На този ден: Открит е за ползване Античният театър в Пловдив

Автор: Plovdiv Now 1786
На този ден: Открит е за ползване Античният театър в Пловдив

Важни събития са станали на днешната дата 18 октомври в историята. 

На този ден през 1981 година е открит за ползване е Античният театър в Пловдив. Събитието е по повод честванията за 1300 години България.

Като един от най-значимите градове в пределите на Римската империя, Филипопол е имал свой театър, който и днес блести в сърцето на Стария град като единствения реставриран и функциониращ античен театър в България, а и един от най-добре запазените в света. Разположен е на южния склон на Трихълмието, в седловината между Джамбаз тепе и Таксим тепе. Освен за театрални представления се е използвал за гладиаторски и ловни игри. Бил е действащ до V век и е събирал около 6 000 зрители. През 1981 г. е частично възстановен. Сега този обект е напълно адаптиран за съвременния културен живот на Пловдив и в него се провеждат различни по характер спектакли за около 3 500 зрители.  

Сцената, достъпна за посетители и днес, е с фризове и статуи, а 28-те реда мраморни седалки (от които са запазени 20), са побирали около 6000 зрители. С надписи по тях за обозначени десетте квартала (фили)  на града, които носят имената на божества и митични герои. Театърът е разделен на радиални сектори посредством стръмни стълбища. Игралното поле (орхестра) е с подковообразна форма  с диаметър 26,64 м. В южната му част се издига триетажният корпус на постройката за артистите (скене).

Върху седалките са отбелязани и почетните зрителски места с имена на магистрати и видни граждани. Над засводения проход на втория ранг седалки е имало ложа за императора и почетните лица, изградена със средства на герусията(съветът на старейшините) на Филипопол.

В театъра се преплитат стиловите белези на елинистичния и римския театър. Основно е бил предназначен за театрални представления, но множеството административни надписи доказват,  че сградата е използвана и за седалище на Общото събрание на римската провинция  Тракия (траконкоинон). Тук са се провеждали състезания за поети, музиканти, певци и глашатаи, както и борби с животни и гладиаторски битки, свидетелство за което са специфичните особености на самата конструкция.

Разкрит от пловдивските археолози и възстановен в началото на 80-те години на XX в., Античният театър на Филипопол е сред най-значимите от времето на Римската империя. Наскоро открит и разчетен надпис върху постамент за статуя посочва, че театърът е бил построен през 90-те години на I век сл.Хр., когато градоначалник на Филипопол е бил Тит Флавий Котис – потомък на тракийската царска династия, три пъти първожрец на провинция Тракия, съдебен представител на метрополията и отговорник за строежите.

Днес това съоръжение е най-емблематичният паметник на непрекъснатата културно-историческа приемственост, осъществявана върху Трихълмието през вековете. Възроден за нов живот като функционираща сцена за класическа драма, танци и музика, Античният театър е привлекателно духовно средище на града, в което съвременната култура взаимодейства с непреходните ценности на миналото.

Вижте какви други събития са станали на днешната дата 18 октомври в миналото:

31 г. – В Рим по предварително начертан план е убит заговорникът Сеян.

1748 г. – Приключва Войната за австрийското наследство.

1795 г. – Обесена е Злата Мъгленска, след като е измъчвана зверски от османците, заради отказа ѝ да приеме мохамеданството; канонизирана е за светица.

1810 г. – Битка при Ловеч.

1867 г. – САЩ влиза във владение на Аляска, след като я купува от Русия за $7,2 милиона.

1890 г. – Основан е град Виндхук, Намибия.

1892 г. – Открива се първата платена далекосъобщителна телефонна линия Чикаго – Ню Йорк.

1906 г. – В Русия е обявено равноправие между съсловията в обществото.

1912 г. – Балканска война: Сръбският крал Петър I Караджорджевич издава обявление „Към сръбския народ“ като страната му се присъединява към войната.

1918 г. – В Париж е обявена декларация на президента на САЩ за даване на независимост на Чехословакия от Австро-Унгария.

1922 г. – Създадена е британската радиостанция Би Би Си (BBC).

1941 г. – Втората световна война: В Токио е арестуван съветският разузнавач Рихард Зорге.

1944 г. – Втората световна война: Червената армия нахлува в Чехословакия.

1945 г. – СССР получава планове на американската атомна бомба от Клаус Фукс.

1967 г. – Съветският космически апарат Венера 4 каца на Венера и става първият апарат, който измерва атмосферата на друга планета.

1989 г. – Ерих Хонекер, лидера на ГДР, подава оставка.

1991 г. – Азербайджан обявява независимост от СССР.

1993 г. – В Латвия е възстановена националната валута лат.

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина