На този ден: Осветена е църквата “Св. Стефан“ в Цариград, приет е настоящият химн “Мила Родино“

Автор: Plovdiv Now 2527
На този ден: Осветена е църквата “Св. Стефан“ в Цариград, приет е настоящият химн “Мила Родино“

Важни събития са станали по света и у нас през годините на днешната дата 8 септември. Много от тях са свързани с България.

На този ден през 1885 година Княз Александър Батенберг издава указ, с който признава Съединението на България.

На 7 септември 1898 година Екзарх Йосиф I заедно с митрополитите на Княжество България освещава българската желязна църква „Свети Стефан“ в Цариград.

Една от най-големите запазени железни църкви е българската „Свети Стефан“ в Истанбул.

Първите железни църкви се появяват в 19 век и са британско изобретение. Британците откриват рифелната ламарина в 1829 година и започват да произвеждат готови църкви, които да изпращат в отдалечените си колонии като Австралия. Създателят на Айфеловата кула, Густав Айфел, също прави железни църкви, изпращани във Филипините, Мексико, Перу.

Железните църкви са с най-различни форми и дизайни и често са богато украсени. Сградите са използвани като първи храмове на новосъздадени общини от вярващи и много често с прогреса на общината те бързо са заменяни от изградени от тухли и камък постройки или е променяно предназначението им. По тази причина, както и поради факта, че ръждата ги прави много трудни за поддръжка днес в света са оцелели много малко железни църкви. Голяма част от запазените сгради във Великобритания са обявени за архитектурни паметници.

Друго съществено събитие е станало на този ден през 1946 г., когато в Царство България в нарушение на Търновската конституция и в условията на съветска окупация е проведен референдум за промяна на формата на държавно управление, на който българският народ гласува с 92,7% за смяна на монархията с „народна република“.

На 8 септември 1964 с указ на Президиума на Народното събрание на Народна република България е утвърден националния химн "Мила Родино".

Основа на музиката и текста е песента „Горда Стара планина“, написана от Цветан Радославов през 1885 г. Той я композира по пътя към бойното поле по време на Сръбско-българската война. Текстът е променян многократно, за последен път – през 1990 г.

Когато през 1964 г. е свикана комисия, за да приеме „Мила Родино“ за химн, на решението се противопоставя композиторът акад. Петко Стайнов, който твърди, че мелодията е еврейска, като това не дава основание тя да бъде химн на българите. Петко Стайнов е освободен от комисията и „Мила Родино“ става национален химн. Акад. Добри Христов също споменава, че мелодията е заимствана от еврейската музика, като уточнява, че в българската песенна памет има стотици мелодии, които са заимствани от други народи и са станали неразделна част от българското музикално наследство. Добри Христов е и автор на първоначалния аранжимент на песента за еднороден хор.

Впоследствие текстът е преработен от Димитър Методиев и Георги Джагаров и е направена допълнителна хармонизация от Филип Кутев и Александър Райчев.

След 10 ноември 1989 г. в VII велико народно събрание са направени предложения за национален химн, включително и „Шуми Марица“, но окончателно се налага „Мила Родино“.

Ето какви други събития са станали на днешния 8 септември:

70 г. – Тит Флавий обсажда Ерусалим.

1331 г. – Стефан Душан се обявява за крал на Рашка.

1380 г. – Московският княз Дмитрий Донски разгромява ордите на хан Мамай в Куликовската битка.

1504 г. – На площада пред Палацо Векио във Флоренция, официално е открита скулптурата Давид изваяна от Микеланджело Буонароти.

1522 г. – Завършва първото околосветско пътешествие, оглавявано от Фернандо Магелан.

1655 г. – Шведската армия завладява Варшава.

1664 г. – Американското селище Ню Амстердам е отнето от холандците и е преименувано от английските заселници на Ню Йорк.

1761 г. – В Лондон крал Джордж III се жени за принцеса Шарлота фон Мекленбург-Щрелиц.

1791 г. – Художници за пръв път излагат своите картини в Лувъра.

1802 г. – С указ на император Александър I в Русия са създадени първите министерства.

1861 г. – В езерото Мичиган потъва американският кораб „Lady Elgin“ след сблъсък с друг параход. Загиват над 300 души.

1888 г. – Играят се първите шест мача на Английската футболна лига.

1900 г. – Мощен ураган причинява смъртта на над 6000 души край гр. Галвестън в Тексас, САЩ.

1925 г. – Германия е приета в Лигата на нациите.

1926 г. – Царство България получава т.нар. Бежански заем в размер 3 326 000 британски лири от английски и американски банки под контрола на Обществото на народите, който е използван за настаняване на бежанците.

1928 г. – Финансовият комитет на ОН увеличава разрешената сума за външен заем до 5 000 000 британски лири, заради Чирпанското земетресение.

1941 г. – Втората световна война: Германските сили обсаждат втория по големина град в Съветския съюз, което е начало на Блокадата на Ленинград, продължила до 27 януари 1943 г.

1943 г. – Втората световна война: Италия обявява подписаното на 3 септември 1943 г. Примирие на Италия с антихитлеристката коалиция. Навсякъде където се намират италианските войски, започват бойни действия срещу германските войски.

1943 г. – Втората световна война: Започва провеждането на Додеканезката операция.

1944 г. – България във Втората световна война: Правителството на Константин Муравиев обявява война на хитлеристка Германия, въпреки това войски на Трети украински фронт на Червената армия навлизат на територията на Царство България същия ден, което поставя началото на военната операция по окупирането на страната.

1944 г. – Провъзгласена е Независима република Македония.

1944 г. – Втората световна война: Нацистка Германия изстрелва от Хага срещу Лондон първата балистична ракета Фау-2.

1945 г. – САЩ и СССР се споразумяват за разделянето на Корея на две зони на влияние по протежение на 38-ия паралел.

1946 г. – В Царство България в нарушение на Търновската конституция и в условията на съветска окупация е проведен референдум за промяна на формата на държавно управление, на който българският народ гласува с 92,7% за смяна на монархията с „народна република“.

1954 г. – В Манила е подписан договор за създаване на агресивния военен съюз СЕАТО, просъществувал 23 години.

1957 г. – Започва първият Шахматен турнир в Сараево.

1974 г. – Президентът на САЩ Джералд Форд амнистира предшественика си Ричард Никсън за всички престъпления, които може би е изпълнил по време на президентския си мандат.

1976 г. – Във Варна е открит Аспаруховият мост.

1991 г. – Чрез референдум Република Македония обявява независимост от Социалистическа федеративна република Югославия.

1993 г. – В град Фес, Мароко, е основана Организацията на градовете на световно наследство.

1994 г. – 36 Народно събрание на България приема оставката на правителството на Любен Беров.

1994 г. – Самолет Боинг 737 на авиокомпания Ю Ес Еър катастрофира до Питсбърг, щата Пенсилвания. Загиват 132 души.

2004 г. – Непилотираният космически апарат на НАСА Дженезис се разбива при приземяване, след като парашутът му не се отваря.

2006 г. – Общото събрание на ООН обявява „Десетилетие на грамотността на ООН“.

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина