Важни събития са станали на днешната дата 22 януари в историята.
Един от първите закони, приети в освобожденска България, е Закон за защита на женския и детския труд. Той е обнародван на 22 януари 1905г.
По това време управлява Народнолибералнанта партия, а премиер е Рачо Петров. Всъщност това е втория път, когато той заема този пост. За кратко, почти месец, е служебен министър-председател в началото на 1901г. Народнолибералната партия е партията на Стефан Стамболов. След неговото убийство през 1895г. начело на организацията застава Димитър Петков. Както знаем от историята, той също е застрелян- това става през 1907г.
Правителството на Рачо Петров е 26-то по ред. Назначено е с Указ на Княз Фердинанд през 1903г. Кабинетът оставя след себе си важни за младото царство закони и изпълнени проекти. Например – завършено е строителството на пристанище Бургас, прокарва Закон за устройство на въоръжените сили на България, Софийското висше училище става Български университет „Братя Евлоги и Христо Георгиеви от Карлово“, предприемат се стъпки за модернизация на селското стопанство чрез създаване на Българска земеделска банка, със заеми от Франция започва строителството на жп линиите Търново -Трявна и Радомир- Кюстендил, въвежда се безплатен тригодишен курс в основното образование, повишават се учителските заплати.
Индустриализацията на България постепенно набира скорост и това налага да се регламентират редица сфери, включително и женският и детският труд. До този момент подобни теми не са били обсъждани от Народното събрание. Всъщност с този закон от 1905г. се поставя началото на трудовото законодателство у нас. По онова време дори още няма Министерство на труда. Тези проблеми са били в правомощията на вътрешния министър.
Ето какви други събития са станали на днешната дата 22 януари в миналото:
1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка.
1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с некачествената продукция на Тулския оръжеен завод. Счита се, че това е първата намеса на държава за по-качествени стоки.
1724 г. – Петър I издава заповед за задължителното познаване на законите и указите от държавните служители и въвежда глоби за неизпълнение.
1771 г. – Испания отстъпва на Англия Фолкландските острови.
1863 г. – В Полша избухва т.нар. Януарско въстание срещу руското владичество.
1872 г. – Изпратени са писма от патриаршията на всички български митрополити, в които с ултимативен тон се иска да се покаят, че са нарушили клетвата си към „Великата църква“.
1873 г. – Султан Абдул Азис потвърждава смъртната присъда на Васил Левски.
1878 г. – Руски войски са съсредоточени в Одрин.
1878 г. – Открити са първите български пощенски станции в Свищов, Велико Търново и Габрово.
1893 г. – Обнародван е Законът за търговските и индустриалните марки.
1901 г. – Едуард VII става крал на Обединеното кралство, след като неговата майка кралица Виктория умира.
1903 г. – САЩ и Колумбия подписват договор за строителството на Панамския канал.
1905 г. – Поставено е началото на трудовото законодателство в България с приемане на Закон за защита на женския и детския труд.
1905 г. – Кървавата неделя в Русия: Царската лейб-гвардия открива огън срещу мирна демонстрация в Санкт Петербург, при което загиват над хиляда души; актът става повод за избухване на революцията от 1905 г.
1918 г. – Украинската народна република обявява независимостта си от Русия.
1920 г. – Учреден е Руско-български културно-благотворителен комитет с председател архимандрит Стефан в залите на Руската легация.
1931 г. – В Англия е открит метод за имунизация срещу детски паралич.
1935 г. – Съставено е петдесет и първото правителство на България, начело с Петко Златев.
1939 г. – В Колумбийския университет е разделен атомът на урана.
1941 г. – Втората световна война: Неуспешно завършва мисията на американския полковник Донован, който идва в България за да за предотврати сключването на съюз с Германия.
1944 г. – Втората световна война: Американската армия извършва морски десант при Анцио (Италия).
1944 г. – Издадена е съветска нота против строежа на германски военни кораби във Варна.
1945 г. – България във Втората световна война: Сремска операция на Първа българска армия, в която тя води боеве срещу германските войски, в резултат българските войски отхвърлят германските в Унгария от Югославия.
1947 г. – VI велико народно събрание обсъжда на първо четене законопроекта за БАН.
1947 г. – Стартира съдебният процес срещу нелегалната военна организация „Неутрален офицер“.
1972 г. – Великобритания, Дания, Ирландия и Норвегия се присъединяват към Общия пазар.
1973 г. – Върховният съд на САЩ разрешава абортите.
1980 г. – Андрей Сахаров е арестуван в Москва.
1984 г. – Фирмата Apple представя първия си компютър „Макинтош“.
1991 г. – Регистрирана е партия Български бизнес блок.
1997 г. – С официалното встъпване на Петър Стоянов като президент на България започва традиция, която е последвана от Георги Първанов през 2002 и 2007 г.