На този ден: Официално е открита Българската телевизия

Автор: Plovdiv Now 4294
На този ден: Официално е открита Българската телевизия

Важни събития са станали на днешната дата 26 декември в историята:

На този ден през 1959 година официално е открита Българската телевизия.

Това е в резултат от осемгодишна разработка и изпитания на екип от учени от Машинно-електротехническия институт в София.

БНТ осъществява своята дейност по силата на Закон за радиото и телевизията, обнародван в бр. 138 от 1998 г. на „Държавен вестник“. БНТ е юридическо лице със седалище град София. Тя е национален обществен телевизионен и далекосъобщителен оператор.

БНТ излъчва няколко програми – „БНТ 1“ – основният национален и обществен канал, акцентиращ върху новини, публицистика, развлекателни програми и документалистика. Насочен е към широката аудитория. „БНТ 2“ – културно-образователен канал и единна национална мрежа на петте регионални телевизионни центрове – София, Пловдив, Благоевград, Варна и Русе. „БНТ 3“ – спортно-развлекателен канал, който акцентира върху български и международни спортни събития, независимо от степента им на популярност. „БНТ 4“ – политематичен канал с разпространение в чужбина. Насочен е към българските зрители зад граница.

БНТ е член на Европейския съюз на обществените радио-телевизионни оператори (EBU), Организацията на обществените телевизионни оператори в Европа (CIRCOM Regional), Международната федерация на телевизионните архиви (FIAT), EGTA, IMZ и BBLF. БНТ е член на „Интервизия“ и партньор на „Евровизия“.

Първото предаване на българската телевизия е прякото излъчване на 7-ноемврийската манифестация от площад „9 септември“ (днес „Княз Александър I“) през 1959 г. На 26 декември 1959 г. става официалното откриване на Българската телевизия.

Ето какви други събития са станали на днешната дата 26 декември в миналото:орския регион.

795 г. – Лъв III е избран за римски папа.

1805 г. – В Братислава е подписан Пресбургски мирен договор между Австрия и Франция.

1825 г. – В Русия избухва въстание на декабристите.

1898 г. – Мари и Пиер Кюри обявяват, че са успели да изолират химичния елемент радий.

1925 г. – Сформирана е Комунистическата партия на Индия.

1925 г. – Турция въвежда в употреба Григориански календар.

1933 г. – Регистрирана е фирмата Нисан със седалище Токио, Япония.

1938 г. – Излъчва се първата радиопиеса в България – „Крилата помощ“ от Ангел Каралийчев и Матей Вълев по Варненското радио. Тази дата се счита за началото на радиотеатъра в България.

1940 г. – Състои се премиерата на американския игрален романтичен филм „Филаделфийска история“ – първият хитов филм с участието на Катрин Хепбърн.

1947 г. – В България е извършена национализация на банките.

1972 г. – Софийският градски съд произнася задочна присъда срещу писателя Георги Марков за шпионаж – лишаване от свобода за 6 години и 6 месеца.

1973 г. – Космическият апарат Союз 13 се връща на Земята.

1974 г. – Започва космическата програма Салют 4.

1979 г. – Съветски специални части превземат президентския дворец в Кабул, Афганистан.

1980 г. – Създаден е Общонароден юбилеен комитет за честване на 1300-годишнината от основаването на българската държава с председател държавния глава – Тодор Живков.

1982 г. – В списание Тайм, за първи път за Човек на годината не е избран човек, а персоналния компютър.

1989 г. – В България независимият профсъюз КТ Подкрепа организира първата политическа стачка с искане за назначаване на временно правителство и провеждане на свободни избори.

1991 г. – С формално решение на Върховния съвет се разпада СССР.

2003 г. – Силно земетресение разрушава южноиранския град Бам; загиват 43 300, други 90 000 остават без домове.

2004 г. – Регистрирано е силно земетресение в Индийския океан, последвано от мощно цунами – в десетки държави загиват над 294 000 души, а 5 милиона остават без покрив.

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина