Важни събития са станали на днешната дата 17 май през годините.
На този ден през 1846 година саксофонът е патентован от Адолф Сакс.
Макар и изработен от метални сплави, заради принципа на звукоизвличане саксофонът е причисляван към групата на дървените духови инструменти.
Още от самото си създаване е бил изработван от метал – пакфонг (сплав от мед, никел и цинк) или томлак – томпакова мед (сплав от цинк и мед или от месинг). Може да се изработва и от злато. Външната страна е никелирана (посребрена или позлатена), а за запазване на покритието се нанася лек пласт от лак. Мундщукът се прави от метал, изкуствени материали или слонова кост. Тръбата е с коническо сечение. Притежава широка мензура. Началото е от дърво затова спада към дървените духови инструменти.
Изобретен е от белгиеца Адолф Сакс, живял в Париж през 19 век – виртуоз, владеещ няколко инструмента. Идеята му била да създаде универсални инструменти за тогавашните духови оркестри, като естествена връзка между дървени и медни духови инструменти.
Саксофонът бил констуиран през 1841 г. и се използвал главно във военните духови оркестри.
17 май 1991 година е официалната рождена дата на интернет. Тим Бърнърс-Лий представя продукта си в научна комисия в Европейския център за ядрени изследвания (CERN).
Сър Тимъти (Тим) Джон Бърнърс-Лий е английски физик и компютърен специалист, основоположник и създател на World Wide Web. Днес той е директор на консорциума W3C (World Wide Web Consortium), който създава различни стандарти за WWW. Има няколко почетни докторски степени.
През март 2000 година списанието Times включва Тим Бърнърс-Лий в списъка на „100-те най-важни личности на 20 век“. На 15 април 2004 година става първият получател на новоучредената награда „Награда за технология на хилядолетието“.Същата година е посветен в рицарство от кралица Елизабет II и му е дадена наградата Орден на Британската империя.
През 1984 г. цялото му внимание е погълнато от обработката и представянето на резултатите от научни изследвания в реално време – това е проблем, който от дълго време стои нерешен в ЦЕРН. Неговата програма ENQUIRE се оказва подходяща, защото поддържа произволни хипертекстови връзки, облекчавайки режима на търсене. Трябва само да стане многопотребителска, платформено-независима система. Бърнърс-Лий се заема с тази нелека задача.
Отношението на неговите по-възрастни колеги е много скептично. В средата на 1980-те години представата за удобен потребителски интерфейс е съвсем неясна, което се обяснява с тогавашното ниво на развитие на компютрите. Никой не вярва, че този учен ще успее да достъпи хипертекстовата база чрез клавиатурата на своя компютър NeXT. Основната тежест на задачата пада на Бърнърс-Лий и Робер Кайо (белгиец, компютърен специалист с много остроумен и весел характер), наричан „дясната ръка“ на създателя на World Wide Web, който след завършването на този проект работи самостоятелно по други проекти.
През есента на 1990 г. сътрудниците на ЦЕРН получават за ползване първия уебсървър – CERN httpd и уеббраузър, написани от Бърнърс-Лий в програмната среда (операционна система) NeXTStep. Удобството на реализацията с името „документирана вселена“ става очевидно за всички. През лятото на 1991 г. проектът „WWW“, покорил вече учените в Европа, пресича океана и се влива в проекта „Internet“. Възниква паралелния свят на новосъздадените абревиатури: URL, HTTP, TCP, HTML. Първият уебсайт е направен в ЦЕРН и се появява онлайн на 6 август 1991 година.
Ето какви други събития са станали на днешната дата 17 май в миналото:
1395 г. – Обединени унгаро-влашки войски нанасят поражение на османската армия при Ровине, Влашко.
1498 г. – Корабите на Васко да Гама достигат до Индия.
1555 г. – В София мюсюлмански фанатици убиват с камъни Никола Мартинов (свети Николай Софийски Нови), решил да се върне към християнската вяра.
1694 г. – Основан е окръг Бърлингтън в щата Ню Джърси, САЩ.
1723 г. – Основан е град Перм в Русия.
1777 г. – Официално е утвърден Гербът на Сърбия от императрица Мария Тереза.
1792 г. – Създадена е Нюйоркската фондова борса.
1860 г. – Основаван е германският футболен клуб ТШФ Мюнхен 1860.
1876 г. – Априлското въстание: Четата на Таньо Стоянов (Таньо войвода) преминава Дунава и слиза на български бряг (стар стил).
1890 г. – Състои се премиерата на операта „Селска чест“ на Пиетро Маскани в театър Констанци в Рим.
1900 г. – Издадена е книгата „Вълшебникът от Оз“ на Лиман Франк Баум.
1907 г. – Тодор Паница и Екатерина Измирлиева се венчават.
1913 г. – В Лондон е подписан мирен договор между държавите от Балканския съюз (България, Сърбия, Гърция и Черна гора) и Османската империя, с който се слага край на Балканската война (1912 – 1913).
1928 г. – Официално са открити Деветите летни олимпийски игри в Амстердам, Нидерландия.
1930 г. – Френският министър на външните работи Аристид Бриан се обръща с призив за създаване на Европейски федерален съюз.
1956 г. – Народна република България е приета за член на ЮНЕСКО.
1964 г. – Основан е футболен клуб АЕЛ 1964, Лариса, Гърция.
1969 г. – Програма Венера: Съветският космически апарат Венера 6 започва навлизане в атмосферата на Венера и предава данни 51 минути, след което е смачкан от атмосферното налягане.
1980 г. – Започва Вътрешният конфликт в Перу, който официално продължава и до днес.
1990 г. – Общото събрание на Световната здравна организация (СЗО) премахва хомосексуалността от списъка с психиатрични заболявания.
1995 г. – След като 18 години е кмет на Париж, Жак Ширак встъпва в длъжността президент на Франция.
1995 г. – Силвестър Сталоун се жени за вече бившия модел Дженифър Флавин, от която има три дъщери.
2006 г. – Баташките мъченици са канонизирани за светци от Българската старостилна православна църква.
2011 г. – Учредена е политическата партия „Национален фронт за спасение на България“.