Важни събития са станали по света и у нас на днешната дата 16 декември в миналото.
На този ден 1920 година България става член на Обществото на народите. Следващата година е открито и българско представителство при ОН, чието седалище е в българското генерално консулство в Женева.
Това е международна организация, съществувала между Първата и Втората световна война. Нейните цели са понижаване степента на въоръженост, разрешаването на международни спорове и подобряването на световното благосъстояние.
Дипломатическата философия на Обществото представлява коренна промяна в мисленето, в сравнение с предходните сто години. Създаденият на Виенския конгрес (1815) модел разглежда Европа като поле на съюзи между националните държави, създавайки равновесие на силите, поддържано от силни войски и тайни споразумения. Според новото схващане Обществото на народите действа като правителство на правителствата, като разрешава спорове между отделните държави по открит и правноориентиран начин. Идеята за създаването на Обществото е на американския президент Удроу Уилсън.
Лишено от собствени въоръжени сили и зависимо от Великите сили за налагане на решенията си, Обществото на народите трудно се справя със задачите си. След няколко забележителни успеха и други първи провали, Обществото в крайна сметка се оказва неспособно да предотврати враждебността от страна на фашистките страни през 30-те години. Началото на Втората световна война показва, че Обществото се е провалило в основната си цел – предотвратяване на мащабен военен сблъсък. Организацията на обединените нации (ООН) заменя Обществото на народите с по-голям успех, като наследява някои негови агенции и организации.
Ето какви други събития са се случили на днешния 16 декември:
955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII.
1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия.
1740 г. – Избухва Войната за австрийското наследство.
1773 г. – В израз на протест срещу водената от британското правителство данъчна политика, американски търговци изхвърлят голямо количество чай в залива на Бостън, което става известно като Бостънско чаено парти.
1838 г. – В Южна Африка се състои кървава битка между армията на племето зулу и белите заселници – бури.
1880 г. – В Южна Африка започват Бурските войни, в които Великобритания цели установяване на контрол върху териториите Трансваал и Орания, заселени от 70 години с бури.
1911 г. – Руал Амундсен достига Южния полюс.
1934 г. – Официално са завършени и осветени сградите на ректората и библиотеката на Софийския университет.
1943 г. – Втората световна война: Италианските войски, обединени в Първа моторизирана бойна група, командвана от генерал Виченцо Дапино, разгромяват германските войски в започналата на 8 декември битка за Монте Лунго, северно от Неапол.
1944 г. – Втората световна война: Започва германска офанзива в планинската област Ардени.
1971 г. – В резултат на Индо-пакистанската война армията на Пакистан се изтегля от Бангладеш, което е начало на процеса на независимост.
1971 г. – Бахрейн получава пълна независимост от Великобритания и престава да бъде неин протекторат – денят се чества като Ден на нацията и национален празник.
1981 г. – По време на военното положение в Полша жандармерията и специалните служби атакуват мина Вуек, загиват 9 демонстранти и 21 са ранени.
1989 г. – В Тимишоара (Румъния) избухват бунтове против диктатурата на Николае Чаушеску.
1991 г. – Казахстан обявява независимост от Съветския съюз.
1991 г. – Полша, Чехословакия и Унгария подписват договор за сътрудничество с ЕС.
1997 г. – В Япония е излъчен за пръв и последен път епизодът от сериала Покемон „Електрическият воин Поригон“, който причинява на стотици японски деца епилептични припадъци и повръщане.