На този ден: Официално е регистриран футболният клуб “Левски“

Автор: Plovdiv Now 2603
На този ден: Официално е регистриран футболният клуб “Левски“

Важни събития са станали на днешната дата 24 май в историята.

На този ден през 1914 година официално е регистриран  футболният клуб "Левски" (София).

През 1911 г. свой тим създава една група момчета от столичната VI прогимназия „Тодор Минков“, чиято сграда тогава се е намирала на ул. „Княз Борис I“, между ул. „Узунджовска“ и ул. „Парчевич“. Това са хлапета на по 12-14 години, които нямат дори истинска футболна топка. Но, както ще се окаже по-късно, имат много ентусиазъм и инат. Първоначално те са известни под името „Шестия тим“, но скоро ще си изберат собствено име! За съжаление, 1912 г. се оказва началото на две поредни национални катастрофи за България. От 5 октомври, когато е обявена т.нар. Балканска война, та чак до 27 ноември 1919 г., когато е подписан Ньойския мирен договор, довел до края на Първата световна война, България е почти непрекъснато във военно положение. Изключение прави периодът от 16 септември 1913 г. до 1 октомври 1915 г., когато страната ни е официално в мир, но трескаво се готви за участие в Първата световна война. Но именно през тези близо две години относителен мир се раждат и първите истински спортни клубове в София със своите структури, ръководства, тимове и най-вече започват да се играят и първите мачове.

През пролетта на 1914 г. споменатите момчета от „Шестия тим“ на столицата вече са ученици на II мъжка гимназия. Възрастта им е 15-17 години. Сградата на гимназията по това време се е намирала в района на булевардите „Витоша“ и „Патриарх Евтимий“. Доста по-късно II мъжка гимназия ще се сдобие с нова сграда. Днес това е 22-ро средно училище на бул. „Пенчо Славейков“. Още през 1905 г., когато в гимназията учители по физическо възпитание са били швейцарецът Даниел Бланшу и българинът Петър Радоев, за площадка за физическо възпитание на учениците са определени 12 дка на празно място на ъгъла на днешните булеварди „П.Славейков“ и „Витоша“. Мястото е наричано „Могилката“, тъй като в единия му край е имало неголямо възвишение. По проект на арх. Шамарджиев, теренът е подравнен и пригоден за спортни занимания. Възвишението се оказва стара тракийска могила, от която дори е извадена една голяма керамична делва, тя дълго време стои пред входа на гимназията. На 24 май 1914 г. на площадката на „Могилката“ се събират 20-30 ученици, предимно от II мъжка гимназия, които провеждат учредително събрание за образуване на официален спортен клуб. За съжаление, от това събрание не е останал никакъв официален документ. Затова сме принудени да се осланяме на спомените на някои от учредителите, изказани преди половин век при честването на 50-годишния юбилей на клуба. Ето какво казва един от учредителите Георги Манолов през 1964 г. пред в. „Народен спорт“: „Бяхме група приятели, 15-17-годишни, от квартала около „Патриарх Евтимий“, „Витоша“, „Цар Асен“ и съседните улици. Всички бяхме ученици, повечето от бившата втора мъжка гимназия в София. Ритахме топката (с дълги панталони, с обикновени обувки и горни ризи) най-често в обширния двор на бившия I-VI полк (сега градината на ъгъла на „Патриарх Евтимий“ и „Витоша“ ), зад който започваше просторно поле. Други ученически групи от махалата играеха на съседни удобни места.

Постепенно в нас назря идеята да се организираме и да образуваме свой спортен клуб по подобие на тия, които вече съществуваха в София. Тази идея се осъществи окончателно на 24 май 1914 г. на „Могилката“ – игрището на втора мъжка гимназия (близо до гарнизонната фурна). Там се събрахме участниците от махленските групи и тържествено основахме нашия клуб. Постави се въпросът за името. Някои от участниците лансираха имена на прочути чужди клубове, които по онова време бяха популярни у нас. Тогава Борис Василев стана и предложи името на Апостола Левски. То се прие възторжено от всички. Това беше и кръщението на нашия клуб. формирахме три футболни тима, като за капитан на първия избрахме единодушно Спас Стоянов (той стана популярен сред цяло поколение софийски спортисти под името Папа Люро, художник)“. Учредителното събрание избира следното първо ръководство на спортния клуб „Левски“: председател Владимир Григориев (Владис), подпредседател Георги Манолов, секретар Крум Динков, касиер Борис Василев, членове Стефан Тошков и Анастас Янков и домакин Костадин Манолов. За контролна комисия са определени Зафир Абрашев, Крум Троянов и Любомир Чавдаров. С незначителни изменения това ръководство се запазва почти до 1919 г., като повечето от членовете му едновременно са и състезатели на футболния тим.

