Важни събития са станали на днешната дата 18 септември в историята.
На този ден 1928 година първи път е направен полет над Ламанша с автожира „С-8“, пилотиран от конструктора Хуан де Ла Сиерва.
Автожи́рът е летателен апарат, подемната сила при който се създава от свободно въртящ се носещ винт.
Спада към семейството на летателните апарати винтокрили, заедно с придобилия огромна популярност и разпространение хеликоптер. Той има повече историческо значение като летателен апарат, тъй като е основата за изучаването и създаването на този тип летателни машини и бъдещето развитие на хеликоптерите.
Тягата за хоризонтален полет се създава чрез двигател и стандартен теглещ или тикащ въздушен винт, което налага при излитане и кацане летателния апарат да има кратък пробег. Това е приликата със самолета. Режимът на самовъртене или авторотация на носещия винт не се създава чрез двигател и от неговото директно задвижване, а от насрещния въздушен поток. Хеликоптерите също могат да летят на авторотация при неработещ двигател, като режимът се използва при аварийно кацане.
Подемната сила за осъществяване на полета се създава в резултат на аеродинамичните сили на носещия винт, който е поставен с лек наклон назад върху конзолата си срещу въздушния поток. Така този винт с профил на крило и с положителен ъгъл на атака срещу потока не само се саморазвърта, но създава носеща повърхност и подемна сила, издигаща апарата във въздуха.
Първият успешен полет е извършен на 9 януари 1923 г. в Испания с автожир „С-4“, конструиран от Хуан де Ла Сиерва, и пилот Алехандро Спенсър. Машината се издига на няколко метра и успешно се приземява. Малко по-късно със същата машина е извършен първият полет по маршрут с дължина 4 km и средна скорост 60 km/h.
На 18 септември 1928 г. за първи път е направен полет над Ламанша с автожира „С-8“, пилотиран от конструктора Хуан де Ла Сиерва.
96 г. – След убийството на Домициан за римски император е определен Нерва – първият от Петимата добри императори.
1502 г. – Христофор Колумб достига бреговете на Коста Рика, при последната си, 4-та експедиция до Новия свят.
1759 г. – Канадската провинция Квебек окончателно попада под английски контрол.
1793 г. – Президентът Джордж Вашингтон прави първата копка на сградата на Конгреса на САЩ – Капитолия.
1810 г. – В Чили е формирано първото военно правителство на страната – начало на борбата за получаване на независимост от Испания.
1851 г. – Започва да излиза американският ежедневник Ню Йорк Таймс.
1885 г. – Съединението на България: Извършен е военен преврат, подкрепен от българския княз Александър I Батенберг. (нов стил)
1906 г. – Тайфун, придружен с цунами, стават причина за смъртта на около 10 000 души в Хонконг.
1910 г. – Съставено е тридесет и първото правителство на България, начело с Александър Малинов.
1922 г. – Унгария е приета в Обществото на народите.
1923 г. – Правителството на професор Александър Цанков иска и получава разрешение от Междусъюзническата военнотехническа комисия за свикване на 3000 наборници за потушаване на комунистическите бунтове.
1925 г. – Основан е град Аймореш в Бразилия.
1934 г. – СССР е приет в Обществото на народите.
1961 г. – Генералният секретар на ООН Даг Хамаршелд загива в самолетна катастрофа над Конго.
1962 г. – Руанда, Бурунди и Ямайка са приети за членове на ООН.
1970 г. – Джими Хендрикс е намерен мъртъв в Лондон.
1973 г. – Двете Германии – ФРГ и ГДР са приети за членки на ООН.
1976 г. – В Пекин се състои погребалната церемония на лидера на Китай Мао Дзъдун.
1981 г. – Премахнато е смъртното наказание във Франция.
1998 г. – Създадена е неправителствената организация ICANN, която отговаря за поддържането на системата от домейни и IP-адреси в Интернет.
2008 г. – XL народно събрание на България приема Пражката декларация за европейската съвест и комунизма, която осъжда нацистките и комунистическите тоталитарни режими.
2014 г. – Референдум за независимост на Шотландия.