Важни събития са станали на днешната дата 9 ноември в миналото в световната история.
На този ден през 1938 година, по време Холокоста, в Нацистка Германия е извършен първият масов погром над евреи, известен като Кристалната нощ .
Погромът е организиран от Щурмабтайлунг (SA), паравоенната организация на управляващата Националсоциалистическа германска работническа партия, по инициатива на нейния водач Адолф Хитлер. Разграбени и опожарени са 191 синагоги (от които 76 напълно унищожени) и 815 магазина, принадлежали на евреи. 30 000 евреи са арестувани и изпратени в концлагери, а 40 души са убити.
До 1938 г. Германия „е навлязла в нова радикална фаза на антисемитска дейност“. Някои историци смятат, че нацисткото правителство планира насилие срещу евреите и чака подходяща провокация. Има данни за това планиране, датиращо от 1937 г.
В едно интервю от 1997 г. германският историк Ханс Момсън твърди, че основен мотив за погрома е желанието на НСДАП да заграби еврейските имоти и бизнес.
През август 1938 г. германските власти съобщават, че разрешенията за пребиваване за чужденци се анулират и ще трябва да бъдат подновени. Това включва родените в Германия евреи от чуждестранен произход. Полша заявява, че няма да приеме евреи с полски произход след края на октомври. В т.нар. „Polenaktion“ повече от 12 000 евреи, сред които философът и равин теолог Абрахам Джошу Хешел и бъдещият литературен критик Марсел Райх-Ранички, са експулсирани от Германия на 28 октомври 1938 г. по заповед на Хитлер. На тях им е наложено да напуснат домовете си за една нощ и на един човек е позволено да носи само един куфар с вещи. Останалите им притежания са конфискувани като плячка както от нацистките власти, така и от съседите им.
Депортираните са отведени от домовете си до железопътни гари и допуснати на влакове до полската граница, където полските граничари ги връщат обратно в Германия. Тази безизходица продължава няколко дни в дъждовния период, а евреите се лутат без храна и подслон между границите. Четири хиляди получават разрешение за влизане в Полша, но останалите 8000 са принудени да останат на границата. Те чакат там в сурови условия, за да могат да влязат в Полша.
Ето какви други събития са станали на днешния 9 ноември в миналото:
1994 г.– Династията Медичи стават владетели на Флоренция.
1799 г. – Наполеон Бонапарт извършва държавен преврат, който слага край на правителството на Директорията и поема цялата власт във Франция.
1861 г. – В университета на Торонто се провежда първият футболен мач в Канада.
1888 г. – Джак Изкормвача убива Мери Джейн Кели, последната известна жертва.
1906 г. – Теодор Рузвелт осъществява първото посещение на президент на САЩ зад граница, като извършва инспекция на строителството на Панамския канал.
1918 г. – Кайзер Вилхелм II абдикира и Германия е провъзгласена за република.
1921 г. – Алберт Айнщайн е награден с Нобелова награда за физика за неговата работа по фотоелектричния ефект.
1923 г. – В Мюнхен, Германия, полицията и правителствени сили потушават Бирения пуч на нацистите.
1953 г. – Камбоджа придобива независимост от Франция и става конституционна монархия под управлението на крал Нородом Сианук.
1985 г. – Гари Каспаров става най-младият световен шампион по шахмат, след като побеждава Анатолий Карпов.
1989 г. – Студената война: Контролираната от комунистите Източна Германия отваря контролно-пропускателни пунктове в Берлинската стена и позволява на гражданите свободно да преминават в Западна Германия.
1990 г. – Мери Робинсън става първата жена-президент на Ирландия.
1994 г. – Открит е химичният елемент дармщадтий.
2000 г. – Открит е Албиорикс – естествен спътник на Сатурн.
2005 г. – 56 души загиват при терористични атаки в три хотела на Аман (Йордания).