Избор на името на клуба

Въпросът за името на клуба предизвиква най-оживени дебати на Учредителното събрание. Първоначално се предлагат редица чужди наименования, като „Атлантик“, „Рапид“, „Експрес“ и др. Но дискусиите стихват, когато Борис Василев-Боркиша предлага: „Левски ще го кръстим!“. Ето какво казва за това самият кръстник на клуба: „Нa Учредителното събрание на „Могилката“ предложих Васил Левски за наш патрон, защото не исках в името на клуба ни да има чуждо влияние и защото се възхищавах от Апостола на свободата, виждах в него образец на смелост, ловкост и героизъм, на безпределна любов към народа и на готовност за саможертва в името на народа.“

Цветове на клуба

На Учредителното събрание не се решава въпросът с цветовете на клуба. С тази задача се заема избраното клубно ръководство. След като проучва с какви цветове на фланелките играят вече съществуващите столични клубове, то решава цветовете на „Левски“ да бъдат жълто и червено. Самите учредители събират пари помежду си. Всеки дава колкото може. Сумата стига да закупят само 12 фланелки, един вратарски пуловер и една топка. Със съдействието на бащата на Петър Стоянович, който е бил дългогодишен директор на пощите, през есента на 1914 г. тези артикули са доставени от Букурещ, фланелките са на жълто-червени вертикални райета. С тези екипи тимът играе до 1919 година.

Ето какви други събития са станали на днешната дата 24 май в миналото:

1798 г. – Започва ирландско въстание за независимост от Англия.

1819 г. – Американският колесен параход „Савана“ се отправя на път за Европа и става първият параход, пресякъл Атлантическия океан.

1832 г. – Гърция е обявена за кралство.

1844 г. – От Вашингтон до Балтимор е изпратено първото телеграфно съобщение при използване на морзовата азбука със съдържание „Какво е сътворил Господ?“.

1851 г. – В Пловдив за първи път публично се честват св. св. Кирил и Методий; денят по-късно започва да празнува като Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост.

1883 г. – В Ню Йорк е открит известният Бруклински мост – най-големият висящ мост към това време.

1899 г. – В Бостън е открит първият многоетажен покрит паркинг в САЩ.

1900 г. – Великобритания анексира Орания по време на Втората англо-бурска война.

1900 г. – В Русия е пуснат на вода крайцерът Аврора, станал по-късно символ на Октомврийската революция.

1915 г. – Първата световна война: Италия обявява война на Австро-Унгария.

1924 г. – Създадена е Българската федерация по лека атлетика.

1928 г. – Провежда се учредителна конференция на Работнически младежки съюз (РМС).

1940 г. – Американският авиоконструктор от украински произход Игор Сикорски осъществява първия успешен полет на еднороторен хеликоптер.

1943 г. – Втората световна война: Доктор Йозеф Менгеле заема поста лекар на концлагера Освиенцим.

1949 г. – В Народна република България е учредена Димитровска награда, която се дава за „значителни постижения и заслуги“ в науката, изкуството и културата.

1956 г. – В Лугано (Швейцария) е проведен първият телевизионен песенен конкурс Песен на Евровизия.

1975 г. – Пред Народната библиотека в София е открит паметникът на св. св. Кирил и Методий.

1976 г. – Започват редовните полети с Конкорд между Лондон и Ню Йорк.

1981 г. – Екип от астрономи, включващ Харолд Ретсема, Уилям Хубарт, Лари Лебовски, Дейвид Толен и др., открива Протей – спътник на Нептун.

2000 г. – Израел прекратява 22-годишната си окупация на Южен Ливан.

2002 г. – Джордж Уокър Буш и Владимир Путин подписват в Москва договор за съкращаване на стратегическите оръжия, известен като „Московски договор“ или „SORT“.

2010 г. – Уикипедия на български език достига своите първи 100 000 статии.

2014 г. – провежда се финалът на Шампионската лига за сезон 2013/2014 в Лисабон между отборите на Реал Мадрид и Атлетико Мадрид

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина