На този ден: Открит е 102-рият елемент от таблицата на Менделеев

Автор: Plovdiv Now 5168
На този ден: Открит е 102-рият елемент от таблицата на Менделеев

Важни събития са станали на днешнта дата 9 юли в историята.

На този ден през 1957 година е открит 102-рият елемент от таблицата на Менделеев, наречен нобелий.

Нобелият е химичен, радиоактивен елемент със символ No, атомен номер 102 и принадлежащ към групата на актинидите. Името идва от шведския учен Алфред Нобел. Открит е от Алберт Гиорсо през 1966 г.

Периодичната система (наричана още таблица на Менделеев) представлява класификация на химичните елементи по техния атомен номер (тоест броя на протоните), електронната конфигурация и повтарящите се химични свойства. Таблицата е графичен израз на периодичния закон, открит и публикуван от руския химик Дмитрий Менделеев през 1869 г. Въз основа на периодичния закон Менделеев успешно предсказва свойствата на неизвестни дотогава химични елементи.

В първоначалния си вариант таблицата е представяла свойствата на елементите в зависимост от атомното им тегло (в съвременната интерпретация това е атомната маса). С развитието на теорията за строежа на атома се установява, че най-важната характеристика на атомите е не тяхната маса, а броят на протоните в ядрата им. Това дава възможност да се уточни формулировката на периодичния закон.

Преди Менделеев са предлагани стотици начини за изобразяване на периодичната система с аналитични криви, таблици, геометрични фигури и др. Никой от тези начини не притежава достойнствата на системата, предложена от Менделеев – простота, естественост и удобство.

В съвременния вариант периодичната система се изобразява като двумерна таблица. Всеки стълб (наричан група) се състои от химични елементи с подобно поведение и свойства. Всеки ред (наричан период) съдържа елементи с един и същи брой електронни обвивки (слоеве). Всеки период започва с метали и завършва с неметали. Много от групите имат както имена, така и номера. Например група VII A е групата на халогените, а група VIII A – на благородните газове.

Всеки елемент в таблицата има точно определен пореден номер Z, равен на броя на протоните в атомното ядро, и точно определени координати в периодичната система – период и група. Между мястото на елемента в периодичната система (съответно строежа на атомите му) и неговия химичен характер съществува зависимост. Тя може да се използва, за да се предвиди химичният характер на елемента и поведението на съответните прости вещества и съединения. Първите 94 елемента съществуват в природата, въпреки че някои са открити само в малки количества, синтезирани в лаборатории, преди да бъдат открити в природата.

Ето какви други събития са станали на днешната дата 9 юли в миналото:

1357 г. – Императорът на Свещената Римска империя Карл IV поставя основния камък на Карловия мост в Прага.

1762 г. – Екатерина Велика става императрица на Русия след преврат срещу съпруга си Петър III

1810 г. – Наполеон Бонапарт анексира Кралство Холандия, като част от Първата френска империя.

1816 г. – Аржентина провъзгласява независимост от Испания.

1831 г. – Петър Берон защитава докторска дисертация по медицина в Лудвиг Максимилиан университет в Мюнхен.

1877 г. – Проведен е първият тенис турнир Уимбълдън, на който победител става англичанинът Спенсър Гор.

1900 г. – Кралицата на Великобритания Виктория дава височайша благословия за републикански тип на управление в Австралия.

1902 г. – Немски учени изолират барбитуратната киселина, основа на барбитуратите.

1922 г. – Джони Вайсмюлер става първият човек, преплувал 100 м под една минута.

1943 г. – Втората световна война: Започва Съюзническото настъпление в Сицилия, при което Съюзниците извършват десант на остров Сицилия, последван от шестседмична сухопътна война.

1950 г. – Студена война: 11 световноизвестни учени приемат манифеста Ръсел-Айнщайн, след който се създава международната организация Пъгуошки конференции за наука и световни проблеми.

1961 г. – Гърция става асоцииран член на Европейската икономическа общност (ЕИО).

1971 г. – След учредяване на Държавния съвет на Народна република България и избор на Тодор Живков за негов председател, се съставя ново Правителство на България начело със Станко Тодоров.

1991 г. – Република Южна Африка е включена в Олимпийските игри след 30-годишна забрана за участие.

2002 г. – В Южна Африка се създава Африканския съюз с първи председател Табо Мбеки.

2006 г. – При кацане на пистата в град Иркутск в Русия, самолет Еърбъс А310, летящ по линията Москва – Иркутск се разбива. Загиват 125 и оцеляват 78 пътници. Между загиналите има много деца и членове на екипажа. Причината за катастрофата в официалния доклад от разследването са грешните действия на пилотите.

2006 г. – Завършва Световното първенство по футбол 2006, проведено в Германия. Във финалния мач, световен шампион става Италия, побеждавайки Франция след изпълнение на дузпи.

2011 г. – Официално е създадена новата държава Южен Судан, която получава своята независимост от Судан.

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина