Важни събития са станали на днешната дата 19 юни в миналото.
На този ден през 1953 година Световният съвет на мира награждава посмъртно с „Почетна награда на мира“ български поет Никола Вапцаров.
Гениалният поет е удостоен с престижната международна награда измежду десетки предложения от десетки страни за неговия „изключителен принос в делото на мира и дружбата между народите”.
Паметен знак и грамота са връчени на майката на поета Елена Вапцарова на Втория световен конгрес на мира, събрал на своя форум във Варшава през 1953 г. представители от 80 страни — хора от различни националности и произход, с различна професия и религия, с различно социално положение. На конгресите на Световния съвет на мира в Париж и Прага през 1949 г. са учредени международни награди на мира, които да се раздават на изтъкнати радетели и борци за мир срещу войната.
В официалната информация по награждаването не е упоменато откъде е дошло предложението. Знае се, че поезията и биографията на Вапцаров е представила пред журито полската писателка Ванда Василевска, която е превела стиховете му на полски език. Вапцаров по това време вече е преведен на десетки езици.
През юли 1952 г. в страната и извън нея е организирано честване паметта на разстреляния преди десет години на Христова възраст поет Никола Вапцаров от фашистката власт с чудовищното нелепо „обвинение”, че се е борил срещу немските окупатори в страната, против изпращането на български войници на Източния фронт, пише thebulgariantimes.com.
Навярно преводите и това всенародно честване с гости от много страни да са подсказали кандидатурата на българския поет пред журито.
Българските писатели и поети определят това признание, адресирано и към силната гражданска българска литература, излъчила техен събрат, заел подобаващо място в историята на световната литература.
Никола Вапцаров е активен член на Българската комунистическа партия (преди легализирането и институционализирането й).
На 23 юли 1942 г. е осъден на смърт за терористична дейност и още същата вечер е разстрелян.
1269 г. – кралят на Франция Луи IX постановява всички евреи, които не носят отличителния знак Звездата на Давид да заплащат глоба.
1829 г. – Руско-турската война (1828 – 1829): Руските войски завладяват Силистра.
1862 г. – Конгресът на САЩ премахва робството в САЩ.
1867 г. – В Керетаро, Мексико, е екзекутиран чрез разстрел император Максимилиан I
1868 г. – По настояване на сръбското правителство Любен Каравелов е арестуван в Нови Сад (тогава в Австро-Унгария) във връзка с убийството на княз Михайло Обренович III.
1912 г. – В САЩ е приет със закон 8-часовия работен ден.
1919 г. – Мустафа Кемал Ататюрк открива турския Национален конгрес в Анкара, който отхвърля решенията на Версайския договор, засягащи съдбата на Турция.
1933 г. – Франция дава политическо убежище на изгонения от СССР Лев Троцки.
1938 г. – Националният отбор на Италия по футбол за втори път става световен шампион, побеждавайки на финала Унгария с 4:2.
1944 г. – Втора световна война: Започва битката за Филипинското море, в която САЩ нанасят големи загуби на японската флота и авиация.
1961 г. – Кувейт официално провъзгласява независимостта си от Великобритания.
1986 г. – министър-председателят Георги Атанасов съставя ново правителство на България.
1987 г. – ЕТА извършва един от най-кървавите си атентати, при който избухва бомба, разположена в супермаркет в Барселона, като убива 21 души и ранява други 45 души.
1990 г. – започват преговори на МВФ с българското правителство, ръководено от Димитър Попов.