта му всички обвинения срещу него отпадат.

1997 г. – 8 души са убити и 150 ранени при три самоубийствени атаки на военната групировка Хамас в центъра на Йерусалим.

1999 г. – В дагестанския град Буйнакск при терористичен акт е взривен жилищен блок – загиват 62 души, а повече от 100 са ранени.

2006 г. – Завършва едноседмичният културен ежегоден фестивал Burning Man в САЩ.

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина