Важни събития са станали на днешната дата 9 януари в историята.
На този ден 1878 година, по време на Руско-турска война (1877–1878, руските войски удържат победа в битката при Шипка-Шейново.
Шейновската битка е заключителното действие на Южния руски отряд за разгрома на Централната османска армия в Руско-турската война (1877 – 1878).
След падането на Плевен са освободени значителни руски сили за всеобщо настъпление през Стара планина. В края на декември 1877 г. Южният отряд на руската армия с командир генерал-лейтенант Фьодор Радецки преминава Стара планина при трудни зимни условия и пристъпва към изпълнение поставената му задача – разгром на Централната турска армия с командир Вейсел паша от 26 768 офицери и войници и 83 оръдия. За изпълнение на задачата Южният отряд е разделен на три отряда:
Ляв отряд с командир генерал-лейтенант Николай Святополк-Мирски от 18 800 офицери и войници, и 24 оръдия
Централен отряд с командир генерал-лейтенант Фьодор Радецки от 11 500 офицери и войници, и 50 оръдия
Десен отряд с командир генерал-лейтенант Михаил Скобелев от 15 840 офицери и войници, и 14 оръдия.
Идеята на командването е Централният отряд да ангажира войските на връх Свети Никола, а левият и десният отряд, чрез обход, да се явят във фланг на укрепения лагер при Шипка–Шейново и да го разгромят.
За спиране на руското настъпление през проходите на Средна Стара планина е определена Централната турска армия с командир Вейсел паша от 41 табора, 26 ескадрона и 83 оръдия. За целта е изграден силно укрепеният Шейновски лагер. Разположен е срещу южния изход на Шипченския проход и е с формата на кръг около село Шейново. Най-силно укрепена е източната му част, състояща се от две отбранителни линии и с обща дълбочина до 2 км. Първата линия е групирана около пет могили, където са разположени две батареи и стрелкови ложименти. Втората линия е съставена от пет редута, които чрез кръстосан огън се охраняват флангово в равната и открита местност. Командният пункт е разположен зад втората линия на могилата Голяма Косматка. Тук се намират и резервите на Вейсел паша. На западния участък са устроени други 9 редута. Всички редути са усилени с дългобойна артилерия.
Силите на лявата руска колона са съсредоточени в село Мъглиж. Взето е решение да се атакува Шейновския укрепен лагер. Главните сили са насочени към източната страна на лагера. Около 12:30 ч. на 27 декември атакуващите превземат първата отбранителна линия на противника. Опитът да се превземе втората отбранителна линия е неуспешен, но русите отразяват последвалата турска контраатака. Командирът на частите преценява, че офицерите и войниците са изтощени, и взема решение да се нощува на заетата позиция. Тя е укрепена през нощта и направена недостъпна за вражеските сили. Изпратено е донесение до генерал-лейтенант Фьодор Радецки с настояване за енергични действия на централната и дясната колона.
През нощта на 27 срещу 28 декември Вейсел паша прегрупира своите сили. Шейновският лагер е укрепен с 4 табора, свалени от Шипченския проход. В 6:30 часа на 28 декември започва атака срещу лявата руска колона, като последователно пренася удара от десния към левия руски фланг. Особено ожесточен е боят при гората край село Секерчево. Турците са отбити и са заети техни редути от втората отбранителна линия. Обхванати са двата им фланга от източната страна на Шейновския лагер. Предприета е атака и на село Шипка. След забелязано масово отстъпление на турски части, лявата колона в 10 ч. преминава в настъпление срещу западната страна на лагера. Овладени са първите траншеи и е отбита последвалата контраатака. Шестдесет и трети углицки пехотен полк, 9-а стрелкова бригада и 5-а опълченска дружина атакуват и превземат централния Шейновски редут №2. Успешна е и атаката на Шейновски редут №1 от Трети стрелкови батальон на 63-ти углицки пехотен полк. Батальонът е вдигнат в атака от полковник Всеволод Панюхин и барабанчика на полка. Към 14 ч. части на лявата и дясната колона се съединяват южно от превзетото село Шипка. Вражеските сили в Шейновския лагер са разкъсани, като е провален опитът на Вейсел паша да възстанови връзката между турските части. Принуден е да съсредоточи останалите му сили около командния си пункт при могилата Голяма Косматка и да поиска капитулация.
Към 12 ч. в атака срещу турските сили на Шипченския проход преминава и централната колона. Главният удар нанася 55-и подолски пехотен полк. Обходно движение осъществяват по един батальон от 35-и брянски пехотен полк и 56-и житомирски пехотен полк. С цената на 1507 убити и ранени офицери и войници, централната колона сковава силите на турската групировка и не допуска тя да окаже помощ на Шейновския лагер.
Изправен пред неминуемо поражение, към 15 ч. Вейсел паша изпраща парламентьор при генерал-лейтенат Михаил Скобелев с предложение за капитулация. Предложението е прието с условие да се предадат и частите при Шипченския проход.
Шейновската битка завършва с пленяването на цялата Централна османска армия от 3 паши, 765 офицери и 22 000 войници. Броят на убитите и ранените е 4000 души офицери и войници. Османската империя се лишава от най-боеспособната си армия към началото на 1878 г. Окончателно е разкъсана отбранителната турска линия по Стара планина. Открит е пътят за настъпление в Тракия и към Одрин. Общите руски загуби са 5107 убити и ранени офицери и войници.
Ето какви други събития са станали на днешната дата 9 януари в миналото:
475 г. – Император Зенон е изгонен от Константинопол.
1317 г. – Филип V е коронован за крал на Франция.
1349 г. – Под претекст, че са носители на чума, в Базел (Швейцария) са изгорени заедно с домовете им около 700 евреи.
1399 г. – Войските на монголския хан Тимур завземат Бейрут.
1431 г. – Започва процесът срещу Жана Д'Арк в Руан.
1768 г. – Филип Астли отваря в Лондон първия модерен амфитеатрален цирк.
1788 г. – Кънектикът става петият щат, който се присъединява към САЩ.
1799 г. – В Англия за първи път в света е въведен данък върху дохода.
1861 г. – Параходът Star of the West, изпратен от президента Джеймс Бюканън в помощ на Форт Съмтър с храна и амуниции, е обстрелван от оръдията на Южна Каролина.
1878 г. – Умберто I става крал на Италия.
1882 г. – Оскар Уайлд изнася първата си лекция на тема „Английският ренесанс в изкуството“ в Ню Йорк.
1892 г. – Приета промяна в организационната структура на българската армия – от полкова към дивизионна.
1900 г. – В Рим е основан футболният клуб Лацио.
1901 г. – Генерал Рачо Петров застава начело на служебен безпартиен кабинет.
1909 г. – Ирландският изследовател Ърнест Шакълтън достига на 156 км от Южния полюс – най-близко от всички изследователи дотогава.
1912 г. – Военноморски кораби на САЩ навлизат в Хондурас.
1927 г. – Инцидент с кинокамера създава паника в киносалон в Монреал (Канада), загиват 77 деца, което е причина на многогодишна забрана на децата да посещават киносалони в Квебек.
1929 г. – В Лондон за първи път е използван суров пеницилин като лекарство.
1941 г. – Втората световна война: Германия изпраща военна помощ на Италия в Северна Африка.
1941 г. – Холокост: При масов погром в Букурещ са избити 6000 евреи.
1941 г. – Осъществен е първият полет на британския бомбардировач Авро Ланкастър.
1943 г. – Втората световна война: Прояпонското правителство на Китай обявява война на САЩ и Великобритания.
1944 г. – Втората световна война: Англо-американската авиация бомбардира София.
1951 г. – В Ню Йорк е официално открита сградата на ООН.
1954 г. – В Юкон (Канада) е измерен абсолютен минимум на температурата на въздуха за тази страна – минус 63 °C.
1960 г. – Започва строежът на Асуанския язовир в Египет.
1964 г. – Край Панамския канал избухва антиамерикански бунт на панамски студенти, при който загиват 29 души.
1969 г. – Във Великобритания се извършва първи пробен полет на прототипа на Конкорд.
1972 г. – В Хонконг изгаря лайнерът Кралица Елизабет.
1978 г. – Състои се премиерата на български игрален драматичен филм „Адиос, мучачос“.
1989 г. – В Ню Йорк и Лос Анджелис започва продажбата на игралната конзола Sega Genesisis.
1991 г. – Армията на СССР атакува Вилнюс, за да прекрати обявяването на независимост в Литва.
1992 г. – Сърбите в Босна и Херцеговина обявяват своя република, като заявяват, че тя ще е част от СР Югославия.
1995 г. – Космонавтът Валери Поляков завършва своя 366-дневен престой на борда на космическата станция Мир.
1996 г. – Фирмата Sun Microsystems обявява създаването на JavaSoft.
2005 г. – В Палестина се провеждат избори за поста на починалия през 2004 г. Ясер Арафат, спечелени от Махмуд Абас.